הקלטת שיחה בין אנשים אינה התנהגות ראויה – על פי בית המשפט העליון

בתאריך 6.7.2015 ניתן על ידי בית המשפט העליון פסק דין במקרה בו בוצעה הקלטת שיחה בין עובדים (בר”ש 4550/15 חיה עופרה שמואלי נ’ מדינת ישראל – משרד ראש הממשלה).

במקרה זה ביצעה עובדת מדינה הקלטת שיחה בינה לבין הממונה עליה.

הקלטת שיחה – התנהגות הנגועה בפגם מוסרי

הקלטת שיחה בין אנשים נוגעה בפגם מוסרי. בין היתר, נקבע כך על ידי בית המשפט העליון:

אציין עם זאת, כי בשונה מהדין הפלילי הרלבנטי הקבוע בחוק האזנת סתר, התשלט-1979, המגדיר האזנת סתר כהאזנה ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה” (סעיף 1 לחוק, הדגשה הוספה – אר), דהיינו אין הוא כולל בגדרי האזנת סתר מצב בו מקליט השיחה הוא אחד הצדדים לה, הדין המשמעתי ככלל אוסר על הקלטת סתר של עובד את רעהו או הממונה עליו. כפי שקבע לעניין זה השופט זמיר:

התנהגות כזאת, שמקורה בחשדנות או בתככים, עלולה לזרוע חוסר אמון בין העובדים לבין עצמם, לשבש את היחסים בקרב שירות המדינה, ובסופו של דבר אף לפגוע בשירות שהוא נותן לציבור. עצם השיבוש ביחסים ובתפקוד די בו כדי לקבוע שהתנהגות כזאת היא התנהגות שאינה הולמת את עובד המדינה” (עשמ 5246/99 אהרוני ננציבות שירות המדינה, פד נו(1) 481, 489 (1999)).

הלכה זו ראויה לאישוש ולחיזוק. הקלטת אדם שלא בידיעתו נגועה ככלל בפגם מוסרי, שלמותר להכביר עליו מלים; הרי שיחה בין אדם לחברו אינה ככלל מיועדת להקפדה משפטניתעל כל מלה, בידיעה שהיא תשמש חומר ראייתי בהליך כזה או אחר. המקליט ועושה בכך שימוש, הריהו עושה ככלל מעשה אשר לא יעשה ברשות התורהלהבדיל, ויחשוב כל אחד מאתנו מה היה הוא חש אילו נודע לו שהוקלט עלידי פלוני מחבריו לעבודה בלא ידיעתו.

[Total: 9 Average: 4.3]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

המלצות לקוחותינו

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו עדכונים ומידע נוסף בנושא זה ונושאים משפטיים נוספים

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב