מעוניינים לשוחח בנושא זה עם עורך דין אדי בליטשטיין? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ליצירת קשר

סקרנו במאמר קודם באתר מהו ספאם – דואר זבל וכי סעיף 30א לחוק התקשורת (הידוע לציבור הרחב בשם אחר – חוק הספאם) הוא המאפשר לתבוע פיצוי ממפרסם בגין משלוח ספאם – דואר זבל. במאמר זה נתמקד באפשרות הגשת תביעה ייצוגית עקב מטרד הספאם – דואר זבל.

האם ניתן להגיש תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם?

סעיף 3(א) לחוק תובענות ייצוגיות, תשס”ו – 2006, קובע, בין היתר, כך:

לא תוגש תובענה ייצוגית אלא בתביעה כמפורט בתוספת השניה או בענין שנקבע בהוראת חוק מפורשת כי ניתן להגיש בו תובענה ייצוגית;”

פרט 12 לתוספת השניה שבחוק תובענות ייצוגיות קובע כך:

“תביעה נגד מפרסם כהגדרתו בסעיף 30א לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ”ב-1982, בעילה לפי הסעיף האמור.

רוצים לקבל עדכונים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים? הזינו כתובת מייל

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

שילוב של שני סעיפים אלה מאפשר הגשת תביעה ייצוגית מכוח חוק תובענות ייצוגיות, וכן, חוק הספאם.

באילו מקרים ניתן להסתייע בחוק הספאם ולהגיש תביעה ייצוגית?

הדוגמאות הבאות ממחישות היטב את המקרים בהם ניתן להגיש תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם:

חוק הספאם חוק הספאם חוק הספאם חוק הספאם חוק הספאם חוק הספאם

 

 

 

 

 

 

 

 

בכל המקרים מדובר בהודעות הנשלחות לרשימת תפוצה רחבה מאוד, ללא אישור ו/או הסכמת הנמענים.

עניין ההסכמה חשוב מאוד – לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית עקב קבלת ספאם – דואר זבל אם הנמען הסכים לקבל הודעות אלה.

מה התנאים להגשת תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם?

ניתן לשקול הגשת תביעה ייצוגית במקרים בהם לא ניתנה הסכמה מראש או במקרים בהם לאחר שניתנה הסכמה מראש, ניתנה אחריה הודעת ביטול. מומלץ מאוד לתעד את הודעות הביטול (לשלוח בהודעות SMS או דוא”ל שאתם לא מעוניינים להמשיך לקבל את הודעות הספאם – דואר זבל ולשמור הודעות אלה באמצעות תצלום מסך או אמצעים אחרים).

אם לאחר הודעת הביטול אתם ממשיכים לקבל ספאם – דואר זבל תמשיכו לשלוח הודעות ביטול ולשמור תיעודים אלה. אסמכתאות אלה ישמשו אתכם בעתיד ויסייעו לכם בתביעה הייצוגית שתנהלו את המפרסם.

חשוב להבין שלא ניתן להגיש תביעה ייצוגית בעקבות מקרה יחיד ובודד בו קיבלתם הודעת ספאם – דואר זבל. על מנת לנהל תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם חייבים להראות שהחברה או המפרסם שולחים דרך קבע הודעות ספאם – דואר זבל לקבוצה גדולה של אנשים מבלי לקבל את הסכמתם או לאחר שהנמענים שלחו הודעת ביטול.
על מנת להתגבר על טענת הגנה לפיה מדובר בטעות נקודתית של המפרסם מומלץ להגיש תביעה ייצוגית עם שני תובעים ייצוגיים (לפחות) אשר כל אחד מהם לא נתן הסכמה מלכתחילה לשלוח אליו ספאם – דואר זבל, או לחלופין, שלח הודעת ביטול אחת או יותר.

אפשרות נוספת להגשת תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם היא עם תובע ייצוגי אחד אשר באפשרותו להציג מספר רב של מקרים בהם קיבל הודעות ספאם – דואר זבל רבות, ושלח לפחות הודעת ביטול אחת.

תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם אינה תביעה פשוטה ויש בה גם סיכונים

חשוב מאוד להבין ולהפנים שבכל תביעה קיימים סיכונים, וכך גם בתביעות ייצוגיות. תביעות ייצוגיות הן תביעות מורכבות מאוד, אשר ניהולן מצריך ידע רב. לעיתים, גם אם תביעה ייצוגית תנוהל בצורה הטובה ביותר, היא עדיין עשויה להידחות. דחיית תביעה ייצוגית עשוי להוביל לחיוב בהוצאות משפט אשר עשויות להגיע גם לעשרות אלפי שקלים. בחיוב זה נושא התובע הייצוגי.

האם היו בעבר זכיות בתביעות ייצוגיות מכוח חוק הספאם?

מדי שנה מוגשות תביעות ייצוגיות הרלוונטיות לספאם – דואר זבל. חלקן מתקבלות, חלקן מסתיימות בפשרה וחלקן גם נדחות. דוגמאות מהתקופה האחרונה הן:
ת”צ 497-02-11 יהודית מנצור ואח’ נגד חברת פרטנר תקשורת בע”מ – שלושה תובעים ייצוגים תבעו את חברת פרטנר בתביעה ייצוגית. תביעה זו הסתיימה בפשרה במסגרתה כל אחד מהתובעים הייצוגיים זכה לקבל 100 אלף ש”ח.

בעבר אושרה תביעה ייצוגית נגד חברת אור הקסם ובעל השליטה בה. בקשת רשות ערעור על אישור ניהול התביעה כתביעה ייצוגית נדחתה וכיום תביעה ייצוגית זו ממשיכה להתנהל (ראו רע”א 6938/15 אור הקסם ואח’ נ’ עו”ד עמית זילברג ואח’).

בתאריך 2.8.2015 אושר הסדר פשרה בתביעה ייצוגית בעניין חוק הספאם נגד חברת גרופר, במסגרתו נפסקו לטובת התובע הייצוגי 65 אלף שקלים.

בתאריך 5.5.2016 הושגה פשרה בתביעה ייצוגית נגד פייסבוק בעניין חוק הספאם, במסגרתה נפסקו לכל אחד מהתובעים הייצוגיים 169 אלף ש”ח. 

לסיכום

לצורך הצלחת תביעה ייצוגית מכוח חוק הספאם נגד מפרסם חייבים להקפיד על תום לב. לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית אם אישרתם קבלת הודעות ספאם – דואר זבל. אם לא אישרתם לקבל הודעות אלה ואף ביקשתם להפסיק לקבלן, מומלץ להתייעץ עם עורך דין תביעות ייצוגיות, על מנת שיעריך את סיכויי תביעתכם.

צרו איתנו קשר ונשמח להעריך את סיכויי תביעתכם ולסייע לכם בהגשת תביעה ייצוגית.

[Total: 22 Average: 4.5]

כתיבת תגובה

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו ללא תשלום:

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם בפייסבוק