בקשה לזימון עדים בהליך תביעה ייצוגית – רק לאחר הליכי גילוי מסמכים ומענה על שאלונים

בקשה לזימון עדים במסגרת תובענה ייצוגית בעלת מאפיינים שונים מהליכים אחרים. כך לדוגמה; קיימים מבחנים ייחודיים בכל הנוגע לזימון עדים שלא צורף תצהיר מטעמם לבקשה לאישור תביעה ייצוגית. ברע”א 8562/06 לימור פופיק נ’ פזגז 1993 (פורסם בנבו) נקבע כי בקשה לזימון עדים תתקבל במקרה בו יוכח שלמבקש בתביעה ייצוגית לא הייתה אפשרות לקבל תצהירים מהעדים שהוא מבקש לזמן ושעדים אלה נחוצים לצורך הבירור העובדתי של המחלוקת.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

בקשה לזימון עדים במסגרת תביעה ייצוגית הייתה גם רלוונטית למחלוקת ברע”א 2417/08 יעקב בן בשט נ’ עובדיה קדמי (פורסמם בנבו). במקרה זה התייחסו למבחנים שנקבעו בעניין לימור פופיק, וכן, נקבע כי יש לבחון האם הגשת בקשה לזימון עדים נועדה לצורך תיקון הבקשה לאישור תביעה ייצוגית, האם מטרתה לסרבל את ההליך, מה מידת ההשתהות טרם הגשת בקשה לזימון עדים. במסגרת פסק דין זה נקבע כי לא מדובר ברשימה סגורה של מבחנים ושניתן לבחון שיקולים נוספים טרם הכרעה בבקשה לזימון עדים. 

בקשה לזימון עדים הייתה לאחרונה הסיבה למתן החלטה נוספת של בית המשפט העליון בעניין זה (רע”א 3839/15 פרופסור ירון זליכה נ’ תנובה מרכז שיתופי לשיווק תוצרת חקלאית, מיום 6.8.2015).
במקרה זה המבקש הגיש בקשה לזימון עדים לפני שמיצה את הליכי גילוי המסמכים והשאלונים שעמדו לרשותו. בית המשפט המחוזי דחה את בקשתו, ולכן הוגשה בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון.

הזינו מייל ותקבלו ללא תשלום או התחייבות עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

בית המשפט קבע כי אין לקבל בקשה לזימון עדים לפני שמוצו כל ההליכי הגילוי וכי עדותו של העד אינה תחליף למיצוי הליכי הגילוי:

עם זאת, האפשרות לזמן עדים בהליך לאישור תובענה ייצוגית אינה באה להחליף את הליך גילוי המסמכים ולא ניתן לעקוף הליך זה באמצעות בקשה לזימון עד…בהקשר זה מקובלת עלי קביעתו של בית המשפט המחוזי לפיה היה על המבקש למצות תחילה הליך של גילוי מסמכים ואולי אף משלוח שאלון על מנת לקבל באמצעותם את הנתונים הדרושים לו בדבר עלויות הייצור של המוצרים מושא בקשות האישור, בטרם נקט במהלך של זימון דר פסח לעדות.

משבחר המבקש לעתור לזימון העדה טרם שמיצה הליכים מקדמיים של גילוי מסמכים ומשלוח שאלון העומדים לרשותו והמיועדים לקצר את הדיון ולייעל אותו, יש בכך כדי לסרבל את הדיון בבקשה ולהאריכו שלא לצורך. על כן, אין הוא צולח את אחד המבחנים שנקבעו בפסיקה הנזכרת לעיל לגבי בקשות לזימון עד במסגרת בקשה לאישור תובענה ייצוגית.

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב