עורך דין לשלב המעצר

במקרים רבים נופל מעצר על אדם כרעם ביום בהיר, כלומר בצורה פתאומית ומבלי שתהיה בידו השהות להיערך לכך מבחינה אישית, משפחתית ומשפטית. יתר על כן, מדובר בסיטואציה קשה ומפחידה העלולה להתארך לכדי ימים ואף שבועות ארוכים, בעוד חירותו של האדם נשללת ונמנע ממנו מלקיים קשר רציף ותקין עם יקיריו המודאגים. יחד עם זאת, לעצור עומדת הזכות לפנות בכל עת לעורך דין מטעמו, אשר ילווה אותו לאורך הדרך, ידאג לשמירה על זכויותיו, ייצג אותו בהליכים השונים, יפעל לשחרור המהיר ויהווה משענת יציבה עבורו ועבור בני משפחתו.

הארכת מעצר שלב קריטי

ראשית, יש לדעת כי מעצר ראשוני על ידי שוטר מוגבל במרבית המקרים ל– 24 שעות. במידה שהמשטרה מחליטה לבקש את הארכת המעצר מעבר לכך, עליה לפנות אל בית המשפט לאישור מעצר ימיםולפרט את פעולותיה הנדרשות שבגינן ייוותר החשוד במעצר עד לתום החקירה. בית המשפט שמקשיב לטיעוני הצדדים עשוי להחליט על הארכת מעצר לתקופה של 15 יום לכל היותר, ולאחר מכן על הארכה נוספת לתקופה מקסימאלית זו. ברור מאיליו שקיים הבדל עצום בין שהייה במעצר ליום אחד, ובין מעצר של שבועיים או יותר – הן מבחינת הלחץ והמצוקה האישית, הן בשלילת החירות, הן מהפן המשפחתי והתעסוקתי – ולמעשה בכל מישורי החיים. מסיבה זו קיימת חשיבות עליונה לייצוגו של עורך דין מעצרים בעל ניסיון רב, כדוגמת עוד אסף דוק, המסוגל להקדיש את מלוא זמנו ולפעול באופן נמרץ ומהיר לטובת מרשו.

ניסיונו של עורך הדין בהארכת מעצר

הארכת מעצר היא דיון הנערך בבית משפט השלום בפניו של שופט מעצרים. המשטרה מציגה את חומרי החקירה שאספה, אך בניגוד לדיונים בדבר הארכת מעצר עד תום ההליכים, כאן החומרים אינם ניתנים לעיונם המוקדם של עורך הדין ומרשו. המשמעות היא כי עורך הדין חייב להגיב במהירות ובאופן מדויק לטענות שנשמעות בפעם הראשונה: עליו להבין את התמונה המצטיירת ולהשתמש בידע ובניסיון שרכש על מנת לחקור את נציגי המשטרה ולשכנע את בית המשפט בדבר עדיפותן של חלופות מעצר.

מעצר עם תום ההליכים לא כל כך מהר

במידה והוחלט על הגשתו של כתב אישום הופך האדם מחשוד לנאשם, ובמקרים אלו עשויה המשטרה לבקש את הארכת המעצר עד שיסתיים ההליך בבית המשפט. אין ספק שמדובר בצעד דרסטי, ואכן החוק מחייב כי ימונה לנאשם עורך דין פלילי אשר ייצג אותו בדיון המשפטי בבקשת המשטרה. על מנת שבית המשפט יורה על מעצר עד תום ההליכים, חייבת הטוענת להציג ראיות מספקות אשר יובילו לדעתה להרשעה, ולהוכיח שקיימת עילה למעצר כגון חשש לשיבוש הליכים, העלמת ראיות, הדחת עדים או פגיעה באחרים. מן הצד השני, עורך דינו של הנאשם יפעל על מנת להוכיח בדיוק את ההיפך, כלומר שהבסיס העובדתי של כתב האישום חלש, שאין עילה מספקת למעצר, ושיש חלופות עדיפות למעצר עד תום ההליכים המפחיתות את הפגיעה בחירות מרשו. אגב, גם אם הורה בית משפט השלום על מעצר עד תום ההליכים, יכול עורך הדין לפנות לבית המשפט המחוזי ולאחר מכן גם לעליון, בערעור על ההחלטה שהתקבלה. כמו כן ניתן לפנות אל בית המשפט המקורי בו התקבלה ההחלטה בבקשה לעיון חוזר, תחת הטענות כי נסיבות המקרה השתנו ושעובדות חדשות הובאו לידיעה.

חלופות מעצר האפשרות המועדפת

חוק סדר הדין הפלילי שם דגש על זכותם חשודים ונאשמים לחירות, וקובע כי בית המשפט מחויב לבחון חלופות למעצר. זאת, לאור שמיעת הראיות והטיעונים מצד שני הצדדים, ובמידה שחלופת המעצר אינה פוגעת בחקירה או מסכנת את שלומם של אחרים. בהקשר זה, יש לציין כי לעיתים יורה בית המשפט על ביצוע תסקיר מבחן, על מנת שיוכל להתרשם בצורה מעמיקה יותר ממצבו ואופיו של הנאשם, וכדי לקבל המלצות מטעם אנשי המקצוע. באופן כללי, ישנן שתי חלופות מעצר עיקריות:

  • שחרור בתנאים מגבילים – במקרה זה התנאים המגבילים הם שמבטיחים את מטרות המעצר המקוריות, ועשויים לכלול בין היתר הפקדת ערבות עצמית או מטעם ערבים, וצו איסור יציאה מהארץ. אין ספק כי מדובר בחלופה טובה בהרבה, המאפשרת לאדם להמשיך ולנהל את חייו באופן חופשי ומלא יחסית.

  • מעצר בית – כאן האדם שוהה בבית המוסכם על הצדדים, כאשר שהייתו במבנה מבטיחה כי לא יהווה סכנה לאחרים ולא ישבש הליכים. החשוד או הנאשם יודע מצידו כי כל הפרה של התנאים במעצר הבית תהווה עבירה פלילית, שבגינה יובא מייד למעצר. שוב, מדובר בחלופה טובה בהרבה לעומת שהייה של ימים ארוכים מאחורי סורג ובריח.

לסיכום

מייד עם הכניסה למעצר יש לעמוד על זכות הייצוג מטעם עורך דין. לכל אחד מהשלבים והדיונים בעת המעצר עשויות להיות השלכות מהותיות על עתידו האישי של האדם, ועל האופן שבו ימשיך להתגלגל ההליך הפלילי. עורך דין בעל ניסיון מוכח ובקיאות מעמיקה יהווה עבור הנאשם משענת בטוחה בתקופה סוערת, ועשוי בהחלט להוביל להפחתת המצוקה והפגיעה בחירותו, על מנת שיוכל להמשיך ולנהל את חייו באופן תקין ככל האפשר.

[Total: 0 Average: 0]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו עדכונים ומידע נוסף בנושא זה ונושאים משפטיים נוספים

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב