פיצוי בגין ביטול טיסה או עיכוב טיסה – כך תקבלו אותו

המנעות מתשלום פיצוי כספי בגין ביטול טיסה באופן שיטתי ומתמשך עשויה להוביל להגשת תביעה ייצוגית נגד בית העסק, ופיצוי לתובע הייצוגי אשר עשוי להגיע לסכומים גבוהים במיוחד (עשרות ומאות אלפי שקלים). על מנת להבין אילו מקרים מתאימים לצורך הגשת תביעה ייצוגית ובאילו מקרים תוכלו לקבל פיצוי כספי גבוה במיוחד לחצו כאן.

בעבר פירטתי ארוכות על חוק שירותי תעופה, הידוע כחוק טיבי, המפרט באילו מקרים נוסעים זכאים לקבל פיצוי בגין ביטול טיסה או עיכוב טיסה. טרם תקראו מאמר זה במלואו מומלץ לקרוא את המאמר הקודם.

פיצוי בגין ביטול טיסה או עיכוב טיסה ניתן לקבל במספר דרכים שונות, הכוללות פניה לערכאות משפטיות וכאלה שאינן כוללות פניה לערכאות משפטיות. בניגוד לדעה הרווחת בחלק גדול מהמקרים אין צורך לפנות לערכאות משפטיות לצורך קבלת פיצוי בגין ביטול טיסה או עיכוב טיסה. מאז כניסתו לתוקף של חוק שירותי תעופה בחודש אוגוסט 2012 חברות התעופה מחוייבות לפעול לפיו ולדאוג לרווחתם הנוסעים במקרים הקבועים בחוק. חברות רבות אכן פועלות לפי חוק זה, אך לא תמיד באופן מלא (ראו לדוגמה תביעה ייצוגית נגד רויאל ג'ורדניאן אשר הוגשה באמצעות משרדנו), ומשכך, על הנוסעים לדרוש את מלוא זכויותיהם.

ניתן לשאול שאלות בעניין ביטול טיסה בפורום האתר, אליו ניתן לעבור על ידי לחיצה כאן.

דרישת פיצוי בגין ביטול טיסה או עיכוב טיסה באמצעות פניה טלפונית

זיכרו כלל פשוט, לעיתים בעיות מסובכות ניתן לפתור באמצעים פשוטים. לא תמיד צריכים למהר ולפנות לבית המשפט. הדבר כרוך בטרחה רבה, השקעת זמן ומשאבים, ולעיתים, לא מעט כסף.

לדעתכם מגיע לכם פיצוי בגין ביטול טיסה או עיכוב טיסה? פנו תחילה טלפונית אל נציגות חברת התעופה בארץ ודרשו את הפיצוי המגיע לכם על פי חוק. השתדלו להקליט את השיחה, שכן, הדבר עשוי לסייע לכם בהמשך, במידה ותגלו שאתם לא זוכים לשיתוף פעולה מצד חברת התעופה ו/או נציגיה.

קיבלתם את הפיצוי? יופי! אם לא, תמשיכו לקרוא.

פניה בכתב אל חברת התעופה או נציגיה בארץ

לא תמיד ניתן לקבל את הפיצוי באמצעות שיחה טלפונית. לעיתים תדרשו להשקיע מעט זמן על מנת לכתוב תלונה. אל תתעצלו ותנסחו תלונה מפורטת וברורה הכוללת את כל הסיבות לפיהן עליכם לקבל פיצוי בגין ביטול טיסה או עיכוב טיסה. מומלץ מאוד לקרוא את חוק שירותי תעופה ולהפנות במכתבכם לסעיפי החוק הרלוונטיים. כך מכתבכם יראה רשמי יותר והנציג שיקבל את מכתבכם עשוי בהחלט להתייחס אליו בצורה שונה.

אם בשלב זה לא תקבלו את הפיצוי המגיע לכם יש באפשרותכם לפנות לערכאות משפטיות. עומדות בפניכם מספר אפשרויות משפטיות שונות אשר לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות.

דרישת פיצוי בגין ביטול טיסה או עיכוב טיסה במסגרת תביעה קטנה

תביעה קטנה זהו הליך מהיר שאינו מחייב תשלום עבור שירותיו של עורך דין. האגרה בבית משפט לתביעות קטנות עומדת על אחוז אחד מסכום התביעה (קיים מינימום של 50 ש"ח) וההליך עצמו מהיר יחסית.

אם תנסחו את מכתב התלונה בצורה שהצעתי, תוכלו להשתמש בו ככתב תביעה (בתוספת מספר שינויים קטנים אך הכרחיים). אל תשכחו להתייחס לפיצויים לדוגמה הקבועים בסעיף 11 לחוק שירותי תעופה, אשר עולים, נכון להיום, על עשרת אלפים ש"ח לכל נוסע.

להליך זה קיימים מספר חסרונות; הבולט שבהם הוא שחברות התעופה שולחות מייצגים מקצועיים (שאינם עורכי דין), אשר מייצגים את חברות התעופה באופן קבוע. למייצגים אלה, לרוב, ידע רב ביחס לסוגיות הרלוונטיות לחוק שירותי תעופה, ולכן אין איזון בידע המשפטי שקיים לצדדים. עשוי להיות די בכך כדי לדחות את תביעתכם.

כמו כן, פרק הזמן שמוקצה לכל דיון הוא קצר ביותר. כמות המתדיינים בבית משפט לתביעות קטנות היא גדולה מאוד ועל השופט להספיק את כל הדיונים. מסיבה זו, חלק מהדיונים נמשכים מספר דקות מצומצם.

דרישת פיצוי בגין ביטול טיסה או עיכוב טיסה במסגרת תביעה ייצוגית

תביעה ייצוגית, לעומת תביעה קטנה מחייבת שכירת שירותיו של עורך דין העוסק דרך קבע בתחום התובענות הייצוגיות. מדובר בהליך ארוך ומורכב, אשר הצלחתו עשויה להוביל לפיצוי קבוצת הנפגעים במיליוני שקלים (ולעיתים אף יותר מכך). חלקו של התובע הייצוגי נגזר מהסכום שהושג לטובת הקבוצה, ועשוי להיות גבוה מאוד.

לתביעה ייצוגית ישנם גם חסרונות. החיסרון הבולט ביותר הוא פסיקת הוצאות משפט העשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים (ואף יותר מכך), אם הבקשה לאישור התובענה הייצוגית מתבררת כלא מוצדקת. בסיכון זה נושא התובע (או התובעים) הייצוגי.

תביעה ייצוגית היא כלי מתאים לצורך תביעת פיצוי בגין ביטול טיסה או עיכוב טיסה משום שבכל טיסה קיימים נפגעים רבים. חברת התעופה חייבת לדאוג לכל נוסעיה, ואם היא לא פעלה כנדרש לכל נוסע קיימת עילת תביעה נגדה. לצורך הגשת תביעה ייצוגית מומלץ לאגד קבוצה של אנשים אשר ישמשו תובעים ייצוגיים, בצורה זו תוכלו להוכיח כי התביעה איננה רלוונטית אך ורק לנפגע אחד אלא לקבוצה של אנשים.

עד כמה המידע סייע לכם? (הכוכב השמאלי=5)
[Total: 107 Average: 4.5]