עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

בעבר כתבתי מספר מאמרים בדבר הוצאות משפט בתביעה ייצוגית. מדובר בנושא מעניין וחשוב משום שזה הדבר העיקרי והמרכזי אשר מרתיע, לרוב, תובעים ייצוגיים טרם הגשת תביעה ייצוגית. ומדוע?

בניגוד להליכים אזרחיים רבים, בעת דחיית בקשה לאישור תובענה ייצוגית התובע הייצוגי עשוי לשלם הוצאות משפט בגובה אלפי, עשרות אלפי, מאות אלפי, ואף למעלה ממיליון שקלים. מובן כי אף אחד לא מעוניין לשלם הוצאות משפט, ובוודאי שלא בסכומים שכאלה.

הוצאות משפט בתביעה ייצוגית המגיעות למאות או מיליוני שקלים הן דבר חריג ביותר, אך בהחלט עשויות להפסק כנגד תובע ייצוגי במקרים בהם הנתבעת שילמה בגין הגנתה למומחים בעלי מוניטין רב. למעשה, טרם נתקלתי במקרה בו נפסקו הוצאות כה גבוהות כאשר לא היה מדובר בהוצאות שכר טרחת מומחים.

הוצאות משפט בתביעה ייצוגית – על הנתבע להוכיח את סבירות ההוצאה 

בתאריך 31.5.2016 ניתן פסק דין בע”ר 13121-04-16 יעל כבירי ואח’ נ’ אי די בי חב’ לפיתוח בע”מ. מדובר במקרה מעניין ביותר, במסגרתו נפסקו נגד התובעים הייצוגיים הוצאות משפט בסך 1.2 מיליון שקלים. בשלב מאוחר יותר הוצאות משפט אלה הופחתו לסך 350 אלף ש”ח.

התובעים הייצוגיים לא התייאשו והגישו ערעור נוסף, במסגרתו נקבעו מספר קביעות מעניינות, אשר בוודאי יצוטטו בעתיד על ידי עורכי דין רבים:

בעניננו, לא רק שאדבפ לא ניסתה להוכיח את סבירותה ומידתיותה של ההוצאה בגין שכרם של המומחים, אלא שלטעמי, ניתן לקבוע באופן פוזיטיבי כי מדובר בהוצאה שאינה מידתית או סבירה, גם אם נתחשב בעובדה שמדובר היה בחשיפה תיאורטית לתביעה בהיקף של 660 מליון ₪.

אכן, היתה זו זכותה המלאה של אדבפ לשכור את מיטב המומחים כדי להדוף את התביעה ולשלם להם כל סכום שתמצא לנכון, אך אין זו זכותה להשית על כבירי את השכר המלא ששולם למומחים אלה, בהתעלם משאלת סבירותו ומידתיותו של השכר.

ודוק: מדובר בשכר גלובלי בסך של 951,200,000 ₪, ועוד תוספת שכר לפי שעות חיוב בהיקף שהביא את שכר הטרחה הכולל לסכום של כ– 1,200,000 ₪.

מתוך חלק מהחשבוניות ניתן ללמוד כי שכרם השעתי של המומחים עמד על סך של 800 ₪ לשעה.

משמע, גם אם ננכה את מרכיב המעמ מהשכר הכולל, יוצא שהמומחים הקדישו למעלה מ– 1,200 שעות עבודה לצורך עריכתה של חוות הדעת וההגנה עליה בבית המשפט. כאמור, אין זה סביר או מידתי לשלם במסגרת הליכי משפט שכר כה גבוה בגין שכירת שרותם של מומחים לצורך חוות דעת בענין שווי הוגן של מניות, שכל תכליתה היא להדוף בקשה לאישור תובענה ייצוגית (והרי באותו שלב, עמדה על הפרק רק שאלת אישורה של התובענה כייצוגית, ולא ההכרעה בתובענה עצמה), וזאת גם אם מדובר במיטב המומחים.

מכל מקום, אין זה סביר לדרוש שכבירי הם שישאו בהוצאות בהיקף כזה.

מקביעות אלה אנו למדים כי אין זה סביר לדרוש מתובע ייצוגי לשלם הוצאות גבוהות ביותר אשר שילם הנתבע כדי להתגונן מפני בקשה לאישור תביעה ייצוגית.

אם כך, מהן הוצאות סבירות שהנתבע רשאי לדרוש במסגרת תביעה ייצוגית? גם על שאלה זו ניתן מענה בהחלטת בית המשפט:

נשאלת לכאורה השאלה מהו אם כך השכר הסביר בנסיבות הענין, דבר שלא הובאו עליו ראיות כלשהן (למשל, בדיקת שכר השוואתית עם מומחים אחרים להערכות שווי), אלא שהצורך להכריע בשאלה זו מתייתר נוכח כלל המתינות“, לפיו יש לפסוק במתינות הוצאות משפט לחובתו של תובע ייצוגי.

אכן, כלל המתינותלא יחול מקום שבו מדובר היה מלכתחילה בתביעת סרק או בתביעה שהוגשה בחוסר תום לב, אלא שבמקרה דנן, עיון בפסק דינה של השופטת פלפל, כמו גם בפסק דינו של בית המשפט העליון בערעור, מגלה כי לא נקבע שמדובר בתביעת סרק, אלא רק שהתובעים לא תמכו את תביעתם בהערכת שווי תקפה, שלא כמו אדבפ, ובכך כשלו מלבסס עילת תביעה כנדרש.

אין להתעלם גם מן העובדה שבהליך בפני השופטת פלפל חוייבו כבירי לשלם לאדבפ שכט עוד בסך 50,000 ₪ בלבד, ואילו בערעור בבית המשפט העליון הם לא חוייבו כלל בהוצאות הערעור, חרף דחייתו, נוכח פגמים שנפלו בהתנהלותה של אדבפ.

דברים אלו מעידים כי הערכאות שדנו בסכסוך העיקרי, לא סברו שמדובר היה בתובענת סרק או בתובענה שהוגשה בחוסר תום לב. על כן, יש מקום לפסוק את הוצאות המשפט לחובתם של כבירי, במתינות.

בעניין תשלום הוצאות משפט בתביעה ייצוגית כדאי להתייעץ עם עורך דין תביעות ייצוגיות.

ציון הגולשים למידע זה
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום