עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

הטרדות טלפוניות מטעם חברת הוט הן תופעה שכיחה. נציגי החברה פונים ללא הפסקה ומעודדים אנשים להצטרף לשירותי החברה. בעקבות תופעה זו הוגשה תביעה ייצוגית אשר התנהלה כמעט שש שנים, ואשר הסתיימה לאחרונה בהסדר פשרה (ת”צ 50462-11-13 מוריס ארסבן נ’ הוט – מערכות תקשורת בע”מ, החלטה מיום 31.1.2019).

להסבר מהי הטרדה טלפונית לחצו כאן.

בגין הטרדות טלפוניות מטעם הוט אנשים אלה לא יוכלו להגיש תביעה אישית לקבלת פיצוי

במסגרת החלטתו הגדיר בית המשפט את הקבוצה הרלוונטית לתביעה הייצוגית בגין הטרדות טלפוניות:

“כל אדם, בין אם התקשר בעסקה עם הוט ובין אם לאו, אשר הוט ו/או מי מטעמה פנו אליו בשיחות טלפוניות במטרה לגרום לו להצטרף לאחד משירותיה, באופן או בתדירות אשר יש בהם משום הטרדה, החל מיום 26.11.2006 ועד למועד אישור הסכם הפשרה כפסק דין.

“הטרדה” משמעותה, בין היתר, אחד מאלו: 1) כל פניה טלפונית לצרכן אשר הודיע בעבר כי אינו מעוניין בפניות טלפוניות אליו; 2) פנייה טלפונית לצרכן, בטרם חלף לכל הפחות פרק זמן של חודש ימים מהשיחה הקודמת עם אותו צרכן (או בכל תדירות אחרת, כפי שימצא בית המשפט שנכון וסביר), אלא אם הצרכן אישר במפורש שברצונו לקבל פניות טלפוניות כאמור’ 3) פניה טלפונית לצרכן בהצעות זהות בתוכנן לאלו שכבר נדחו על ידו בעבר, או בהצעות שניתן היה להציע לצרכן כבר בשיחה הקודמת אשר התקיימה בין הצדדים”.

ההליך הייצוגי מחיל “מעשה בית דין” על כל מי שחווה הטרדות טלפוניות מטעם הוט במועדים שהוגדרו בהגדרת הקבוצה ולכן הם לא יוכלו לתבוע פיצוי פרטני במסגרת תביעה אישית.

הפיצוי שאותו הוט תשלם בגין הטרדות טלפוניות

בית המשפט התייחס לפיצוי המיליונים בגין הטרדות טלפוניות מטעם הוט וקבע שמרבית הסכום יועבר לקרן לניהול וחלוקת כספים (קרן זו הוקמה בשנים האחרונות ומטרתה להעביר או להשקיע את הכספים שהגיעו לידיה בעקבות הליכים ייצוגיים לטובת הציבור):

הוט התחייבה להשקיע סכום של 1,000,000 ₪ לשיפור מערכותיה הטכנולוגיות ומערכותיהם הטכנולוגיות של המשווקים החיצוניים הפועלים עבורה, לטובת צמצום מקרי ההטרדה. במידה שלא יעלה בידה להציג אסמכתאות המעידות על הוצאת הסכום, תועבר היתרה לקרן לניהול וחלוקת כספים לפי חוק תובענות ייצוגיות למטרות הקשורות להגנת הצרכן והגנה על הפרטיות. בנוסף, הוט התחייבה לרענן נהלים בקרב העובדים ולמנות מומחה ייעודי לעניין הטענות בדבר הטרדות צרכנים.

בגין העבר – יועבר סכום של 2,500,000 ₪ לקרן לניהול וחלוקת כספים. בנוסף, עובדי הוט יתנדבו במשך שנה בפעילויות למען לקהילה שסכומן הוערך בכ – 700,000 ₪. במידה ולא יעלה בידי הוט להציג אסמכתאות המעידות על שווי התרומה כאמור, תופקד היתרה בקרן.

אם כן, ההסדר כולל פיצוי כספי ישיר בגין העבר בתוספת הטבה, כמו גם התייחסות לעתיד.

לא קיבלתי את הערכת הוט כי עד היום השקיעה סכום של 1,000,000 ₪ בשיפור מערכותיה לטובת צמצום ההטרדות הטלפוניות, שכן הגם שיש בתצהיר החסוי מידע, לא אוכל ללמוד ממנו כי הוט הוציאה הוצאות שלא היה עליה להוציא לשם תפעול שוטף. משום כך איני מקבלת את טענתה כי מדובר בחלק מן הפיצוי המוסכם בהסדר הפשרה.

הרכיב הנוסף של שיפור תשתיות לעתיד, בסכום של 1,000,000 ₪ תלוי בביצועו בפועל, וככל שלא יבוצע – תועבר היתרה לקרן התובענות הייצוגיות. לא אוכל לקבל את  שווי התרומה באמצעות התנדבות העובדים, כפי שביקשה הוט, משום שבשלב זה אין התחייבות מפורשת לסוג עבודתם בקהילה. עם זאת, הוט התחייבה להציג מידע בדבר ההתנדבות. ככל שלא יעלה בידה להציג אסמכתאות להוצאת הסכום, תופקד היתרה בקרן התובענות הייצוגיות. לכן ניתן, בסופו של יום,   להעריך  רכיב זה של ההסדר כדי הסכום שהוט נקבה בו.  

כלומר שלמרות הבעייתיות באופן הערכת סכום הפשרה, הוא יעלה כדי 4 מליון ₪ לפחות, בסכום שיוצא מכיסה של הוט לטובת הציבור.

בגין השתתפותו בהליך זה התובע הייצוגי קיבל גמול מיוחד בגובה 100,000 ש”ח (אשר בין היתר מפצה אותו בגין הטרדות טלפוניות מטעם הוט).

ציון הגולשים למידע זה
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום