עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

במאמר קודם פירטתי מהי הוצאת דיבה (לשון הרע), ותוכלו לקרוא על כל בהרחבה כאן.

במאמר זה אתמקד בסוגיית הוצאת דיבה באינטרנט ובעבודה.

הוצאת דיבה באינטרנט

הוצאת דיבה לא יכולה להתרחש ללא מרכיב הפרסום. כלומר, אם נאמרו דברים פוגעניים שלא בפומבי הנפגע לא יוכל לדרוש פיצוי כספי מכוח חוק איסור לשון הרע, תשכ”ה – 1965.

בשנים האחרונות האינטרנט הפך לחלק בלתי נפרד מחיינו. נוצרו פורומים שונים, אליהם ניתן להירשם מבלי לציין פרטים אמיתיים, ודרכם ניתן להשמיץ אדם מבלי להזדהות. כמו כן, נוצרו רשתות חברתיות, בדומה לפייסבוק, אשר גם במסגרתן אנשים רבים מרגישים בנוח להשמיץ אנשים אחרים (בגלוי או תחת שם בדוי). השמצות אלה עשויות להכנס בהגדרת לשון הרע ועשויות לזכות את הנפגע בפיצוי כספי משמעותי.

לשון הרע באינטרנט עשויה לפגוע במיוחד לנוכח פוטנציאל החשיפה האדיר. לדוגמה: הוצאת דיבה בפייסבוק עשויה להגיע לכל החברים (בפייסבוק) של המפרסם. לעיתים פרסום זה עשוי להגיע גם לחברים של החברים בפייסבוק (תלוי בהגדרות של המפרסם בפייסבוק). כלומר, כמות הנחשפים עשויה להיות גבוהה מאוד, ולנפגע אין כל שליטה על כך.

על מנת להתמודד עם לשון הרע כדאי מאוד לפנות תחילה בכתב אל המפרסם ולדרוש את הסרת הפרסום. הדבר עשוי להיות פשוט (יחסית) אם הדבר נעשה באמצעות רשת חברתית, אך מסובך יותר אם הוצאת דיבה נעשתה באמצעות פרסום בפורום המאפשר שלא להזדהות. במקרים אלה, ניתן לפנות אל בעל האתר ולדרוש את הסרת פרסום הדיבה. אם בעל האתר לא יסכים להסיר את פרסום הדיבה, הוא עשוי להיות חשוף בעצמו לתביעה משפטית.

בין אם המפרסם הסיר את הפרסום המהווה הוצאת דיבה, ובין אם לא, עומדת בפניכם האפשרות להגיש תביעה לבית המשפט ולדרוש מהמפרסם את הפיצוי הקבוע בחוק בגין פרסום הוצאת דיבה. נכון להיום פיצוי זה עומד על כ-75 אלף ש”ח, ואם מוכח כי הייתה כוונה לפגוע, ניתן להגיש תביעה על סכום כפול. יודגש, תביעה בגין לשון הרע ניתן להגיש גם אם לא ניתן להוכיח שנגרם לנפגע נזק כלשהו.

הוצאת דיבה בעבודה

בדומה להוצאת דיבה באינטרנט, הוצאת דיבה בעבודה מחייבת פרסום ברבים (לדוגמה: הודעת דוא”ל שהופצה בין כל הקולגות בעבודה, אמירה שנאמרה בפני אנשים נוספים). ככל שהאמירה או הפרסום הגיעו לידיעת אנשים רבים יותר, כך הפיצוי הכספי עשוי להיות גבוה יותר.

גם במקרה זה מומלץ לפנות בכתב (הפניה בכתב תוכל לשמש אתכם בעתיד כראיה אותה תוכלו להציג בבית המשפט) אל הפוגע/המפרסם ולדרוש לחזור בו מהפרסום ולהתנצל. התנצלות עשויה להקטין את הפיצוי הכספי שיפסק בבית המשפט, אך מצד שני מהווה הודאה בפרסום ובטענות הנפגע, דבר שעשוי להקל מאוד על הנפגע במהלך ההליכים המשפטיים.

סכומי הפיצוי במקרה זה אינם שונים מסכומי הפיצוי הרלוונטיים להוצאת דיבה באינטרנט. גם במקרים אלה אין צורך להוכיח כי נגרם נזק, על מנת לדרוש את הפיצוי הכספי.

למען הסר ספק, תביעות דיבה אינן הליך משפטי פשוט ודורשות ידע משפטי רב. הגנה בתביעת הוצאת דיבה עשויה להוביל לדחיית התביעה וחיובו של התובע בהוצאות משפט. על מנת למקסם את סיכויי התביעה, ולזכות בפיצוי כספי, מומלץ מאוד להסתייע בשירותיו של עורך דין אשר עוסק בתחום לשון הרע באופן קבוע ומכיר את החקיקה ופסיקות בתי המשפט בעניין זה.

ציון הגולשים למידע זה
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום