עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

הוצאת דיבה (או לשון הרע) איננה סוגיה פשוטה ובתי המשפט נאלצים להתמודד איתה על בסיס יומיומי. בתאריך 22.7.2015 בית המשפט העליון נתן פסק דין ארוך ומפורט בסוגיית הוצאת דיבה. במסגרת פסק הדין נפסק לנפגע מפרסום הוצאת דיבה פיצוי בסך 220 אלף ש"ח, וכן הוצאות משפט בסך 35 אלף ש"ח (ע"א 6903/12 Canwest Global Communications corp נ' אלי עזור).

יודגש, חוק איסור לשון הרע, העוסק בסוגיית הוצאת דיבה, קובע כי עבור כל פרסום המהווה הוצאת דיבה יהיה זכאי הנפגע לקבל פיצוי עד כ-75אלף ש"ח ללא הוכחת נזק. אם התובע יצליח להוכיח כי הפרסום נעשה במטרה לפגוע הרי שאז בית המשפט יהיה רשאי לפסוק סכום כפול (כ-150 אלף ש"ח) בגין כל פרסום, ללא הוכחת נזק.

כיצד יש לנהל את הדיון במסגרת תביעה על הוצאת דיבה?

במסגרת פסק הדין קבע השופט פוגלמן כי את השאלה האם פרסום כלשהו מהווה הוצאת דיבה יש לבחון בארבעה שלבים:

  1. האם מה שפורסם מהווה "פרסום" על פי חוק איסור לשון הרע.
  2. האם מה שפורסם מהווה הוצאת דיבה (משמעות הפרסומים בהקשר אובייקטיבי, כלומר, לפי אמות המידה של האדם הסביר) כפי שקבוע בחוק.
  3. האם למפרסם הוצאת דיבה יש הגנות מכוח חוק איסור לשון הרע?
  4. אם למפרסם הוצאת דיבה אין הגנות יש לבחון מה הפיצוי הראוי בגין פרסום הוצאת דיבה בנסיבות העניין.

מהאמור לעיל עולה כי די שאחד משני התנאים הראשונים לא יתקיים על מנת שבית ידחה תביעה בגין הוצאת דיבה.

האם מפרסם הוצאת דיבה עשוי לזכות להגנה בעקבות חופש הביטוי?

דיני לשון הרע משקפים איזון עדין בין זכויות ואינטרסים מנוגדים. מצד אחד: הזכות לשם טוב ומצד שני: הזכות לחופש הביטוי. במסגרת פסק הדין סיכם זאת בית המשפט כך:

בתמצית די בכך שנאמר כי הזכות לשם טוב היא זכות רחבה שנועדה להגן על ההערכה העצמית ועל כבודו של אדם, והיא מבוססת על הצורך האנושי בהערכה פנימית, בגאווה אישית ובהכרה חברתית בעניין אבנרי ציין בית משפט זה כי "כבוד האדם ושמו הטוב חשובים לעתים לאדם כחיים עצמם, הם יקרים לו לרוב יותר מכל נכס אחר" …

מן העבר השני ניצבת הזכות לחופש הביטוי. חופש הביטוי מבטא את החשיבות שבמיצוי זכותו של האדם לאוטונומיה אישית ולביטוי עצמי. "הוא חיוני להבטחת תקינותו של ההליך הדמוקרטי, הבנוי על הבעת הרצון והדעה החופשית של כל אדם; הוא מהווה יסוד רעיוני ומעשי לשלטון הנבחר בבחירות חופשיות, בהליך שעיקרו חופש דעה ובחירה"…

מידת ההגנה על חופש הביטוי תקבע לפי סוג הביטוי ומאפייניו. יש לבחון האם הביטוי המהווה לשון הרע עשוי להוות עניין ציבורי ומהי מידת ההשפעה הפוטנציאלית שלו על החיים הציבוריים.

מהו "עניין ציבורי" זוהי שאלה שנדונה רבות בפסיקה. באחד המקרים נפסק שעניין ציבורי יכול לעורר כל מי "שבתחום כזה או אחר של החברה – תרבות, חברה, תקשורת, כלכלה – הגיע לעמדה אשר מביאה אותו לאור הזרקורים".

לסיכום נקודה זו, ככל שוגבר עניין הציבור לדעת מידע מסוים, הרי שחופש הביטוי עשוי לגבור על תביעת הוצאת דיבה.

הוצאת דיבה בסכסוך עסקי

הוצאת דיבה בסכסוך עסקי בעלת מאפיינים דומים למקרים אחרים. גם במקרה זה יש לבחון מי הדמויות המעורבות בסכסוך ועד כמה יש לציבור עניין במידע שפורסם. ככל שמדובר באיש ציבור או בחברה ציבורית או ממשלתית כך יגבר העניין הציבורי בפעילותם. גם אם מדובר בסכסוך בין גורמים "פרטיים" לחלוטין יש לבחון עד כמה האדם הממוצע מכיר את איש העסקים או החברה הרלוונטית, ועד כמה אותו אדם זוכה לסיקור תקשורתי. כמו כן, יש לתת את הדעת על אופי הסכסוך העסקי והאם לסכסוך זה השפעה על סוגיות מרכזיות הרלוונטיות לציבור הישראלי.

בדומה לנבחרי ציבור, גם אנשי עסקים שמספקים מוצר או שירות בשוק תחרותי "מוותרים" על מידה מסוימת של הגנה על זכותם לשם הטוב, נוכח ציפייה סבירה שהתנהלותם תהיה נתונה לביקורת.

כמו כן, הנחת הפסיקה היא שכאשר פרסום המהווה לשון הרע מפורסם על ידי יריב עסקי, הקורא מתייחס למידע זה בחשדנות, ולכן החשש לפגיעה בשמו הטוב של אדם נחלש.

על מנת להגיע למסקנה כי לשון הרע במסגרת סכסוך עסקי צריכה לזכות בפיצוי יש לבחון את מידת הפגיעה שהסב הפרסום. במקרים אלה בוחנים את מידת החומרה של הביטוי הפוגעני, את האופן שבו מתואר הסכסוך בין הצדדים (האם הוצגו עמדות כל הצדדים או שמא רק עמדה אחת, האם פורסם כי בין הצדדים קיים סכסוך עסקי או לא). יש לקרוא את כל הפרסום ולא להתייחס לחלקים ממנו בלבד, משום שהקשר מלא עשוי להפחית את עוצמת הפגיעה.

לסיכום נקודה זו, על מנת לבחון האם פרסום מהווה לשון הרע במסגרת סכסוך עסקי, יש לבחון האם הצדדים או הפרסום בעלי זיקה לעניין ציבורי, וכיצד הוצגו הדברים לקורא. אם המפרסם פרסם את כל המידע הרלוונטי, לרבות שהצדדים מצויים בסכסוך עסקי, עשויה להיות למפרסם הגנה טובה מתביעה בגין לשון הרע.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום