עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

בקשה לזימון עדים במסגרת תובענה ייצוגית בעלת מאפיינים שונים מהליכים אחרים. כך לדוגמה; קיימים מבחנים ייחודיים בכל הנוגע לזימון עדים שלא צורף תצהיר מטעמם לבקשה לאישור תביעה ייצוגית. ברע"א 8562/06 לימור פופיק נ' פזגז 1993 (פורסם בנבו) נקבע כי בקשה לזימון עדים תתקבל במקרה בו יוכח שלמבקש בתביעה ייצוגית לא הייתה אפשרות לקבל תצהירים מהעדים שהוא מבקש לזמן ושעדים אלה נחוצים לצורך הבירור העובדתי של המחלוקת.

בקשה לזימון עדים במסגרת תביעה ייצוגית הייתה גם רלוונטית למחלוקת ברע"א 2417/08 יעקב בן בשט נ' עובדיה קדמי (פורסמם בנבו). במקרה זה התייחסו למבחנים שנקבעו בעניין לימור פופיק, וכן, נקבע כי יש לבחון האם הגשת בקשה לזימון עדים נועדה לצורך תיקון הבקשה לאישור תביעה ייצוגית, האם מטרתה לסרבל את ההליך, מה מידת ההשתהות טרם הגשת בקשה לזימון עדים. במסגרת פסק דין זה נקבע כי לא מדובר ברשימה סגורה של מבחנים ושניתן לבחון שיקולים נוספים טרם הכרעה בבקשה לזימון עדים. 

בקשה לזימון עדים הייתה לאחרונה הסיבה למתן החלטה נוספת של בית המשפט העליון בעניין זה (רע"א 3839/15 פרופסור ירון זליכה נ' תנובה מרכז שיתופי לשיווק תוצרת חקלאית, מיום 6.8.2015).
במקרה זה המבקש הגיש בקשה לזימון עדים לפני שמיצה את הליכי גילוי המסמכים והשאלונים שעמדו לרשותו. בית המשפט המחוזי דחה את בקשתו, ולכן הוגשה בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון.

בית המשפט קבע כי אין לקבל בקשה לזימון עדים לפני שמוצו כל ההליכי הגילוי וכי עדותו של העד אינה תחליף למיצוי הליכי הגילוי:

עם זאת, האפשרות לזמן עדים בהליך לאישור תובענה ייצוגית אינה באה להחליף את הליך גילוי המסמכים ולא ניתן לעקוף הליך זה באמצעות בקשה לזימון עד…בהקשר זה מקובלת עלי קביעתו של בית המשפט המחוזי לפיה היה על המבקש למצות תחילה הליך של גילוי מסמכים ואולי אף משלוח שאלון על מנת לקבל באמצעותם את הנתונים הדרושים לו בדבר עלויות הייצור של המוצרים מושא בקשות האישור, בטרם נקט במהלך של זימון ד"ר פסח לעדות.

משבחר המבקש לעתור לזימון העדה טרם שמיצה הליכים מקדמיים של גילוי מסמכים ומשלוח שאלון העומדים לרשותו והמיועדים לקצר את הדיון ולייעל אותו, יש בכך כדי לסרבל את הדיון בבקשה ולהאריכו שלא לצורך. על כן, אין הוא צולח את אחד המבחנים שנקבעו בפסיקה הנזכרת לעיל לגבי בקשות לזימון עד במסגרת בקשה לאישור תובענה ייצוגית.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום