חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, תשס"א-2000:

אפליה במקומות ציבוריים מוסדרת בחוק איסור הפליה. חוק זה נועד לקדם את השוויון ולמנוע אפליה בכניסה למקומות ציבוריים ובהספקת מוצרים ושירותים.

מקום ציבורי מוגדר בחוק בצורה רחבה מאוד וכולל כל מקום המיועד לשימוש הציבור.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

סעיף 3(א) קובע על מי חל חוק איסור אפליה

רוצים לקבל עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים מעניינים נוספים? הזינו מייל ונדאג שתמיד תשארו מעודכנים – השירות לא כרוך בתשלום

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

3. (א) מי שעיסוקו בהספקת מוצר או שירות ציבורי או בהפעלת מקום ציבורי, לא יפלה בהספקת המוצר או השירות הציבורי, במתן הכניסה למקום הציבורי או במתן שירות במקום הציבורי, מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטיה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי או הורות.

במקרים רבים בליינים נתקלים באפליה במקומות ציבוריים כאשר הם מגיעים למועדון/פאב. במעמד הכניסה נאסר עליהם להכנס למועדון, ובד"כ מוסבר להם שהם אינם רשאים להכנס משום מדובר במסיבה פרטית, כאשר בפועל אנשים אחרים, ולעיתים אף חברים של אותם בליינים שכניסתם נאסרה, מוכנסים למועדון ללא כל הזמנה. אפליה במקומות ציבוריים מעין אלה עשויה בהחלט לזכות את הנפגע בפיצוי כספי גבוה מאוד.

מצב זה נכנס בגדר החוק משום שהמועדון מפעיל מקום ציבורי ומפלה לרוב מחמת לאום (מגזר ערבי) או גזע (צבע עור).

סעיף 5(ב) לחוק איסור אפליה קובע את הסנקציה בגין אפליה אסורה:

5(ב) בית המשפט רשאי לפסוק בשל עוולה לפי חוק זה פיצוי שלא יעלה על 50,000 ש"ח, בלא הוכחת נזק; סכום זה יעודכן ב-16 בכל חודש, בהתאם לשיעור שינוי המדד החדש לעומת המדד הבסיסי;

סעיף זה מוסיף וקובע שיש להצמיד סכום זה למדד מחודש אוקטובר 2000, כך שלמעשה, נכון למועד כתיבת מאמר זה, סכום הפיצוי עומד על למעלה מ-66 אלף ש"ח (לכל מקרה אפליה).

לפני שמגישים תביעה מכוח חוק איסור אפליה בגין אפליה במקומות ציבוריים יש להצטייד בראיות מתאימות. הראיה הטובה ביותר היא הקלטת וידאו של המקום מיד לאחר שכניסתכם נמנעה. כך תוכלו להוכיח בבית המשפט שעל אף שאתם לא הוכנסתם, אנשים אחרים הוכנסו מבלי שנשאלו אם הם הוזמנו למסיבה פרטית.

גם עדים עשויים לסייע מאוד בהוכחת התביעה, וככל שיש יותר מעד אחד הדבר יקל על התובע להוכיח את תביעתו ולמקסם את סיכויי הזכיה בסכום המקסימלי הקבוע בחוק.

נגד מי ניתן להגיש תביעה בגין אפליה במקומות ציבוריים?

תביעה מכוח איסור הפליה ניתן להגיש נגד החברה שמנהלת את המועדון, מנהל המועדון, שותף במועדון או עובד בכיר האחראי לאפליה (יחצ"ן, סלקטור). כמות הנתבעים עשויה להקל במקרים מסוימים על ניהול התביעה משום שייתכן שאחד העובדים יודה במהלך המשפט שהמועדון אכן נקט ביודעין במדיניות מפלה.
כמו כן, יתכן שאחד הנתבעים ירצה לסיים את התביעה נגדו ויציע הצעת פשרה במסגרתה ישלם חלק מהסכום הנדרש.

מאמר זה עסק באפליה במועדונים אך אפליה מתרחשת במקומות ובתחומים שונים. נתקלתם במקרה אפליה? בדקו את זכויותיכם.

ציון ממוצע

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

לפוסט הזה יש 7 תגובות

 1. הפלו אותי בעבודה. אני על תקן מילוי מקום המשך שנתיים כבר ואמר לי להיות עובדת קבועה במשך חודש בגלל אחת שעזבה ויום אחרי זה אומרים לי שאני לא אוכל לעבוד בגלל אחת שקודמת לי שהיא הבת של מורה אחת-בגלל פרוטקציה זה הפלייה?

 2. האם אפליה במתן שירותים באוניברסיטה יכולים להחשב לאפליה

  1. שלום,

   חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, תשס"א-2000 מגדיר "מקום ציבורי" כך:
   "כל מקום המיועד לשימוש הציבור, לרבות אתר תיירות, בית מלון, אכסניה, בית הארחה, גן ציבורי, מסעדה, בית קפה, אולם המשמש למופעי בידור ותרבות, מוזיאון, ספריה, דיסקוטק, אולם או מיתקן ספורט, בריכת שחיה, קניון, חנות, מוסך וכן מקום המציע שירותי תחבורה ציבורית; "

   "שירות ציבורי" מוגדר בחוק כך:
   "שירותי תחבורה, תקשורת, אנרגיה, חינוך, תרבות, בידור, תיירות ושירותים פיננסיים, המיועדים לשימוש הציבור; "

   סעיף 3(א) לחוק קובע כך:
   "(א) מי שעיסוקו בהספקת מוצר או שירות ציבורי או בהפעלת מקום ציבורי, לא יפלה בהספקת המוצר או השירות הציבורי, במתן הכניסה למקום הציבורי או במתן שירות במקום הציבורי, מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטיה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי או הורות. "

   שילוב של כל האמור לעיל מוביל למסקנה כי גם באוניברסיטה אסור להפלות.

 3. האם ניתן להגיש תביעה נגד יד2 בגין יחס מפלה? מסרבים לפרסם את הפרסום שלי, לטענתם אני מתווכת בעוד איני כזו ויתרה מכך דרשו להציג מסמכים המעידים על בעלות בנכס, מה שעשיתי, וכלום לא עוזר. הם מגבילים אותי בפרסום.

  1. שלום,

   מקרה זה אינו בגדר אותם מקרים המנויים בחוק איסור הפליה במוצרים ושירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, ולכן אין לך עילת תביעה מכוח חוק זה.

 4. שלום. האם אפליה בבית-כנסת נחשב גם מקום ציבורי?

  1. בית כנסת הוא אכן מקום ציבורי על פי חוק זה, אך יש לבחון במה בדיוק מדובר (מה נעשה שלשיטתך מהווה הפליה)?

כתיבת תגובה

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב