חוק הגנת הצרכן – מה הוא קובע ועל מי הוא חל?

חוק הגנת הצרכן עוסק ביחסים בין עוסק (מי שמוכר נכס או נותן שירות דרך עיסוק, כולל יצרן) לצרכן (מי שקונה נכס או מקבל שירות מעוסק במהלך עיסוקו לשימוש שעיקרו אישי, ביתי או משפחתי). לעיון בנוסחו המלא של חוק הגנת הצרכן לחצו כאן.
חוק הגנת הצרכן יוצא מנקודת הנחה שביחסים בין עוסק לצרכן, העוסק הוא הצד החזק יותר משום שלו יש מידע רב יותר ביחס למוצר או השירות שאותו הוא מוכר לצרכן. משום שהעוסק הוא הצד החזק, חוק הגנת הצרכן מטיל עליו חובות רבות ביחס לצרכן.

כך לדוגמה; מטיל חוק הגנת הצרכן על העוסק את החובות שלא להטעות את הצרכן ביחס לעסקה, ואף ליידע אותו בפרטים המהותיים של העסקה (על פי חוק הגנת הצרכן, וכן, פסיקת בתי המשפט, מדובר בשתי חובות נפרדות).


בשנים האחרונות התווספו הוראות רבות נוספות לחוק הגנת הצרכן אשר מסייעות לצרכנים בחיי היום יום. כיום כולם יודעים שאם המחיר על המוצר לא זהה למחיר המופיע בקופת הסופרמרקט (לדוגמה), המחיר שקובע הוא המחיר שעל המוצר (תודות לסעיף 17ב(ד) לחוק), כולם יודעים שאם טכנאי מאחר בלמעלה משעתיים מגיע לצרכן שממתין לבואו פיצוי כספי (תודות לסעיף 18א(ד) לחוק), כולם יודעים שניתן לבטל עסקת רוכלות (מצב בו נציג של בית העסק מגיע לביתו של הצרכן) או עסקת מכר מרחוק (מצב שבו העסקה מבוצעת שלא בנוכחות שני הצדדים. לדוגמה; עסקה טלפונית או עסקה דרך האינטרנט) תוך 14 ימים.

הוראות עדכניות יותר של חוק הגנת הצרכן אשר סוקרו בהרחבה בכלי התקשרות מתייחסות לאפשרות לבטל מנוי בחדרי כושר (ראו תוספת רביעי לחוק), החזר כספי במקום זיכוי באמצעות שובר וקביעת כללים ברורים באילו מקרים כן ניתן להנפיק שובר זיכוי (ראו 14ז לחוק), הגבלות על העוסקים בהנפקת תווי קניה (ראו סעיף 14ח לחוק).

מלבד חוק הגנת הצרכן קיימות גם תקנות הגנת הצרכן. תקנות אלה מסייעות בהתמודדות עם סוגיות ממוקדות יותר כגון: סוגיית ביטולי עסקאות וסוגיית אחריות ושירות לאחר מכירת מוצר.
לנוכח סעיפי החוק הרבים, ולנוכח העובדה שקיימות תקנות רבות, צרכנים אינם תמיד מודעים לכל זכויותיהם. בעלי עסקים רבים מנצלים עובדה זו על מנת לקדם את האינטרסים שלהם על פני אלה של הצרכנים.

על מנת להתמודד עם בעלי עסקים שאינם מקיימים את חוק הגנת הצרכן, חוק תובענות ייצוגות קובע כי ניתן להגיש תביעה ייצוגית בסוגיות הרלוונטיות ליחסים בין עוסק ללקוח. מבדיקה שנעשתה עולה כי תביעות ייצוגיות מכוח חוק הגנת הצרכן מהוות רוב מכלל התביעות הייצוגיות (קראו לדוגמה כאן). תביעות ייצוגיות צרכניות מסייעות להתמודד עם בעלי עסקים אשר אינם מקיימים את הוראות חוק הגנת הצרכן ותקנות הגנת הצרכן, ומחייבות אותם לפצות את קבוצת הנפגעים, וכן, לשנות את נוהלי העבודה שלהם על מנת שיהיו תואמים את הוראות חוק הגנת הצרכן.

עורך דין אדי בליטשטיין מנהל תביעות ייצוגיות מכוח חוק הגנת הצרכן נגד החברות הגדולות בארץ. לעיון בפירוט התביעות הייצוגיות המנוהלות על ידי עורך דין אדי בליטשטיין לחצו כאן

[Total: 22 Average: 4.6]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. שלום הזמנתי כרטיסי טיסה מחברת נסיעות בהזמנה ביקשתי שהטיסה חזור תיהיה עם מזוודות לאחר שביצעתי את ההזמנה נשלח אלי רק מייל של הכרטיסים ללא האישור הזמנה.
  רק יומיים לפני הטיסה (יש לציין שהזמנתי את הטיסה חודש פלוס מהמועד), עליתי על זה שהם לא רשמו לי שזה כולל מזוודות בטיסה חזרה.
  לאחר שפניתי אליהם בנושא נאמר לי שלא הזמנתי את הכרטיסים עם אפשרות מזוודה ונאמרו לי מחירים שונים ממה ששילמתי בפועל.
  אישור ההזמנה שלי נשלח אלי רק יום לפני הטיסה בטענה שהם שלחו למייל אחר בטעות.
  רציתי לדעת אם אפשר לתבוע את החברה על השירות הלקוי.
  כמובן שהיחס אלי בזמן ההזמנה וגם בזמן השרות היה מזלזל ומתנער מאחריות.

  1. שלום,

   תלוי מאוד מה באמת הופיע בעת ביצוע ההזמנה. אם תוכל להוכיח שההזמנה כללה מזוודה בית המשפט כנראה יפסוק לטובתך. אם לא, קיים חשש שהתביעה לא תתקבל.

כתיבת תגובה

המלצות לקוחותינו

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו עדכונים ומידע נוסף בנושא זה ונושאים משפטיים נוספים

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב