עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

כרטיס נטען (או גיפט כארד) הוא כרטיס המאפשר למחזיק בו לבצע רכישות, בדומה לכרטיס אשראי. הבעיה מתחילה כאשר מי ששילם באמצעות כרטיס נטען מבקש לבטל את העסקה ולקבל חזרה כסף מזומן ולא זיכוי.

לאחרונה בית המשפט המחוזי אף נדרש לדון בהבדלים בין כרטיסים נטענים, תווי קניה וקופונים והאם הוראות חוק הגנת הצרכן חלות עליהם.

בתאריך 22.2.2017 אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב הסדר פשרה במסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת קסטרו (ת"צ 28863-04-13). במסגרת בקשת האישור נטען כי חברת קסטרו לא אפשרה לרוכשים לבטל עסקת רכישה שבוצעה באמצעות כרטיס נטען ולקבל כסף מזומן.

חברת קסטרו טענה כי אין חובה בחוק להחזיר כסף מזומן כאשר מדובר בעסקה המבוצעת באמצעות כרטיס נטען, אך למרות זאת החליטה להתפשר ולשלם פיצוי העולה על מיליון שקלים.

כאשר בית המשפט דן בהסכם הפשרה שהושג בין הצדדים, הוא קבע, בין היתר, כך:

כאשר כבר ציינתי בת"צ (מחוזי ת"א) 590-09-14 גיחון נ' מאצ' ריטייל בע"מ (פורסם באר"ש, 19.09.2016) (להלן: פרשת גיחון), אמנם חוק הגנת הצרכן אינו מגדיר ,,שובר מתנה" מהו, אך ניתן לסווגו באמצעות היקש. קיימת אפשרות אף יותר מסבירה שבסופו של ההליך היה נקבע כי הכרטיס אינו אלא שובר מתנה, שעליו חלות ההוראות שבסעיף 14ז לחוק, ולפיכך הופרו לכאורה הוראות החוק כשנקבע תוקף הכרטיס על פחות משנתיים, ואף נרשם עלגבו כי ,,לא יינתן עודף לגבי יתרת הסכום".

ההגדרות השונות שבחוק הגנת הצרכן לא היו ברורות דיין כאשר שווקו הכרטיסים בענייננו, שנים לפני שעמדת הרשות פורסמה. כעת משיבה 2 מתחייבת לתקן את המחדלים שייחס לה המבקש ולפעול עלפי הוראת סעיף 14ז לחוק הגנת הצרכן, וכן לפצות את הציבור פיצוי ששוויו עולה על מיליון ש"ח.

כאמור משיבה 2 התחייבה גם להחיל את זכות הביטול מכוח תקנות ביטול עסקה על שוברי מתנה או כרטיסי מתנה בתוך שבועיים. תקנות ביטול עסקה מגבילות לתקופה מצומצמת את פרק הזמן שבו מותר לבטל עסקה – שבועיים לכל היותר, תלוי במהות העסקה. בדרך כלל אדם קונה את המוצר שהוא מעוניין בו ואינו נזקק לכרטיס מתנה – שאינו מקנה לו יתרון כגון הנחה – לשם כך. סקר מקצועי עשוי ללמד כי לא רבים הצרכנים שקנו את הכרטיס לשימושם האישי וביקשו להשיבו בתוך הזמן הקבוע בתקנות משנמלכו בדעתם. אפשר בהחלט שלקוחות מסוימים פנו לבטל את העסקה רק אחרי המועד האחרון, בלי שהיה ברשותם פתק החלפה או מסמך אחר שיעיד על התאריך שבו נערכה. ביטול עסקה, כמפורט בתקנות, יכול להיות כרוך בדמי ביטול (ראו פרשת גיחון). תקנה 2 לתקנות ביטול עסקה קובעת את זכותו של הצרכן לבטל עסקה לרכישת טובין או שירותים בתנאים מסוימים, ולפי תקנה 2(2), טובין או סוגי טובין המפורטים בפרט 7 לתוספת לתקנות (,,ביגוד והנעלה") מותר להחזיר ,,[…] מיום הרכישה ועד תום שני ימים שלאחריו שאינם ימי מנוחה ובלבד שתווית המחיר על הטובין, אם ישנה, לא הוסרה". משיבה 2 מצביעה על כך ששובר מתנה אינו מופיע ברשימה שבתוספת. היא סוברת כי הסכמתה לאפשר את ביטול העסקה שבה נקנה הכרטיס בתוך שבועיים היא בבחינת הטבה שמעבר לַקבוע בדין, ולפיכך הסדר זה מיטיב עם הציבור בכללותו.

אמת נכון הדבר, יש להתחשב בכלל התועלות שתצמחנה לחברים בקבוצה ולציבור מההסדר, ובכללן תיקון המחדל והסכמתה של משיבה 2 להתיר את ביטולם של הכרטיסים בתוך 14 יום (במקום שני ימי עסקים, לפי הפירוש שהיא מעניקה לדין). עם זאת אין לשלול כי לא כל הכרטיסים שפג תוקפם יזכו לעדנה, באשר סביר כי חלקם הושלכו משנוכח המחזיק כי התוקף פג. אני מאמצת את המלצת הצדדים, לא לפני שהבאתי בחשבון את העובדה שהמבקש העלה על היום סוגיה חשובה בענייני צרכנות; את הסיכון שקיבל על עצמו; את הטרחה ואת הזמן שהושקעו, במיוחד בשלב שאליו הגיע התיק.

אמנם תיק זה הסתיים בפשרה ולא בפסק דין מנומק אך במידה ורשתות נוספות יפעלו באופן דומה, ניתן יהיה להגיש בקשה לאישור תובענה ייצוגית נוספת ולסתמך על הקביעות במקרה זה.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום