פסיקה חדשה של בית המשפט המחוזי מתייחסת לשליחת הצעת עבודה במייל או SMS וקובעת האם יש להתייחס אליה כהודעת ספאם המזכה בפיצוי כספי עד 1000 ש”ח בגין כל הודעה (ע”א 6583-06-18 אייל אבנר כהן נ’ מנפאואר ישראל בע”מ, החלטה מיום 26.11.2018).

בית המשפט המחוזי: הודעה הכוללת הצעת עבודה מחייבת פרשנות תכליתית של החוק

בית המשפט קיבל במקרה זה את הטענה לפיה הצעת עבודה במייל או SMS היא הודעת ספאם המזכה בפיצוי כספי, אך קבע גם סייג:

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

אכן צודק המערער, כי הדעות חלוקות בשאלה האם הצעות עבודה הן בגדר “דבר פרסומת”. סיעה אחת סבורה שמאחר שהצעות עבודה, מטיבות עם מקבלן ואינן דורשות ממנו הוצאת תשלום ואינן מעודדות מוצר או שירות, הן אינן בגדר “דבר פרסומת”. סיעה אחרת סבורה שהצעות עבודה הן בגדר “דבר פרסומת”, מאחר שהן מופצות כמסר מסחרי, ומי ששולחן מקבל תמורה כספית בגין כל מי שמועסק באמצעותו. על כן פרשנות תכליתית של החוק מובילה לכך שיש לראות גם בהצעות עבודה כ”דבר פרסומת”. עם זאת, אף לשיטת החלק הארי של פסקי הדין שקיבלו את הפרשנות התכליתית, המקרה דנן אינו נכנס לגדר “דבר פרסומת” שכן בנסיבות מקרה זה, לאור טיב היחסים בין הצדדים והסכמה המשתמעת לקבלת הצעות עבודה, כלל לא קיימת מחלוקת בין הסיעות (ראו לעניין זה ברת”ק 27069-03-17פורטל טרמינל בע”מ נ’ סילוביסקי (4.7.17) עמ’ 3 שו’ 23 –עמ’ 4 שו’ 14) . על כן החלטתי להשאיר ב”צריך עיון” סוגייה זו. רק אומר בהקשר זה, שלדידי הצעת עבודה אינה מילת קסם החוסמת את שער הכניסה לחוק התקשורת, אלא יש לבחון כל מקרה על פי נסיבותיו.

מכאן שבנסיבות תיק זה, לאחר שלא מצאתי להתערב בממצאים העובדתיים של בית משפט קמא, אין אנו נכנסים כלל להוראות חוק התקשורת, שכן היחסים בין המערער לבין המשיבה התקיימו לאורך שנים. כאשר זהו טיב הקשר בין הצדדים, כל עוד נמשך הקשר היתה רשאית המשיבה לשלוח למערער הודעות בדבר הצעות עבודה קונקרטיות.

כלומר, פרשנות תכליתית של החוק מחייבת להגיע למסקנה שהודעת מייל או סמס הכוללת הצעת עבודה היא הודעת ספאם המזכה בפיצוי כספי. יחד עם זאת, בנסיבות בהן מקבל הודעת הספאם היה קשור לחברה ששלחה אליו את הצעת העבודה במשך תקופה ארוכה, ולא הודיע על סירובו לקבל הצעות עבודה נוספות במייל או SMS, אותו אדם לא יהיה זכאי לפיצוי כספי.

רוצים לקבל עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים מעניינים נוספים? הזינו מייל ונדאג שתמיד תשארו מעודכנים – השירות לא כרוך בתשלום

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

ככל שמתברר שחברה כלשהי שולחת הצעות עבודה בהודעות מייל או SMS מבלי שהתקיים בינה לבין הנמענים קשר ארוך שנים, הדבר עשוי להוות עילה טובה מאוד להגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב