מכירת מחסניות דיו ללא תרגום לעברית הובילה לאישור תביעה ייצוגית נגד HP

בתאריך 3.5.2017 אישר בית המשפט המחוזי בלוד בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת HP ומספר משווקים בארץ שהתמקדה בסוגיית תרגום לעברית (ת”צ 51324-03-14 עזרא יהודה נ’ Hewlett-Packard).

כבר בשלב זה נפסקו לטובת התובע הייצוגי 60 אלף ש”ח ולעורך דינו 240 אלף ש”ח בתוספת מע”מ.

בקשת האישור הוגשה בעקבות אי תרגום לעברית את המידע המפורט על מחסניות הדיו, וזאת על אף שחברת HP טרחה לתרגם את המידע לשפות אחרות (אנגלית, רוסית, צרפתית, ספרדית, וטורקית).

התובע הייצוגי לא טען כי באי תרגום לעברית מבוצעת הטעיה אלא שאי תרגום לעברית הוביל לטרחה נוספת ומיותרת מצד הרוכשים שניסו להבין מה כתוב על מחסנית הדיו.

בית המשפט המחוזי הדגיש את חשיבותו של תרגום לעברית על גבי מוצרים שנמכרים בישראל וכי אין שום סיבה שאזרח בישראל ירגיש אי נוחות אם אינו מצליח לקרוא את המידע בשפות אחרות:

ראשית, עסקינן במקרה בו המשיבות טרחו לספק ללקוחות מידע על גבי האריזה, ובמספר שפות, וזאת, כך ניתן לשער, מאחר ש– HP סברה שיש למידע חשיבות מסוימת מבחינת המשתמש. הכשל לו טוען המבקש אינו בכך שהמידע לא סופק, אלא בכך שלא סופק בעברית. בהתאם, הפגיעה הנובעת מליקוי הסימון במקרה שלפניי אינו שהסימון הטובין מטעה, אלא שהוא אינו נגיש לחלק מרכזי של החברה הישראלית, אותם לקוחות שהעברית היא שפתם היחידה או אותם לקוחות שקריאת עברית קלה יותר עבורם מאשר קריאת אנגלית, רוסית, צרפתית, ספרדית, ערבית או טורקית. לפיכך, הנזק שנגרם לאותם לקוחות הוא בראש ובראשונה חוסר הנוחות שנגרמת להם בשל חוסר היכולת להבין, באופן בלתי מתווך, וללא מאמץ מיותר, את האמור על גבי האריזה. חיים אנו במדינת ישראל, אשר העברית היא שפתה הרשמית (ביחד עם השפה הערבית), ושפתם של מרבית תושביה. כדבריו הקולעים של הנשיא אהרן ברק: “העברית היא מרכזית להווייתו של הישראלי במדינתו. מעבר לחשיבותה הלאומית של השפה העברית, חשיבות העברית בהיותה שפתם של רוב אזרחי המדינה. בשל כך זכאים דוברי העברית כי בתחומי ביטוי מסוימים (עלוני הסברה לתרופות למשל) ישמור השלטון על זכותם להבין את הביטוי” (עא 105/92 ראם מהנדסים קבלנים בעמ נעיריית נצרת עילית, פד מז(5) 189, 208 (1993); וראו גם בגצ 6698/95 קעדן נמינהל מקרקעי ישראל, פד נד(1) 258, 281 (2000): “מערכיה אלה של מדינת ישראלמתבקש כי עברית תהא שפה עיקרית במדינה“). לצרכני ישראל יש זכות, המעוגנת בסעיף 17(ג) לחוק הגנת הצרכן, כי סימון המוצרים יהיה בעברית (זולת אם נקבע אחרת). משמעותה של זכות זו, היא שצרכן בישראל אינו צריך להרגיש שלא בנוח בגלל שהוא שולט היטב בעברית בלבד, ואין להטיל עליו לא טרחה לקרוא אזהרה והוראות שימוש בשפה שהוא מתקשה בה, ולא נטל להיעזר באחר על מנת לוודא שהמוצר אותו הוא רוכש הוא אכן זה בו הוא מעוניין. במילים אחרות, בישראל יש לצרכנים זכות חוקית שהסימון המתחייב על פי חוק הגנת הצרכן יהיה בעברית. הטעם המצדיק זכות זו הוא שסימון מוצר בעברית מקל על הצרכן הממוצע בישראל, ומאפשר לו לבצע את רכישותיו בנוחות ובקלות. הימנעות מסימון בעברית מטילה על הצרכן נטל, שגם אם אינו בלתי עביר, הוא מיותר, ומהווה פגיעה בזכויותיו ובנוחותו. פגיעה כזו, גם אם אינה הנזק החמור ביותר שניתן להעלות על הדעת, היא בגדר נזק בר פיצוי על פי הדין (וראו הגדרת נזקבסעיף 2 לפקודת הנזיקין, הכוללת לא רק אובדן חיים, רווחה גופנית או נכס, אלא גם אובדן נוחות).

המשיבות ביקשו למעט מחשיבותה של פגיעה זו, ולעיתים אף להגחיך את עצם הדרישה כי סימון המוצרים יהיה בעברית. כך, למשל, הם טענו כי אין כל משמעות לתרגום האזהרות לעברית, מאחר שכל מי שמוחו בראשו יודע שאין לבלוע מחסנית דיו. בכך המשיבות מפספסות את העיקר: יתכן מאד שמחסניות דיו אינן מסוג המוצרים שהסימון עליהם בעברית חיוני על מנת למנוע תקלות מסוג מוות או פציעה חמורה (וזאת, בשונה, למשל, מתרופות). ואולם חובת הסימון הכללית בעברית לא נועדה אך ורק למנוע תקלות חמורות מסוג זה. כמובהר לעיל, תכלית מרכזית וראשונית של החובה היא לאפשר לצרכן הישראלי הממוצע לבצע את קניותיו בשפתו: להקל עליו לקרוא את אשר המשיבות ביקשו למסור לו; להקנות לו וודאות כי אין הוראות שאינן נגישות לו; למנוע ממנו את אי הנוחות הכרוכה בתלות באחר.

[Total: 4 Average: 4.8]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

המלצות לקוחותינו

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו עדכונים ומידע נוסף בנושא זה ונושאים משפטיים נוספים

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב