האם כתב סילוק טענות מגן על חברה מפני תביעה ייצוגית?

הגשת תביעה ייצוגית אפשרית במקרים בהם מתרחש מחדל, או הפרת חוק, המשפיע על קבוצה גדולה של אנשים. על מנת להמנע מפני תביעה ייצוגית חברות נוטות להחתים את לקוחותיהן על כתבי סילוק טענות אשר כוללים לעיתים סעיף סודיות האוסר על החותם לחשוף את פרטי ההסדר בינו לבין החברה.

מהו כתב סילוק טענות ומדוע הוא עשוי להקטין את הסיכון להתבע במסגרת תביעה ייצוגית?

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

כתב סילוק טענות הוא מסמך משפטי הקובע כי החותם עליו מוותר על כל הטענות ו/או הדרישות כלפי הצד שכנגד, בדרך כלל, לאחר קבלת הטבה ו/או פיצוי כלשהו.

אחד התנאים לצורך הגשת תביעה ייצוגית הוא להוכיח כי לתובע הייצוגי קיימת עילת תביעה אישית, כלומר, התובע צריך להראות שהוא נפגע ממחדל או הפרת החוק מצד החברה.

רוצים להיות מעודכנים בנושאים משפטיים חשובים ומעניינים? הזינו מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו – השירות לא כרוך בתשלום

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

במצב בו לקוח חותם על כתב סילוק טענות הוא מוותר, לכאורה, על עילת התביעה, ומשכך עשוי להיות מנוע מהגשת תביעה ייצוגית.

מדוע חתימה על כתב סילוק טענות אינה שוללת בהכרח את האפשרות להגיש תביעה ייצוגית?

חקיקה צרכנית רבה היא חקיקה קוגנטית. מדובר בחוקים שאסור להתנות עליהם (לדוגמה; חוק הגנת הצרכן, חוק שירותי תעופה). במקרים אלה החתמת לקוח על כתב סילוק טענות, במסגרתו הלקוח מקבל הטבות פחותות מהקבוע בחוק, מהווה התניה על החוק ומשכך בית המשפט עשוי לקבוע כי על אף החתימה על כתב סילוק הטענות, לחותם עדיין קיימת עילת תביעה אישית, ולכן הוא רשאי להגיש תביעה ייצוגית.

סוגיה זו נדונה לאחרונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב (ת”צ 13982-05-13 עפר בר נ’ כלל חברה לביטוח), ושם נקבע כך:

מן העבר האחר, אין בידי לקבל את טענת המשיבות, לפיה יש להחריג מכלל חברי הקבוצה גם את מי שחתמו על הסכם פשרה או על כתב ויתור שלא במסגרת הליך שיפוטי שהסתיים בפסק דין חלוט, ובהקשר זה אין לי אלא לחזור על האמור בפסקה 45 להחלטתי לעיל. אוסיף, כי בפסקי הדין שהמשיבות מפנות אליהן בסיכומיהן בנקודה זו (בסעיפים 180 – 182) לא בקשו כתבי הוויתור להתנות על הוראת חוק קוגנטית כפי שנעשה לכאורה בענייננו. סוגיה זו תבורר, אפוא, לעומקה ותוכרע באופן סופי במסגרת הדיון בתובענות.

אחת הבעיות העיקריות בכתבי סילוק טענות, ובמיוחד באלה המתנים על חקיקה קוגנטית, היא חוסר השקיפות בין החברה ללקוח החותם על כתב סילוק הטענות. בחלק מהמקרים, החותם כלל אינו מודע לכל זכויותיו, וכתוצאה מכך מוותר, באופן לא מודע, על זכויות אלה.

ציון ממוצע

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב