הזינו מייל ותקבלו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים

המלצות שקיבלנו מלקוחות המשרד (לחצו להגדלה)

המלצות

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

חוק הגנת הצרכן עוסק ביחסים בין עוסק (מי שמוכר נכס או נותן שירות דרך עיסוק, כולל יצרן) לצרכן (מי שקונה נכס או מקבל שירות מעוסק במהלך עיסוקו לשימוש שעיקרו אישי, ביתי או משפחתי). לעיון בנוסחו המלא של חוק הגנת הצרכן לחצו כאן.

החוק יוצא מנקודת הנחה שביחסים בין עוסק לצרכן, העוסק הוא הצד החזק יותר משום שלו יש מידע רב יותר ביחס למוצר או השירות שאותו הוא מוכר לצרכן. משום שהעוסק הוא הצד החזק, החוק מטיל עליו חובות רבות ביחס לצרכן.

כך לדוגמה; החוק מטיל על העוסק את החובות שלא להטעות את הצרכן ביחס לעסקה, ואף ליידע אותו בפרטים המהותיים של העסקה (על פי חוק הגנת הצרכן, וכן, פסיקת בתי המשפט, מדובר בשתי חובות נפרדות).

בשנים האחרונות התווספו הוראות רבות נוספות לחוק הגנת הצרכן אשר מסייעות לצרכנים בחיי היום יום. לפירוט מלא ניתן להתייעץ עם עורך דין הגנת הצרכן.

כיום כולם יודעים שאם המחיר על המוצר לא זהה למחיר המופיע בקופת הסופרמרקט (לדוגמה), המחיר שקובע הוא המחיר שעל המוצר (תודות לסעיף 17ב(ד) לחוק), כולם יודעים שאם טכנאי מאחר בלמעלה משעתיים מגיע לצרכן שממתין לבואו פיצוי כספי (תודות לסעיף 18א(ד) לחוק), כולם יודעים שניתן לבטל עסקת רוכלות (מצב בו נציג של בית העסק מגיע לביתו של הצרכן) או עסקת מכר מרחוק (מצב שבו העסקה מבוצעת שלא בנוכחות שני הצדדים. לדוגמה; עסקה טלפונית או עסקה דרך האינטרנט) תוך 14 ימים.

הוראות עדכניות יותר של חוק הגנת הצרכן אשר סוקרו בהרחבה בכלי התקשרות מתייחסות לאפשרות לבטל מנוי בחדרי כושר (ראו תוספת רביעי לחוק), החזר כספי במקום זיכוי באמצעות שובר וקביעת כללים ברורים באילו מקרים כן ניתן להנפיק שובר זיכוי (ראו 14ז לחוק), הגבלות על העוסקים בהנפקת תווי קניה (ראו סעיף 14ח לחוק).

חוק הגנת הצרכן אינו דבר החקיקה היחיד שמגן על הצרכנים

מלבד החוק קיימות גם תקנות הגנת הצרכן. תקנות אלה מסייעות בהתמודדות עם סוגיות ממוקדות יותר כגון: סוגיית ביטולי עסקאות וסוגיית אחריות ושירות לאחר מכירת מוצר.

לנוכח סעיפי החוק הרבים, ולנוכח העובדה שקיימות תקנות רבות, צרכנים אינם תמיד מודעים לכל זכויותיהם. בעלי עסקים רבים מנצלים עובדה זו על מנת לקדם את האינטרסים שלהם על פני אלה של הצרכנים.

על מנת להתמודד עם בעלי עסקים שאינם מקיימים את הוראות החוק, חוק תובענות ייצוגות קובע כי ניתן להגיש תביעה ייצוגית בסוגיות הרלוונטיות ליחסים בין עוסק ללקוח. מבדיקה שנעשתה עולה כי תביעות ייצוגיות מכוח חוק הגנת הצרכן מהוות רוב מכלל התביעות הייצוגיות (קראו לדוגמה כאן).

תביעות ייצוגיות צרכניות מסייעות להתמודד עם בעלי עסקים אשר אינם מקיימים את הוראות חוק הגנת הצרכן ותקנות הגנת הצרכן, ומחייבות אותם לפצות את קבוצת הנפגעים, וכן, לשנות את נוהלי העבודה שלהם על מנת שיהיו תואמים את הוראות חוק הגנת הצרכן.

עורך דין אדי בליטשטיין מנהל תביעות ייצוגיות מכוח חוק הגנת הצרכן נגד החברות הגדולות בארץ. לעיון בפירוט התביעות הייצוגיות המנוהלות על ידי עורך דין אדי בליטשטיין לחצו כאן

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. ליאור ביטון

  שלום הזמנתי כרטיסי טיסה מחברת נסיעות בהזמנה ביקשתי שהטיסה חזור תיהיה עם מזוודות לאחר שביצעתי את ההזמנה נשלח אלי רק מייל של הכרטיסים ללא האישור הזמנה.
  רק יומיים לפני הטיסה (יש לציין שהזמנתי את הטיסה חודש פלוס מהמועד), עליתי על זה שהם לא רשמו לי שזה כולל מזוודות בטיסה חזרה.
  לאחר שפניתי אליהם בנושא נאמר לי שלא הזמנתי את הכרטיסים עם אפשרות מזוודה ונאמרו לי מחירים שונים ממה ששילמתי בפועל.
  אישור ההזמנה שלי נשלח אלי רק יום לפני הטיסה בטענה שהם שלחו למייל אחר בטעות.
  רציתי לדעת אם אפשר לתבוע את החברה על השירות הלקוי.
  כמובן שהיחס אלי בזמן ההזמנה וגם בזמן השרות היה מזלזל ומתנער מאחריות.

  1. שלום,

   תלוי מאוד מה באמת הופיע בעת ביצוע ההזמנה. אם תוכל להוכיח שההזמנה כללה מזוודה בית המשפט כנראה יפסוק לטובתך. אם לא, קיים חשש שהתביעה לא תתקבל.

כתיבת תגובה