עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

חוק החוזים (חלק כללי), תשל”ג-1973 מגדיר באילו מצבים נכרת חוזה בין אדם לחברו, כיצד יש לנהוג במהלך המשא ומתן לכריתת חוזה, כיצד יש לנהוג לאחר כריתת חוזה, באילו מקרים ניתן לבטל חוזה, והוראות רבות רלוונטיות ומעניינות נוספות.

תום לב על פי חוק החוזים

חוק החוזים מתייחס לסוגיית תום הלב מספר פעמים. הדבר מעיד כי סוגיה זו היא סוגיה חשובה ומרכזית בכל הקשור לכריתת חוזה.

סעיף 12 לחוק – מתייחס לתום לב בשלב המשא ומתן. הסעיף קובע שיש לנהוג במהלך משא ומתן בדרך מקובלת ובתום לב. כלומר, ניהול משא ומתן מתוך ידיעה שאין בכוונתם לחתום על החוזה או שמא בכוונתם להפר אותו עשויה להיות עילה לתביעה מכוח חוק החוזים.

סעיף 39 לחוק – מתייחס לתום לב לאחר חתימת חוזה. הסעיף קובע שיש לקיים חוזה בדרך מקובלת ובתום לב. כלומר, אם חתמתם על חוזה, הצד השני הפר אותו ואתם החלטתם להגיש תביעה עוד באותו היום, מבלי לאפשר לצד השני לתקן את ההפרה, הדבר עשוי להעיד על חוסר תום לב מצידכם, ואף עשוי להכשיל את תביעתכם.

באילו מקרים ניתן לבטל חוזה על פי חוק החוזים

חוק החוזים מתייחס למספר מקרים בהם ניתן לבטל חוזה:

  1. טעות – עשויה להיות עילה לביטול החוזה. לא ניתן לבטל את החוזה אם ניתן לקיים את החוזה בתיקון הטעות. טעות בכדאיות העסקה לעולם לא תאפשר ביטול החוזה.
  2. הטעיה – אם אחד הצדדים הטעה את הצד השני, הצד שהוטעה רשאי להסתמך על חוק החוזים ולבטל את החוזה.
  3. טעות סופר – טעות סופר זהו מצב בו לדוגמה במקום 500 ש”ח נרשם בחוזה 5000 ש”ח או 50 ש”ח (השמטה או הוספה של ספרה). במקרים אלה לא ניתן לבטל החוזה על פי הוראות החוק, ויש לקיים את החוזה על פי אומד דעתם של הצדדים.
  4. כפיה – צד לחוזה שכפו עליו חתימה על החוזה רשאי לבטל את החוזה.
  5. עושק – זהו מצב בו צד לחוזה מנצל חולשה כלשהי (שכלית, גופנית, חוסר ניסיון) של הצד השני. במקרה זה הצד החלש רשאי לבטל את החוזה מכוח הוראות החוק.

כיצד מבטלים חוזה על פי חוק החוזים ומה צריך להתרחש לאחר הביטול?

ביטול חוזה על פי חוק יש לבצע על ידי מסירת הודעה לצד השני תוך זמן זמן סביר לאחר שנודע על עילת הביטול (לדוגמה: הטעיה או טעות).

כשבוטל חוזה כל צד חייב להשיב למשנהו את מה שקיבל מכוח החוזה. לדוגמה: הצדדים סיכמו על רכישת דירה תמורת מיליון שקלים. לאחר ביטול החוזה צד אחד ישיב את הדירה לחזקתו של הצד השני, והצד שקיבל את הכספים ישיב את מיליון השקלים לרוכש.

יתכן מצב בו לא ניתן להשיב את המוצר שהועבר מכוח החוזה. במקרים כאלה במקום החזרת המוצר יש לשלם את השווי שהתקבל. מבחינה מעשית המשמעות היא שהמוכר לא מקבל את המוצר חזרה אך נשאר עם הכסף.

זוהי סקירה קצרה ביותר ולא ממצה של הוראות החוק. חוק החוזים מכיל הוראות רבות נוספות. אם נתקלתם בבעיה הרלוונטית לחוזה מומלץ מאוד לפנות לעורך דין אדי בליטשטיין – עורך דין חוזים לצורך ייעוץ פרטני.

ציון הגולשים למידע זה
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום