הזינו מייל ותקבלו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים

המלצות שקיבלנו מלקוחות המשרד (לחצו להגדלה)

המלצות

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

אחד המכשולים בתביעה ייצוגית הוא החשש מלאבד את האפשרות לקבל גמול ושכר טרחה לפני הגשת תביעה ייצוגית. החשש הוא שאם התובע הייצוגי הפוטנציאלי יפנה אל הגוף הפוגע במסגרת פניה מוקדמת, ויתריע על קיומו של מחדל, אותו גוף פוגע יתקן את המחדל, יזכה רק את התובע הייצוגי וימנע ממנו את האפשרות להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית. בצורה שכזו לא רק שהציבור לא יזכה בפיצוי או זיכוי כלשהו אלא שגם התובע הייצוגי הפוטנציאלי לא יזכה לקבל גמול ושכר טרחה לפני הגשת תביעה ייצוגית.

סוגיה זו נדונה על ידי בית המשפט העליון במסגרת פסק דין בעניין יונס. במסגרת פסק דין זה בית המשפט העליון קבע שתובע ייצוגי פוטנציאלי יהיה זכאי לקבל גמול ושכר טרחה לפני הגשת תביעה ייצוגית אם פנייתו לגוף הפוגע הובילה לתועלת לטובת הקבוצה.

בתי המשפט המחוזיים מיישמים את החלטת בית המשפט העליון. כך לדוגמה בת"צ 33230-11-15 פוקס – ויזל בע"מ נ' עיריית לוד, נקבע כך:

ביום 31.8.15 פנתה המבקשת למשיבה בפנייה מקדימה טרם הגשת בקשת אישור בעניין גביית היתר כמפורט לעיל. בעקבות פניית המבקשת, הודיעה המשיבה כי היא תחדל מעיגול שטחי השלטים. למרות זאת סירבה המשיבה לדון בדרישתה של המבקשת לפסיקת גמול ושכר טרחה מן הטעם שחדלה בטרם התקיים הליך כלשהו.

נראה מהתצהיר שצורף לתגובת המשיבה, כי הפניה המוקדמת למשיבה היא שהביאה להפסקת גביית היתר הנטענת, לרבות בגין חובות עבר. בכך הביאו פעולות המבקשת ובא כוחה תועלת לחברי הקבוצה כמו גם למשלמי אגרות שילוט עתידיים של המשיבה וכן תרמו לאכיפת הדין אליבא המבקשת. בכך הושגו המטרות המפורטות בסעיף 1 בחוק תובענות ייצוגיות (והרלוונטיות לענייננו).

נוכח האמור לעיל, אני מוצאת לקבל את בקשת המשיבה לפסיקת גמול ושכר טרחה. אני סבורה כי הסכומים עליהם הסכימו הצדדים בסך הכולל, הם סבירים בנסיבות העניין, בהתחשב בסכום גביית היתר כפי שצוין בבקשת האישור (993,624 ₪), אשר המשיבה לכאורה לא חלקה עליו, ובשלב המוקדם בו השיג מכתב הדרישה את התוצאה.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה