בתאריך 25.7.2019 אישר בית המשפט המחוזי בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת בזק בינלאומי אשר עסקה בסוגיית משלוח חשבונית חודשית (ת"צ 30301-06-15 אספי יוסף נ' בזק בינלאומי בע"מ).

הבקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה לאחר שהתברר כי בזק בינלאומי שולחת חשבונית חודשית או הודעות אחרות ללקוחותיה, לתיבת דואר אלקטרוני שהיא פתחה עבורם. גם הודעות על סיום מבצע והודעות על העלאת תעריפים נשלחו לאותה תיבת דואר אלקטרוני ייעודית.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

טענת המבקש בהליך הייצוגי הייתה שהוא ולקוחות החברה אינם מודעים לתיבת הדואר האלקטרוני הזאת, ושליחת חשבונית חודשית או הודעות אחרות לאותה תיבה אינה מאפשרת לבזק בינלאומי לשנות את התעריפים, משום שאין בשליחת חשבונית חודשית או הודעה אחרת לתיבת דואר אלקטרוני זו הסכמה מטעם הלקוח לתעריפים החדשים.

רוצים לקבל עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים מעניינים נוספים? הזינו מייל ונדאג שתמיד תשארו מעודכנים – השירות לא כרוך בתשלום

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

בית המשפט אישר ניהולה של תביעה ייצוגית נגד בזק בינלאומי אך התייחס בהרחבה למצב בו לקוח מתעלם מנתונים המפורטים בחשבונית החודשית או שלא פונה לחברה ולא טורח לברר מדוע הוא אינו מקבל חשבונית חודשית.

בית המשפט: אי קריאת חשבונית חודשית עשויה להוביל למצב שהלקוח לא יקבל החזר כספי גם אם החברה טעתה וחייבה אותו ביתר

בעניין קריאת חשבונית חודשית בית המשפט קבע, בין היתר, כך:

בפני המבקש עמדה האפשרות לעיין במכתב ההצטרפות. כך גם יכול היה להתעדכן באופן שוטף בדבר התשלומים אותם הוא מבצע עבור שירותי בזק ולוודא, שהמשיבה אינה חורגת מתנאי העסקה שנקבעו והוסכמו במועד ההתקשרות. העובדה, שהמבקש התייחס בזלזול למכתבי ההצטרפות שנשלחו אליו ולפי עדותו לא עיין בהם או לא "התעמק" בהם, כי הם "סטנדרטיים" (עמ' 20 לפרוטוקול), לצד העובדה, שבמשך שנות התקשרותו עם המשיבה, לא ביקש לקבל לידיו חשבוניות והתעלם מכך שלא קיבל חשבוניות, פועלת לחובתו.

בחקיקת חוק הגנת הצרכן ביקש המחוקק לצמצם את פערי הכוחות וחוסר השוויון בעמדות המיקוח של הצרכנים מול עוסקים, באופן היוצר איזון בין הצרכן היחיד לבין עוסקים. המחוקק פועל להבניית צרכנות נבונה ובתוך כך מטיל על עוסקים לא מעט חובות. עם זאת, לצד זכויותיו של הצרכן יש עליו חובות. חובות אלה אמנם אינן כתובות בהכרח עלי ספר אולם, נגזרות לצורך גיבוש זכויותיו של הצרכן בבואו לממשן מול העוסק. אולם, ישאל השואל, מה הועילו חכמים בתקנתם, שעה שדווקא הצרכן הוא שאינו נותן ביטוי או מייחס משמעות לקביעות המחוקק אשר נתן לו כלים ואינו עושה בהם שימוש. אי עמידה בהתנהגות סטנדרטית של התנהגות הנדרשת מצרכן, מעידה על "רשלנות צרכנית", שאין בה כדי ללמד על האיזון שביקש המחוקק ליצור.

משעה שהמבקש לא קרא את מכתב ההצטרפות, לא עיין בחשבוניות שנשלחו אליו ולא דאג לקבל לידיו חשבוניות, אין לו להלין אלא על עצמו. המבקש טוען ש"לרבים מהלקוחות אין כל עניין מיוחד בקבלת החשבוניות ועיון בהן". לכאורה, עולה מטענה זו, כי התנהגותו משקפת את התנהלותו של הצרכן הסביר. אף על פי כן, המבקש לא הניח תשתית להוכחת טענה זו ולא ניתן להסיק, שאכן התנהגותו היא כשל ה"צרכן הסביר". מעבר לכך, יש בטענה זו משום ניסיון להסרת אחריות מוחלטת מהמבקש, כצרכן ולכלקוח, שאחראי לניהול התקשרותו מול המשיבה.

מצופה מצרכן, שיגלה אחריות בנוגע לחיובים בחשבונו ויבדוק את חיוביו מידי פרק זמן סביר. צרכן שאינו מקבל חשבוניות משך תקופה ארוכה, מעלה כאפשרות, שהוא זונח טענות אשר עלולות לצמוח לו, שהרי אין הוא מחזיק באסמכתאות הנדרשות לצורך הוכחת טענותיו. נראה, שקיים זמן סביר שבמהלכו צרכן אמור לבדוק חשבוניות, ומבלי לקבוע מסמרות מה ייחשב כזמן סביר, הרי שאי-תשומת לב לחשבוניות משך מספר שנים, כבעניינו של המבקש, חורגת מזמן זה, שהרי המבקש הבין שתקופת העסקה הקצובה היא בת שנה אחת.

ציון ממוצע

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. אפשר לצרף קישור לפסק דין?

כתיבת תגובה

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב