מהו כתב תביעה ומדוע הגשת כתב תביעה צריכה להתבצע בצורה נכונה?

הגשת כתב תביעה לבית המשפט מתחילה הליך משפטי (למעט חריגים, כגון תביעה ייצוגית המתחילה בהגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית, אליה מצרפים את כתב התביעה כנספח). להבדלים בין סוגי תביעות שונות לחצו כאן.

כתב התביעה הוא מסמך בו מפרט התובע את טענותיו כנגד נתבע כלשהו. במסגרת כתב התביעה על התובע לפרט את העובדות, את העילות המשפטיות הרלוונטיות (לדוגמה אילו חוקים או תקנות הפר הנתבע), וכן, את הסעדים הנתבעים. תובע שלא פירט סעד כלשהו בכתב התביעה לא יוכל לדרוש אותו בשלב מאוחר יותר.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תובע שניסח והגיש כתב תביעה יחויב לנהל את כל ההליך על פי התיאור העובדתי והעילות המשפטיות שהוא כתב בכתב תביעתו. אם התובע ינסה לטעון טענות חדשות שלא נכתבו בכתב התביעה, הנתבע יוכל לטעון טענת "הרחבת חזית" ובית המשפט יהיה רשאי לדחות את טענותיו החדשות של התובע (גם אם הן נכונות ורלוונטיות).

רוצים לקבל עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים מעניינים נוספים? הזינו מייל ונדאג שתמיד תשארו מעודכנים – השירות לא כרוך בתשלום

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

יחד עם זאת, אין זה אומר שלאחר הגשת כתב תביעה לבית המשפט לא ניתן בשום מקרה לתקנו. במקרים שבהם התובע שכח פרט או ראיה מהותיים הוא רשאי להגיש בקשה לתקן את כתב התביעה ובית המשפט רשאי לאשר את הבקשה ולהורות על הגשת כתב תביעה מתוקן. בית המשפט רשאי במקרים אלה לחייב את התובע בהוצאות משפט לטובת הנתבע משום שהגשת כתב תביעה מתוקן מחייבת הגשת כתב הגנה מתוקן, והדבר כרוך בזמן וכסף מבחינת הנתבע.

ניסוח, הגשת כתב תביעה, והמצאתו לנתבע

תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984 קובעות כללים ברורים ופשוטים מה יש לכלול בכתב התביעה. לאחר ה-5.9.2019 יכנסו לתוקף תקנות חדשות אשר קובעות כללים אחרים ושונים בדבר הגשת כתב תביעה (תקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ח – 2018), ולכן אם תקראו מאמר זה לאחר ספטמבר 2019 כדאי להכנס לקישור ולקרוא את הכללים החדשים בדבר הגשת כתב תביעה.

תקנה 9 לתקנות הנוכחיות קובעת כך:

ואלה הפרטים שיכיל כתב תביעה, וחוץ מן האמור בתקנות להלן לא יכיל אלא פרטים אלה:

(1)   שם בית המשפט שהתובענה מוגשת לו;

(2)   שמו של התובע, מספר זהותו, מקום מגוריו ומען להמצאת כתבי בי-דין;

(3)   שמו של הנתבע וכן מספר זהותו ומקום מגוריו, במידה שניתן לבררם;

(4)   העובדה שהתובע או הנתבע הוא תאגיד או הוא פסול-דין או הוא קטין, אם הדבר הוא כך, ואם הוא תאגיד – הצורה שבה התאגד;

(5)   העובדות העיקריות המהוות את עילת התובענה, ואימתי נולדה;

(6)   העובדות המראות שבית המשפט מוסמך לדון בתובענה;

(7)   הסעד המבוקש;

(8)   הסכום שהתובע הסכים לקזזו או ויתר עליו;

(9)   שוויו של נושא התובענה, ככל שאפשר לקבעו.

שם בית המשפט שהתובענה מוגשת לו

יש לציין את בית המשפט הרלוונטי (לדוגמה בית משפט לתביעות קטנות, בית משפט השלום, בית משפט המחוזי, בית המשפט העליון, בית הדין האזורי לעבודה) ואת העיר הרלוונטית.

הגשת כתב תביעה

שימו לב שמצד שמאל למעלה רשום תא"מ ומופיע _____ (מקום מיועד למספר התיק שניתן בעת הגשת כתב תביעה במזכירות בית המשפט או דרך מערכת נט המשפט). תא"מ זהו הסימון הרלוונטי לתביעה המוגשת בסדר דין מהיר. זהו הליך משפטי מקוצר עם כללים מיוחדים (להסבר ודוגמאות להליכים משפטיים נוספים לחצו כאן). אתם לא צריכים לדעת את כל הסימונים ואם תגישו את כתב התביעה ללא סיועו של עורך דין (לא תמיד מומלץ) מזכירות בית המשפט תדאג לסמן את התביעה בסימון הרלוונטי ולתת לה מספר תיק ייעודי.

פרטי התובע והנתבע

חשוב לפרט את הפרטים הנכונים והמדויקים של התובע והנתבע. פרטים נכונים של הנתבע חשובים במיוחד משום שאם הגשתם כתב תביעה עם פרטים שגויים (ולא תיקנתם את הפרטים במהלך ההליך) אתם עשויים להתקל בקושי לממש את פסק הדין (במידה ותזכו בתביעתכם) אם הנתבע לא יקיים את קביעותיו.

הגשת כתב תביעה

מתחת לשם התובע יש לפרט את כתובתו ופרטי יצירת קשר. אם הנתבע זוהי חברה יש לציין את שמה המשפטי המלא (אם מדובר בחברה בע"מ יש לציין זאת), וכן, לפרט את מספר הח.פ. שלה (במקום מספר תעודת זהות).

לאחר הגשת כתב תביעה כלשהו לבית המשפט יש למציא אותו לנתבע בהתאם לכתובת שפורטה מתחת לשמו של הנתבע. אם תפרטו שם או כתובת לא נכונים של הנתבע, לא תוכלו לנהל בצורה תקינה את ההליך וסביר להניח שגם לא תקבלו פסק דין נגד הנתבע משום שהוא לא יקבל את החלטות בית המשפט, וייתכן שגם לא ידע שמתנהל נגדו הליך משפטי.

סכום התביעה, סוג ההליך ופתיח לכתב התביעה

פרטים אלה עוזרים להבין מהו סוג ההליך שבו נקט התובע בעת הגשת כתב תביעה.

הגשת כתב תביעה

מלבד ציון סכום התביעה בתחילת כתב התביעה יש לפרט אותו גם בפרק ייעודי לסעדים הנדרשים מהנתבע.

בדוגמה שאתם רואים לפניכם כתוב "כתב תביעה בסדר דין מהיר" אך אם התביעה שלכם מוגשת במסגרת הליך משפטי אחר יש לכתוב כותרת מתאימה (אם בכוונתכם להגיש תביעה קטנה מספיק לכתוב "כתב תביעה").

כמו כן, סעיף 3 רלוונטי אך ורק לכתב תביעה בסדר דין מהיר ואם אתם מגישים כתב תביעה בהליך אחר יש למחוק סעיף זה. יתר הסעיפים הם פתיח סטנדרטי שמופיע במרבית כתבי התביעה שמוגשים לבתי המשפט השונים (יתכן שהנוסח יהיה מעט שונה).

הגשת כתב תביעה לבית המשפט כדאי לבצע בצורה שתהיה נוחה לקריאה והבנה של כלל הטענות

בעת הגשת כתב תביעה נסו לדמיין את השופט שעומד לקבל אותו ויצטרך לקרוא אותו מתחילתו ועד סופו. נסו לחשוב כיצד תוכלו להקל על השופט שידון בתיק שלכם (אותו שופט דן במקביל במאות תיקים אחרים) ומה תוכלו לבצע על מנת לסייע לו להבין את כל הטענות שלכם.

אני ממליץ לחלק את כתב התביעה לפרקים ברורים ולא ארוכים. בדרך כלל כתבי התביעה שמוגשים על ידי מחולקים לפרקים הבאים: מבוא, הצדדים, החלק העובדתי, הטיעון המשפטי, הסעדים המבוקשים, סמכות עניינית ומקומית, סיכום.

הגשת כתב תביעה ללא פרק מבוא תקשה על השופט ועשויה לפגוע בכם

נסו לחשוב על כתב התביעה כמו על ספר שאתם שוקלים לרכוש. לפני הרכישה של הספר אתם כנראה תעיינו בדפים הראשונים או בתקציר הספר כדי להבין האם הוא מעניין אתכם, ואם הוא לא מעניין כנראה שלא תרכשו אותו. תהליך דומה עובר על השופט ועליכם "לשכנע" את השופט כבר בפתח כתב התביעה ש"הספר" שלכם (כתב התביעה) הוא מעניין ומצדיק קריאה מעמיקה. כיצד עושים זאת?

זו בדיוק מטרתו של פרק המבוא. פרק המבוא הוא פרק קצר ביותר בן 3-5 משפטים/סעיפים במסגרתם אתם מפרטים בקצרה את תמצית הסכסוך. בצורה כזו אתם מסייעים לשופט להבין מה בדיוק הבעיה, אילו הפרות חוק התרחשו, איזה נזק נגרם לכם, וזאת מבלי שהוא צריך "לחקור" את כל כתב התביעה שלכם.

תמיד תזכרו שכמוכם יש עוד אלפי תובעים ולכן הגשת כתב תביעה צריכה להתבצע בצורה כזו שתאפשר לתיק שלכם לבלוט ולחדור לזיכרונו של השופט, יותר מיתר התיקים.

הצדדים

פירוט קצר מיהם הצדדים לתביעה. מיהו התובע, האם יש לו תפקיד מיוחד הרלוונטי לתביעה. מיהי הנתבעת, ובמה היא עוסקת, ככל שהדבר רלוונטי לתביעה.

החלק העובדתי

פירוט של העובדות הרלוונטיות לכתב התביעה.

שימו לב – בחלק מההליכים יש לפרט את העובדות בתמציתיות ואין צורך לצרף את כל הראיות לכתב התביעה, ובהליכים אחרים יש חובה לפרט כבר בכתב התביעה את כל הטענות ולצרף את כל הראיות והמסמכים הרלוונטיים לכתב התביעה. מומלץ להתייעץ עם עורך דין טרם הגשת כתב תביעה כדי להבין מה בדיוק יש לצרף טרם הגשת כתב תביעה.

הטיעון המשפטי

בפרק זה יש לפרט אילו חוקים או תקנות הופרו. מה עשה הנתבע שהוא בניגוד לדין. המיקוד בפרק זה צריך להיות בהכרח בטענות המשפטיות ולא בטענות העובדתיות (למה מה שעשה הנתבע לא בסדר בהתאם להוראות הדין, ולא בהתאם לדעתכם).

הגשת כתב תביעה ללא פרק הסעדים המבוקשים מייתרת מלכתחילה את כל התביעה

בפרק זה עליכם לפרט את כל הסעדים שאתם דורשים. אם מדובר בסעד כספי – לפרט את הסכום המדויק.

זיכרו – אם לא פירטתם סעד כלשהו בכתב התביעה, לא תהיו זכאים לקבלו מבלי לבקש לתקן את כתב התביעה ולאחר הגשת כתב תביעה מתוקן.

סמכות עניינית ומקומית

קיימים כללים ברורים באיזה בית משפט ניתן להגיש כתב תביעה נגד נתבע. אם תגישו כתב תביעה שלא בהתאם לכללים אלה הנתבע יהיה רשאי לדרוש את העברת התיק לבית המשפט הרלוונטי. הדבר בהכרח יוביל לעיכוב הטיפול בתיק, ובחלק מהמקרים עשוי לחייב אתכם בהוצאות משפט.

סיכום

פרק זה בעל עיקרון דומה מאוד לפרק המבוא. לאחר שהשופט קרא את כתב התביעה שלכם, סביר להניח שהוא כבר שכח חלק מהפרטים החשובים שציינתם בתחילתו. זה בדיוק המקום לציין את כל הנקודות החשובות ביותר שלכם כדי "לרענן" את זיכרונו של השופט שקורא את התביעה.

בדומה לפרק המבוא, גם פרק זה צריך להיות באורך סעיפים בודדים בלבד.

 

אני מקווה שהמידע בדבר הגשת כתב תביעה סייע לכם. אם אתם מעוניינים לשכור את שירותי משרדנו בנושא זה צרו איתנו קשר בטלפון 03-6427876.

 

ציון ממוצע

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. כתוב טוב.

  עוזר.

  הייתי מוסיף גם דוגמא מלאה כדי שאוכל להעתיק את החלקים הרלוונטיים 🙂 …

  תודה.

 2. תודה רבה כתיבתך ברורה מאוד

 3. תודה
  כתבה מצויינת
  יישר כוח

כתיבת תגובה

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב