הגנה מתביעה ייצוגית – על אילו טיעונים משפטיים ניתן להסתמך?

הגנה מתביעה ייצוגית שונה מאוד מהגנה בתביעה שאינה ייצוגית. בניגוד לתביעה שאינה ייצוגית (לדוגמה: תביעה בסדר דין רגיל, תביעה בסדר דין מקוצר, תביעה בסדר דין מהיר) ניתן לדחות בקשה לאישור תביעה ייצוגית גם אם היא נכונה לחלוטין, אם מצליחים להראות, לדוגמה, שהתביעה אינה מתאימה להתנהל כתביעה ייצוגית. במקרה כזה הדבר עשוי אף להוביל לחיובו של התובע הייצוגי בהוצאות משפט בסך עשרות אלפי שקלים.

הגנה מתביעה ייצוגית בטענה כי התביעה לא מתאימה להתנהל כתביעה ייצוגית

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

חוק תובענות ייצוגיות קובע מספר פרמטרים בהם התובע הייצוגי צריך לעמוד על מנת לשכנע את בית המשפט שיש לנהל את התביעה כתביעה ייצוגית. אי עמידה בתנאים אלה עשויה להיות הגנה מתביעה ייצוגית:

  1. התובענה מעוררת שאלות מהותיות של עובדה או משפט המשותפות לכלל חברי הקבוצה תביעה ייצוגית, כשמה כן היא, רלוונטית לא רק לתובע הייצוגי אלא לקבוצת נפגעים. גם אם התובע הייצוגי מצליח להוכיח באופן מלא את כל טענותיו, אך טענות אלה רלוונטיות אך ורק אליו, ולא לקבוצת נפגעים, הרי שבמצב זה בית המשפט לא יאשר את הבקשה לאישור תביעה ייצוגית משום שהליך זה אינו מתמקד אך ורק בתובע הייצוגי אלא חייבים להראות שהשאלות העובדתיות והמשפטיות רלוונטיות לכלל הקבוצה.
    במצב שבו הבקשה לאישור תביעה ייצוגית נדחית, ההליך מסתיים.
  2. תובענה ייצוגית היא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת –  תובענה ייצוגית היא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת אם אין צורך לבצע בדיקות פרטניות לגבי כל אחד מחברי הקבוצה (חריג לעניין זה היא שאלת גובה הנזק אשר נגרם לכל חבר הקבוצה). במצב שבו יש צורך לבצע בדיקות פרטניות, הרי שאז ההליך הופך להיות מסובך ומסורבל, ואינו מתאים להתברר במסגרת תביעה ייצוגית.
  3. קיים יסוד סביר להניח שעניינם של חברי הקבוצה ינוהל בדרך הולמת – בתביעה ייצוגית, התובע הייצוגי מייצג את כלל חברי הקבוצה, שלרוב את רובם או כולם הוא כלל לא מכיר. על התובע הייצוגי לפעול בצורה שתטיב עם כלל חברי הקבוצה ולא רק עם טובתו האישית. ניתן להראות שעניינם של חברי הקבוצת לא ינוהל בדרך הולמת אם מצליחים להוכיח, לדוגמה, שהתובע הייצוגי הגיש בעבר תביעות ייצוגיות רבות, אך הפסיד בכולן. הדבר עשוי להעיד כי מדובר בתובע ייצוגי סדרתי ופזיז שאינו מייצג את טובת חברי הקבוצה.

הגנה מתביעה ייצוגית בטענה שלא הוצע מנגנון לאיתור נפגעים

טענת הגנה טובה נוספת נוצרה בעקבות פסיקת בית המשפט העליון. בית המשפט העליון קבע שיש להציע מנגנון לאיתור נפגעים כבר במסגרת הבקשה לאישור תביעה ייצוגית. תובע ייצוגי שלא פירט כיצד ניתן לאתר בצורה ריאלית את כלל הנפגעים, מסתכן בכך שבית המשפט ידחה את בקשתו, ויחייב אותו בהוצאות משפט.

רוצים להיות מעודכנים בנושאים משפטיים חשובים ומעניינים? הזינו מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו – השירות לא כרוך בתשלום

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

ציון ממוצע

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב