עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

הקטנת אריזה של מוצר מזון זהו דבר שכיח המתרחש לעיתים קרובות מאוד בכל רשתות המזון. יחד עם זאת, למרות הקטנת אריזה של מוצר מזון לעיתים קרובות המחיר אינו משתנה ונשאר זהה למחיר של המוצר טרם ביצוע הקטנת האריזה. פסיקת בית המשפט המחוזי שניתנה לאחרונה מדגישה היטב כיצד תביעה ייצוגית עשויה לסייע במקרים אלה לציבור לקבל פיצוי כספי (ת”צ 46381-06-16 מור יוסף נ’ עבאדי יוסף ושמחה בע”מ, פסק דין מיום 8.1.2019).

ניתן לבצע הקטנת אריזה של מוצר מזון אך יש לעשות זאת בשקיפות מלאה כלפי הלקוח

בית המשפט המחוזי ציטט את דבריו של הממונה על הגנת הצרכן בעניין הקטנת אריזה של מוצר מזון:

הממונה על הגנת הצרכן, בהנחייתו לעניין הקטנת מוצרים מיום 26.9.06 (צורף כנספח 1 לתשובת המבקש, להלן: “הנחיית הממונה“), פירט את עמדתו בנושא הקטנת כמות/תכולת המוצר תוך שלא חל שינוי באריזה, בין היתר כדלקמן:

א. לפתחם של היצרנים או היבואנים […] רובצת החובה לתת לצרכנים גילוי נאות על השינוי בכמות/בתכולה של המוצר.

ב. הגם שבמרבית המקרים המוצר אינו נמכר מהיבואן או היצרן ישירות לצרכן אלא דרך הקמעונאי, חובת הגילוי הנאות אינה מתקיימת אך בידוע הקמעונאי בעלמא כי המוצר הוקטן/שונה אלא, בראש ובראשונה, יש להביא לידיעת הצרכן כי המוצר הינו מוצר חדש/אחר/שונה לעומת המוצר הישן על ידי שינוי הכיתוב שעל גבי אריזת המוצר. כאשר מעוניין יצרן/יבואן לקדם מכירתו של מוצר המכיל תוספת כמותית, משנה היצרן/היבואן את הכיתוב שעל גבי אריזות המוצר ומציין עובדה זו בהבלטה יתרה (למשל “30% חינם”). הוא הדין כאשר כמות המוצר הוקטנה.

ג. על כן אין להסתפק בציון הכמות החדשה בלבד, אלא לכתוב למשל “מכיל %__ פחות מהכמות הרגילה” וזאת בהבלטה ובגודל אותיות דומה לאותיות שם המוצר… (שם, סעיף 3).

בית המשפט הוסיף וקבע בעניין זה כך:

לגופו של סימון האריזה המוקטנת (350 גרם), גם אם מדובר בתקופת שיווק מוגבלת, סבורני כי הסימון לא עמד באורח הולם כמתחייב מהנחיית הממונה ובאופן שיינתן דגש ברור ומסוים לכמות החדשההמוקטנת (350 גרם). רישום של “מהדורה מיוחדת” ו”אריזה חדשה” אינו עומד בדרישה זו. כך למשל, הביטוי “מהדורה מיוחדת” יכול להתייחס לטעם או לאופן ייצור מסוים והביטוי “אריזה חדשה” יכול להתייחס לסוג האריזה במובן הפיזי. ראוי היה לציין במפורש כי מדובר במשקל חדש, קל וחומר כאשר מדובר לכאורה באותה האריזה (במובן הפיזי).

נתקלתם במצב בו בוצעה הקטנת אריזה של מוצר מזון מבלי שהמחיר הופחת? אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו על מנת לבחון האם המקרה מתאים להגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית.

ציון הגולשים למידע זה
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום