“חוק טיבי”, או בשמו המלא והנכון, חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), תשע”ב – 2012, הוא חוק אשר נועד להתמודד עם תופעה רחבת היקף של ביטול ודחיית טיסות. חוק זה חל על כל טיסה מישראל ולישראל, וחל גם במקרים בהם מתקיימת חניית ביניים.
עד לחקיקתו של חוק טיבי הפיצוי לנוסעים היה מוגבל וחברות תעופה רבות ניצלו עובדה זו. פרקטיקה נהוגה בקרב חברות התעופה לפני חקיקתו של חוק טיבי הייתה למכור כרטיסי טיסה לטיסות אשר היה ידוע שלא יצאו לפועל. וכך, לאחר רכישת כרטיס הטיסה, וזמן קצר לפני הטיסה בפועל, נציג מטעם חברת התעופה או סוכנות התיירות היה יוצר קשר עם הלקוח ומבשר לו שטיסתו בוטלה ושהוא הועבר לטיסה אחרת. במקרים אלה לנוסע לא היו הרבה אפשרויות והוא היה נאלץ לשנות את תוכניותיו.

דברי ההסבר של חוק טיבי מתייחסים, בין היתר, לסוגיה זו. מטרתו של חוק טיבי הייתה למנוע מחברות התעופה את התמריץ הכלכלי בכך שחוק טיבי הטיל על חברות אלה חובות רבות, לרבות החובה לשלם לנוסע שטיסתו בוטלה פיצוי כספי. נכון להיום, פיצוי כספי בגין ביטול טיסה נע בין 1290 ש”ח – 3120 ש”ח (תלוי במרחק הטיסה).
כאשר חברות התעופה הבינו שיהיה עליהן לשלם עבור הפיצויים לכל הפחות כ-258 אלף ש”ח (בהנחה שמדובר טיסה עם 200 נוספים כפול הפיצוי המינימלי בסך 1290 ש”ח) עבור כל טיסה שתתבטל הן צמצמו למינימום הנדרש את ביטולי הטיסות.

מעבר לפיצוי הכספי חוק טיבי מטיל על חברות תעופה את החובה לספק לנוסעים אשר טיסתם בוטלה אירוח בבית מלון, הסעות לבית המלון וחזרה לשדה התעופה, כרטיס טיסה חלופי ושירותי תקשורת (שתי שיחות טלפון, משלוח הודעה באמצעות פקסימיליה או דואר אלקטרוני, לפי בחירת הנוסע).

חוק טיבי מטיל את החובה על חברות התעופה לספק לנוסעים מידע בדבר ההטבות המגיעות להם במקרים של ביטול או דחיית טיסה, ואף קובע כי חלה על חברות אלה החובה לדאוג שנציג מטעמן יהיה נוכח בשדה התעופה ויסייע לנוסעים לממש את זכויותיהם.

חברות תעופה רבות אינן מקפידות על הוראותיו של חוק טיבי ואינן מספקות בפועל לנוסעים מידע בדבר ההטבות המגיעות להם ו/או את ההטבות המוזכרות במאמר זה ו/או את הפיצוי הכספי המגיע להם. נוסעים רבים כלל לא מתעקשים לקבל את כל המגיע להם משום שהם לא מודעים לזכויות אלה. ניצול אי הידיעה של הנוסעים מסייע לחברות התעופה לחסוך כספים רבים.


לנוכח מחדלי חברות התעופה עורך דין אדי בליטשטיין מנהל תביעות ייצוגיות נגד חברות התעופה בשם נוסעים אשר נפגעו מאי מתן ההטבות ו/או הפיצוי הכספי. מקרים אלה מתאימים לניהול תביעות ייצוגיות משום שמדובר בכמות נפגעים גדולה בכל טיסה (למידע נוסף בדבר התביעות הייצוגיות המנוהלות על ידי עורך דין אדי בליטשטיין לחצו כאן).

פרטים נוספים על חוק טיבי ניתן למצוא כאן.

[Total: 11 Average: 4.5]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

המלצות לקוחותינו

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו עדכונים ומידע נוסף בנושא זה ונושאים משפטיים נוספים

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב