הזינו מייל ותקבלו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים

המלצות שקיבלנו מלקוחות המשרד (לחצו להגדלה)

המלצות

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

מה זה "לשון הרע" וכיצד עורך דין לשון הרע יכול לסייע?

חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה – 1965, קובע כי לשון הרע הוא דבר שעשוי:

  1. להשפיל אדם או לעשות אותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג בפני אנשים אחרים.
  2. לבזות אדם בעקבות מעשים או התנהגות אשר מיוחסת לו.
  3. לפגוע בעבודתו, משרתו, פרנסתו של אדם.
  4. לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית, או מוגבלותו.

תנאי חשוב כדי להכנס לגדר חוק איסור לשון הרע הוא שדברי לשון הרע יפורסמו ברבים. אם לא מתבצע פרסום ברבים, לדוגמה פרסום לשון הרע בפייסבוק, הרי שלא תהיו זכאים לפיצוי כלשהו. במקרים אלה עורך דין לשון הרע – הוצאת דיבה לא יוכל לסייע לכם.

מהו סכום הפיצוי האפשרי בתביעת לשון הרע וכיצד עורך דין לשון הרע יסייע לכם להגדיל את סכום הפיצוי?

סעיף 7א לחוק איסור לשון הרע קובע כי הפיצוי בגין לשון הרע עשוי להוביל לפיצוי ללא הוכחת נזק עד סך של 50 אלף ש"ח. אם יוכח על ידי התובע כי פרסום לשון הרע בוצע בכוונה לפגוע הרי שאז סכום הפיצוי מוכפל ועשוי להגיע ל-100 אלף ש"ח.

סעיף חשוב בחוק איסור לשון הרע שרבים לא שמים לב אליו הוא סעיף 7א(ה) אשר מתייחס להצמדת סכומי הפיצוי בגין לשון הרע למדד, כאשר מדד הבסיס נקבע לשנת 1998. בעקבות ההצמדה למדד, בפועל, סכומי הפיצוי עומדים נכון להיום על כ-75 אלף ש"ח, ואם מוכחת כוונה לפגוע – כ-150 אלף ש"ח. זו רק אחת הסיבות בגללן יש להסתייע בשירותיו של עורך דין לשון הרע הבקיא בתחום זה.

עורך דין לשון הרע
גם פרסום פוגע באינטרנט עשוי להחשב לשון הרע

האם ניתן לתבוע בגין כל אמירה שפגעה בי?

עורך דין לשון הרע מנוסע יאמר לכם מיד כי התשובה לכך היא חד משמעית – לא!
בתי המשפט התייחסו בפסקי הדין שלא כל אמירה תוביל לפיצוי בתביעות לשון הרע. כך, לדוגמה; קללות יומיומיות לא יובילו לפיצוי, ובמקרים אלה אין טעם לשכור שירותיו של עורך דין לשון הרע.

מקרים שעשויים להוביל לפיצוי בתביעות לשון הרע אלה מקרים המייחסים לאדם כלשהו שחיתות, גניבה, השוואה לנאצי ועוד.

האם ניתן לתבוע ללא עורך דין לשון הרע בגין פגיעה עקב לשון הרע – הוצאת דיבה?

הדבר אפשרי אך לא מומלץ, ומדוע?
חוק איסור לשון הרע מכיל סייגים והגנות רבות. כל אחת מהגנות אלה (ובוודאי שהצטברות של כולן ביחד) עשויה לסכל את תביעתכם. במקרים אלה לא רק שתפסידו את תביעתכם, אלא אתם עשויים להיות מחוייבים גם בהוצאות משפט.

עורך דין לשון הרע בקיא לא רק בחוק אלא גם בפסיקת בתי המשפט. פסיקה זו מרחיבה ומסייגת הוראות חוק, ולכן, לא ניתן להגיש תביעת לשון הרע על בסיס הכתוב בחוק בלבד. חייבים להכיר ההלכות שנקבעו על ידי בתי המשפט השונים על מנת למקסם את אפשרות הזכייה.

נתקלתי בפרסום לשון הרע נגדי – מה לעשות?

ראשית, חשוב לתעד מיד כל פרסום לשון הרע. ככל שמדובר בפרסום באינטרנט או בפייסבוק כדאי לבצע צילום מסך (אם מדובר בפרסום בפייסבוק מומלץ מאוד לתעד גם את מספר התגובות וגם את מספר הלייקים).

מומלץ מאוד לפנות לגורם המפרסם בכתב ולדרוש את הסרת פרסום לשון הרע. כל פניה או תשובה בכתב יש לשמור משום שייתכן שמסמכים אלה ישמשו אתכם בהמשך בהליכים משפטיים.

ומה קורה אם מדובר בפרסום לשון הרע בעל פה?

ככל שהאמירות הפוגעניות לא נאמרו בפניכם (ובפני אנשים נוספים) תצטרכו לדאוג לעדים שיגיעו לבית המשפט ויעידו לטובתכם. כפי שכבר נכתב, אין חובה להוכיח נזק על מנת שבית המשפט יפסוק פיצוי בגין לשון הרע, אך בוודאי שחייבים להוכיח לבית המשפט שאכן נאמרו אמירות המהוות לשון הרע.

אופציה נוספת ושכיחה כיום היא הקלטת האמירה המהווה לשון הרע. לדוגמה: האדם הפוגע משוחח עם צד ג' וצד ג' מקליט את השיחה. הקלטת השיחה עשויה להיות ראיה טובה בהליך משפטי.

עד כמה מורכב ההליך המשפטי לצורך קבלת הפיצוי?

לעיתים קיימת הנחה שניהול הליך המשפטי בתביעת לשון הרע זוהי מלאכה קלה ופשוטה משום שאין כל צורך להוכיח קיומו של נזק. הנחה זו היא הנחה מוטעית ושגויה. כל ניהול הליך משפטי זוהי מלאכה מורכבת, ודווקא בתביעות המבוססות על פיצויים ללא הוכחת נזק על התובע להגיע מוכן ולהוכיח את כל טענותיו, שכן, בתי המשפט לא ממהרים לפסוק פיצויים. זו סיבה נוספת להסתייע בשירותיו של עורך דין לשון הרע המנוסה בתחום זה.

יודגש, לא כל אמירה המהווה לשון הרע תוביל בהכרח לפיצוי המקסימלי. ההיפך הוא הנכון. במרבית המקרים סכומי הפיצוי שנפסקים על ידי בתי המשפט בתביעות לשון הרע אינם מגיעים לרף המקסימלי, ולעיתים גם לא למחצית מהסכום.

על מנת להגיע לרף הפיצוי המקסימלי יש להציג בפני בית המשפט תשתית עובדתית איתנה, המפרטת אמירות קשות ופוגעניות שאינן נכונות.

לסיכום

לא כל אמירה, על אף שהיא פוגענית, עשויה וחייבת להגיע לפיתחו של בית המשפט. יש להפנים שלניהול הליך משפטי נלוות עלויות רבות שעל התובע לשאת בהן (לדוגמה; אגרת בית משפט, שכר טרחת עורך דין, תמלולי הקלטות במידת הצורך, איתור כתובתו של הנתבע, פעולה שמצריכה לעיתים שירותיו של חוקר פרטי, בזבוז זמן וימי עבודה בהגעה לדיונים בבית המשפט, ועוד).

יחד עם זאת, אם מדובר באמירות קשות שהמפרסם סירב למחוק (ככל שמדובר בפרסום באינטרנט) ולהתנצל בגינן, ניתן לשקול פניה לעורך דין לשון הרע על מנת שיבחן את המקרה וייעץ לכם האם סיכויי התביעה במקרה שלכם טובים, והאם אתם עשויים לזכות בהליך המשפטי.

זיכרו, המפתח להצלחת התביעה הוא תיעודים רבים ועדים אשר יוכלו להעיד על אמירות פוגעניות. ללא אלה יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לזכות בתביעה.

ניתן ליצור קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין – עורך דין לשון הרע – הוצאת דיבה בטלפון 03-6427876 או באמצעות עמוד יצירת קשר באתרנו.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה