זיכוי בגין אי ניצול שוברים – אושרה פשרה בתביעה ייצוגית נגד גרופר

בתאריך 7.8.2017 אישר בית המשפט המחוזי בלוד פשרה בתביעה ייצוגית שעסקה בסוגיית ניצול שוברים שפג תוקפם (ת”צ 12001-10-13 שמעון פריזנט נ’ גרופר קניות חברתיות בע”מ).

חברת גרופר, המפעילה את אתר האינטרנט הידוע “גרופון”, מאפשרת ללקוחותיה לרכוש שוברים מוזלים לבתי עסק שונים. השוברים מקנים הנחה (לעיתים משמעותית מאוד) בגין שירות או מוצר. אף על פי כן, גרופר לא אפשרה ניצול שוברים שפג תוקפם גם אם לא הייתה שום מחלוקת שהיא קיבלה תשלום מלא עבורם.

במסגרת הבקשה לאישור תביעה ייצוגית נטען כי תנאי השימוש באתר האינטרנט של גרופר הם חוזה אחיד וכוללים שני תנאים מקפחים: א. הגבלת מימוש השוברים בזמן; ב. אי מתן החזר במקרה של שובר שלא מומש טרם מועד פקיעתו.

בית המשפט המחוזי אישר את הסדר הפשרה וקבע, בין היתר, כך:

מכל האמור לעיל עולה, כי מדובר בתובענה שסיכוייה אינם קלושים אומנם, אך גם אינם גבוהים מאד. הסכמת הצדדים משקפת הכרה זו, והיא מבטאת קניה ומכירה של הסיכונים והסיכויים בתובענה“, מתוך רצון לגיטימי של הצדדים לצמצם את אי הוודאות הכרוכה מבחינתם בהמשך ניהול ההליכים, ולחסוך במשאבים הכרוכים בהמשך ניהול התובענה. ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים במסגרת ההסדר שבבסיסן מתן קרדיט בגובה של 50% מגובה השובר מכאן ולהבא, ומתן קרדיט בגובה 25% מהשובר כפיצוי בגין העבר (בכפוף לכל התנאים שפורטו בהסדר) – הולמות לדעתי את סיכויי וסיכוני התובענה, כפי שניתן להעריכם בנקודת הזמן הנוכחית.

המנגנון שגובש מקטין את התמריץ הנטען של גרופר לפעול לאי מימוש השוברים, ככל שקיים (עצם קיומו של תמריץ כזה הוא כאמור עניין שבמחלוקת), ומרכךאת התנאים לגביהם נטען כי הם תנאים מקפחים (קביעת תוקף לשובר ואי מתן החזר בגין שובר שלא נוצל).

ויוער: כפי שפורט לעיל, שיעורי הפיצוי הנל אינם חלים בעסקאות לרכישת כרטיסים להופעות, טיסות לחול ורכישת לינה בבתי מלון או בבתי הארחה, שלגביהם סוכם על שיעור פיצוי נמוך ביחס לעבר (10%), ואי מתן החזר כלל ביחס לעתיד. תוצאה זו עלולה להיראות מטרידה, לאור זאת שסכום ההוצאה הממוצע על שובר בעסקאות מסוג זה, כך ניתן להניח, הוא מן הגבוהים, ולכן מדובר באובדן כספי משמעותי במקרה של אי מימוש. יחד עם זאת, שוכנעתי בעניין זה מהסברי המשיבה, לפיהם: “מדובר בתחום בו ככלל, התמורה המשולמת על ידי המנוי מועברת לבתי העסק. כמו כן, מדובר בתחום בו השוק כולו פועל באופן בו ניתן לשלם מחיר נמוך יותר עבור עסקה שהיא non-refundable, הלקוחות מכירים הסדר זה ואין להם כל ציפייה אחרת, וגם אילו היו רוכשים את אותו מוצר מחוץ לאתר גרופון, לא היו מקבלים כל החזר בעד הסכום ששילמו” (סעיף 6.2(ה) להסדר). עוד צוין בהקשר זה כי מדובר בעסקאות בהן, ככלל, סכום התמורה עובר לבתי העסק, כך שמתן זיכוי בגינן יצור מצב בו החברה מממנת מכיסה את ההחזרים, תוצאה שאינה הגיונית כלכלית.

הסברים אלה הניחו את דעתי כי ההסדר שנקבע ביחס לשוברים מהסוג הזה – הוא סביר.

בעניין אופן קבלת הפיצוי בגין אי ניצול שוברים – נקבע כך:

אופי הפיצוי המוענק – החזר ישיר ואוטומטי: הפיצוי בגין העבר שיוענק במסגרת ההסדר, יינתן לרוכשי השוברים הבלתי ממומשים, כך שקיימת התאמה מלאה בין קבוצת הניזוקים לקבוצת המפוצים. בנוסף, הפיצוי עתיד להינתן באופן אוטומטי, ללא צורך בביצוע פעולה כלשהיא על ידי חברי הקבוצה המפוצים (יצוין, כי מבחינה זו הסדר הפשרה העדכני מבטא שיפור משמעותי ביחס להסדר הפשרה המקורי שהוגש לאישור בית המשפט, שבו סוכם על פיצוי לכלל לקוחות גרופון בהווה, לאחר ביצוע פעולה אקטיבית על ידם לצורך קבלת הזיכוי).

סוגיית ניצול שוברים במסגרת בקשה לאישור תובענה ייצוגית זו הובילה לכך שכל אחד מהתובעים הייצוגיים זכה לגמול בסך 104,765 ש”ח.

[Total: 4 Average: 4.8]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

המלצות לקוחותינו

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו עדכונים ומידע נוסף בנושא זה ונושאים משפטיים נוספים

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב