חשיבותה של נהיגה זהירה ידועה לכולם, אך בכל זאת נהגים רבים בוחרים להפר את כללי הנהיגה, לסכן נהגים והולכי רגל אחרים, למרות שידוע להם כי עונש בגין תאונת דרכים עשוי להיות חמור במיוחד.

עונש בגין תאונת דרכים שגרמה לפגיעת גוף ומוות יסתכם בדרך כלל בתקופת מאסר לא קצרה. יחד עם זאת, לאחר גזר הדין המדינה עשויה לערער על קלות העונש במטרה להחמיר עם הנאשם ולגרום לכך שישב בכלא זמן רב יותר.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

מטרת הערעור על קלות העונש אינה רק כדי להחמיר עם הנאשם שגרם לתאונת דרכים קטלנית בה נפגעו קשות או נהרגו הולכי רגל או נוסעים אחרים, אלא גם להרתיע נהגים אחרים מפני עבירות דומות, ועל מנת שידעו מה עשוי להיות עונש בגין תאונת דרכים קטלנית.

רוצים לקבל עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים מעניינים נוספים? הזינו מייל ונדאג שתמיד תשארו מעודכנים – השירות לא כרוך בתשלום

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

במקרה שנדון לאחרונה בבית המשפט העליון (ע”פ 4908/18 פואד אל עסייוי נ’ מדינת ישראל, פסק דין מיום 7.11.2019) הנהג הורשע בגין גרימת מוות לנוסעים ברכבו. הנהג הסיע שלושה נוסעים, הגיע לצומת כאשר ברמזור אור אדום. הנהג עצר תחילה את רכבו אך לאחר זמן קצר המשיך בנסיעה, כאשר הרמזור עדיין היה אדום.

כתוצאה מכך אוטובוס התנגש ברכבו של הנהג וגרם למותם של שלושת הנוסעים שהיו עם הנהג.

בית המשפט המחוזי הרשיע את הנהג וקבע כי עונש ראוי בגין תאונת דרכים קטלנית זו יהיה 45 חודשי מאסר. המדינה ערערה לבית המשפט העליון אשר קבע כי עונש ראוי בגין תאונת דרכים קטלנית זו חייב להיות חמור יותר בצורה משמעותית.

בין היתר נקבע על ידי בית המשפט העליון כך:

מאות בני-אדם מוצאים את מותם מדי שנה בכבישים. אין המדובר ביד הגורל בלבד: לא אחת תאונות קטלניות מתרחשות כתוצאה מקלות דעתם של נהגים הנוטלים סיכונים בלתי סבירים ומפרים את הוראות כללי התעבורה על מנת לקצר את משך זמן נסיעתם עד להגעה למחוז חפצם.

בית משפט זה שב והדגיש את הצורך בענישה מחמירה ומרתיעה בגין עבירות תעבורה המביאות לגדיעתם של חיי אדם בטרם עת.

מדיניות ענישה זו נחוצה לשם הרתעת הרבים מפני ביצוע עבירות תעבורה ומפני נטילת סיכונים בלתי סבירים אשר יש בהם כדי לסכן חיי אדם. בכך, תורמת מערכת המשפט את חלקה במאבק המתמשך בתאונות הדרכים הגובות קורבנות כה רבים כעניין שבשגרה (ראו גם: רע”פ 9094/18 בושרי נ’ מדינת ישראל [פורסם בנבו]  2.1.2019)).

זאת ועוד, נקבע כי על רמת הענישה בגין הרשעה בעבירות תעבורה קטלניות להלום את חומרת המעשים ותוצאותיהם – ואילו נסיבותיו האישיות של נאשם במקרים אלו מתגמדות לנוכח התוצאות הקשות להן גרם (ראו למשל: ע”פ 8464/15 פנזין נ’ מדינת ישראל, [פורסם בנבו] בפסקה 7 (30.10.2017)).

במקרה דנן, לחובת המשיב לא פחות מ-9 עבירות תעבורה, בהן עבירה של אי-ציות לרמזור אדום ועבירה של אי-מתן זכות קדימה בעקבותיה גרם לתאונת דרכים נוספת ונגרם נזק לכלי הרכב אשר היו מעורבים בה. קנסות על סך אלפי שקלים אשר הושתו על המשיב ועונש של שלילת רישיונו לפרק זמן מסוים, לא היה בהם כדי להוות עבורו גורם מרתיע.

עבירות התעבורה הקודמות אותן ביצע המשיב הסתיימו למרבה המזל מבלי שגרם לפגיעות בנפש ובגוף – אולם לא לעולם חוסן. התגרות המשיב בגורלו ובגורל חבריו הביאה זו הפעם לתוצאה מרה ומזעזעת: שלושה בני-אדם נהרגו וילדים התייתמו מאבותיהם. חרטתו של המשיב, אף אם היא כנה, אין בה כדי להשיב לחיים את ההרוגים.

לנוכח תוצאותיהם הקשות של מעשי המשיב, אני סבור כי העונש אשר גזר עליו בית המשפט המחוזי אינו מבטא את גודל האסון שגרם עת נכנס בקלות דעת לצומת סואן בעוד הרמזור בכיוון נסיעתו אדום.

עונש זה אינו עולה בקנה אחד עם רמת הענישה אשר הותוותה בפסיקותיו של בית משפט זה כלפי העבירות בהן הורשע המשיב בנסיבות דומות, שכללה לעיתים עונשים של 7 ו-8 שנות מאסר בפועל (ראו למשל: ע”פ 8191/09  ג’בארה נ’ מדינת ישראל [פורסם בנבו] (24.5.2010) וע”פ 6087/08 שרביט נ’ מדינת ישראל [פורסם בנבו] (23.3.2009)).

סטייה זו ממדיניות הענישה הנוהגת מצדיקה לטעמי את התערבותנו כערכאת ערעור בעונשו של המשיב תוך התחשבות בהלכה כי אין זה מדרכה של ערכאת הערעור למצות את הדין.

בית המשפט העליון קבע כי ראוי לקבוע עונש בגין תאונת דרכים זו שיעמוד על חמש וחצי שנים בכלא (66 חודשי מאסר).

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב