בתאריך 28.5.2019 בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה בקשה לאישור תביעה ייצוגית אשר עסקה בסוגיית הטרדות טלפוניות מטעם פלאפון (ת”צ 15429-02-14 נטלי בן סימון נ’ פלאפון תקשורת בע”מ). בניגוד לפלאפון, בעבר אושרה תביעה ייצוגית נגד חברת הוט בעניין הטרדות טלפוניות, אשר בסופו של דבר הסתיימה בפשרה שהובילה לפיצוי של מיליוני שקלים לציבור.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

למאמר המסביר מהי הטרדה טלפונית וכיצד ניתן להתמודד איתה לחצו כאן.

הטרדות טלפוניות מטעם פלאפון או מטעם משווקים שאיתם פלאפון עובדת?

פלאפון טענה במסגרת תגובתה לבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהיא לא זו שמתקשרת ללקוחות אלא משווקים מטעמה האחראים על גיוס הלקוחות.

הזינו מייל ותקבלו ללא תשלום או התחייבות עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

עוד נטען ע”י פלאפון שהיא מפעילה מערך בקרה ומטילה קנסות כנגד משווקים שאינם פועלים על פי הנחיותה ולכן, לשיטת פלאפון, אין לקבוע כי הטרדות טלפוניות מטעם פלאפון הן אלה אשר מטרידות את הלקוחות, ואין לייחס לה אחריות כלשהי.

בית המשפט המחוזי סקר את הפעולות שביצעה פלאפון כדי להבטיח שמשווקיה יפעלו על פי הוראותיה ולא יטרידו לקוחות שאינם מעוניינים בקבלת שיחות, וקבע, בין היתר, כך:

לטענת המבקשת, יש להטיל על פלאפון אחריות למעשיו של קולטאקט, מכוח היחסים החוזיים שביניהם – אם על שום שבהתנהלותה הרשתה או אשררה פלאפון את המעשים, כאמור בסעיף 15(3) לפקודת הנזיקין ואם על שום שפלאפון התרשלה בבחירת מי שהתקשרה עמה בחוזה (כאמור בסעיף 15(1) לפקודת הנזיקין.

לטענת המבקשת, פלאפון התרשלה בכל הנוגע למניעת השיחות השיווקיות המטרידות. פלאפון לא קיימה מנגנון שיבטיח את מניעת השיחות המטרידות, באמצעות הסרת אדם מרשימת הלקוחות הפוטנציאליים. לכן, קיומה של תופעת השיחות המטרידות ברורה מאליה.

לא שוכנעתי מטענות המבקשת. פלאפון הניחה תשתית ראייתית ממנה עולה, שניהלה מערך פיקוח שנועד להבטיח שקבלני השיווק לא יפנו שוב למי שהודיע שאינו מעוניין בכך. פלאפון הוציאה מסמך נהלים והנחיות, המתעדכן מעת לעת, המפרט הנחיות לגבי אופן יצירת הקשר בין המשווקים לבין הנמענים, הלקוחות הפוטנציאליים (להלן – מסמך ההנחיות).

עוד עולה מהראיות שהציגה פלאפון, שבמסגרת מערך הפיקוח שניהלה, חזרה באופן תדיר על הנהלים וההנחיות הקבועים במסמך הנהלים, במסגרת ביקורות שוטפות ותכתובות דואר אלקטרוני, שהעבירה למשווקים השונים. נוסף על כך, ביצעה פעולות של אכיפה, שכללו הטלת קנסות על משווקים שלא פעלו כנדרש כפי שנעשה במקרה של משווק – “וידומית”, שלא פעל בהתאם למסמך ההנחיות. באותו מקרה ולאחר שהתקבלו תלונות בעניינו של אותו משווק, פלאפון השעתה את פעילות המוקד הטלפוני הרלוונטי למשך 30 ימים והטילה קנס בסך של 5,000 ₪ בגין אי עמידה בנוהל הקבוע במסמך ההנחיות (נספח ו לתגובת המשיבה).

אין לקבל את טענת המבקשת לפיה, קודם למסמך ההנחיות לא היה כל פיקוח או שפלאפון התנהלה באופן כושל ולקוי עם רשימת המסורבים גם לאחר שנת 2013.

מתצהירו של מר הולנדר, המשמש כמנהל מחלקת מכירות משווקים בפלאפון, עולה, שמערך פיקוח זה, התנהל על ידי פלאפון עוד קודם להגשת בקשת האישור; רשימת האנשים שסירבו לקבל פניות נערכה ועודכנה על ידי אנשים בשר ודם וייתכן, שנפלו לעיתים ברשימה זו טעויות ברישום המספרים – למשל, רישום מספר עם קידומת ובלי קידומת – כך שנוצרו ברשימה מספרים כפולים. מכל מקום, מדובר בטעויות אנוש, שאין בהן כדי להעיד על הכלל.

מהאמור ניתן ללמוד, שפלאפון ניהלה מערך פיקוח לפעילות המשווקים עוד קודם להגשת התובענה. בהקשר זה מקובלת עלי טענת פלאפון לפיה, כאשר מדובר בחברה גדולה, מדובר במערך אשר נלמד וכי תיתכנה תקלות נקודתיות. בהקשר זה יש להביא בחשבון, שמדובר בחברה בעלת מאות אלפי לקוחות וייתכן שתהיינה תקלות ואפילו, באופן מצטבר, רחב באופן יחסי, אולם אין בכך כדי להעיד על תופעה או על מדיניות מכוונת.

כאמור, נקבע כי לא בוצעו הטרדות טלפוניות מטעם פלאפון, בקשת האישור נדחתה, אך המבקשת לא חויבה בהוצאות משפט.

הטרדות טלפוניות מטעם פלאפון

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב