בתאריך 12.9.2018 אישר בית המשפט המחוזי ניהולה של תביעה ייצוגית בגין הנחות מטעות במשביר לצרכן (ת”צ 35545-05-16 אילנית משה ואח’ נ’ ניו פארם דררגסטורס ואח’).

הנחות מטעות במשביר לצרכן בדמות “הנחה על הנחה”

בפרסומיה של המשביר לצרכן הופיעו הנחות שונות שהקשו על הלקוח לחשב את המחיר הסופי של המוצר. כך לדוגמה, המשביר לצרכן הציגה הנחה על הנחה. בהחלטתו ציין בית המשפט כי אכן ניתן לקבל את הטענה כי פורסמו הנחות מטעות במשביר לצרכן.

בין היתר נקבע כך:

הרושם המתקבל הוא כי המבצעים שאליהם נחשפו המבקשות לא נועדו אלא להטעות את הצרכנים. הצגת מבצעים כהנחה-על-הנחה מקשה על ציבור הלקוחות לחשב את מחיר המוצר הסופי ולהחליט אם לרכוש אותו אם לאו. היה אפשר לכתוב כי שיעור ההנחה גבוה מ-55 אחוזים, למשל 64 אחוז במבצע שתיארה מבקשת 1, ומקובלת עליי טענתה כי הצגת ההנחה כפי שהוצגה הייתה עלולה להוביל לפחות חלק מהצרכנים למסקנה כי הם צפויים לשלם רק רבע ממחירו של המוצר. בחומר הראיות (נספח 8 לכתב התביעה) התגלתה דרך שיווק נוספת שעלולה להטעות את הלקוחות: משיבה 1 הציעה בשמים במבצעים כגון „עד 45%“ ועוד ארבעים אחוזי הנחה על היתרה לחברי המועדון. האחוזים צוינו בספרות גדולות לעומת המילים „נוספים על היתרה לחברי club365“.

יש טעם רב בטענת המבקשות שגם אם נניח כי אין מנוס מפיצול ההנחה לשיעורים שונים משום שחלק ממנה מיועד רק לחברים במועדון הלקוחות, לא נצליח להבין למה – אם לא כדי לסרבל ולהטעות – לא צוין בפרסומת זו כי חברי המועדון זכאים ל-68.5 אחוזי הנחה, אלא גם ההנחה המוענקת להם חולקה. אפשר להציג הנחה בשיעור מסוים (למשל 50%) לכלל הלקוחות והנחה בשיעור גדול יותר, שיינקב (למשל 68.5%), לחברי המועדון. לא יכול להיות פקפוק, כך נראה, בכך שחלק הארי של חברי המועדון התבלבלו וטעו בחישוב ההנחה, ויש להניח כי התוצאה שקיבלו לא תאמה את מחירו של המוצר לאחר ההנחה.

הינֵּה כי-כן הצגתן של המכירות המיוחדות כהנחה-על-הנחה מקשה על הצרכן, מגדול ועד קטן, בחישוב ההנחות, תורמת לבלבולו ויוצרת מראית עין של מבצע משתלם יותר משהוא באמת. לשון אחר: יש בכוחה להטעות, כפי שנאסר בהוראותיו של חוק הגנת הצרכן.

ראינו כי בעילת ההנחה-על-גבי הנחה נטען שהמשיבות מטעות את הצרכן במעשה לחשוב כי מוצעים לו שיעורי הנחה גדולים מהאמיתיים. הן גם לכאורה מטעות במחדל, בכך שהמחיר אשר הצרכן צפוי לשלם לאחר ההנחה אינו מוצג. משהגעתי לתוצאה שלפיה קיימת אפשרות סבירה כי תתקבל התביעה בעילת ההטעיה מכוח סעיף 2 לחוק הגנת הצרכן, אינני נדרשת לקבוע אם הופרו הוראותיהם של סעיפים 3 ו-4 לאותו חוק, שאוסרים (בהתאמה) להשפיע על הצרכן השפעה בלתי הוגנת ומחייבים את העוסק לגלות לו פרטים חשובים על הנכס שהוא מוכר לו. מצאתי אפשרות סבירה שהתובענה תתקבל גם בעילה של חוסר תום לב בניהול משא-ומתן, על-פי סעיף 12(ב) לחוק החוזים. הצגת המבצעים כהנחה-על-הנחה, בין שהם מופנים לכלל הציבור, בין שהם מופנים לחברי המועדון, עלולה להטעות – עד כדי כך שגם המנכ”ל, שאין לחשוד בו כי הוא לוקה בהבנת הנקרא או בביצוע פעולות חשבון בסיסיות, התקשה לחשב את המחיר הסופי, אשר לא הוכח לפי שעה שהוצג ללקוחות.

[Total: 1 Average: 5]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

המלצות לקוחותינו

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו עדכונים ומידע נוסף בנושא זה ונושאים משפטיים נוספים

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב