כאשר מתכוונים לדרוש מגורם ששלח אליכם פיצוי כספי בגין קבלת ספאם (דואר זבל) צריכים לבדוק תחילה האם יתכן שנתתם לאותו גורם אישור מראש לשליחת דברי פרסומת. אם ניתנה הסכמה מראש אינכם זכאים לדרוש פיצוי כספי ועליכם לדרוש תחילה את הסרתכם מרשימת התפוצה.

אך מה עושים אם מתברר ששולח דברי הפרסומת מסרב לשלם פיצוי כספי בגין קבלת ספאם ומסתמך על תקנון שאישרתם?

במקרים רבים חברות או גופים שמפרסמים חברות מציעים לכם לקבל שירות כלשהו ללא תשלום בתנאי שתסכימו להוראות התקנון. התקנון הוא מסמך משפטי מחייב הכולל סעיפים ותניות רבות. במרביתם של התקנונים מופיע סעיף המאפשר לחברה או לגוף שמפרסם את אותה חברה לשלוח אליכם דברי פרסומת (ספאם) ובכך מונע מכם לכאורה לדרוש ולקבל פיצוי כספי בגין קבלת ספאם.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

סוגיה זו הוכרעה לאחרונה על ידי בית המשפט השלום (קביעה שאינה מחייבת בתי משפט אחרים) שקבע שהסכמה באמצעות תקנון, במיוחד כאשר הסעיפים הרלוונטיים למשלוח דברי פרסומת אינם מודגשים, אינה הסכמה מפורשת כהוראת סעיף 30א לחוק התקשורת, ומשכך הנמען רשאי לדרוש ולקבל פיצוי כספי בגין קבלת ספאם.

רוצים לקבל עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים מעניינים נוספים? הזינו מייל ונדאג שתמיד תשארו מעודכנים – השירות לא כרוך בתשלום

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

בין היתר פסק בית המשפט כך:

הנתבעת הציגה את התקנון של אתר האינטרנט שלה, וטענה כי במסגרת היישומון קיים תקנון בנוסח דומה. לטעמי, אין לראות בסעיף בתקנון בו נאמר כי ניתנת הסכמה לקבלת דברי פרסומת, משום עמידה בתנאי סעיף 30א'(ב) של חוק התקשורת. יובהר כי על פי הוראת הסעיף האמור, כתנאי מוקדם לשיגור דברי פרסומת, נדרש המפרסם לקבל הסכמה מפורשת מהנמען.

הנתבעת לא טענה בשום מקום כי קיימת אפשרות להתקין את היישומון ללא אישור התקנון במלואו, על כל סעיפיו. מתן הסכמה מפורשת של הנמען כנדרש בהוראות החוק, משמעה כי הנמען הסכים באופן מודע ומרצונו לקבל הודעות פרסומת, כאשר בה בעת ניתנה לנמען אפשרות לסרב לקבל הודעות כאמור.

זאת ועוד, תקנון הנתבעת כולל סעיפים וכן תתי סעיפים רבים, ללא כל הדגשה של הסעיף הרלבנטי. הדגשה זו נדרשת על מנת להסב את תשומת לב הנרשמים כי עם אישורם את תנאי התקנון, ניתנת הסכמה מטעמם לקבלת הודעות בעלות אופי פרסומי.

במקרה דנן התובע מסר את פרטיו במהלך רכישה של שירות, ודבר הפרסומת שנשלח אליו מתייחס לשירות מסוג דומה. ואולם התנאי שנקבע בהוראת סעיף 30א'(ג)(2) אינו מתקיים בנסיבות דנן, זאת משלא ניתנה לתובע הזדמנות להודיע כי הוא מסרב לקבל דברי פרסומת, עוד בטרם נשלחו אליו מסרונים פרסומיים מטעם הנתבעת.

אף אם אצא מנקודת הנחה כי יש לראות באישור התקנון, משום מתן הסכמה מטעם התובע למשלוח דברי פרסומת, יש מקום לבחון באם ניתנה לתובע אפשרות לשלוח הודעת סירוב , כנדרש על פי הוראת סעיף 30א'(ד) לחוק.

תחילה אציין כי צילומי המסך שצירף התובע נראים לי אמינים, כאשר התאריך של כל הודעה שנשלחה לתובע מצוין בדף המסך של ההודעה הבאה שנשלחה אליו. לפי פסק דינו של בית המשפט המחוזי ברת"ק 13905-06-16 שגב נ' כרטיסי אשראי לישראל בע"מ, כאשר נשלח דבר פרסומת באמצעות הודעת מסרון, יש לאפשר לנמען לשלוח הודעת סירוב באמצעות משלוח חוזר של מסרון, ומתן אפשרות להסרה בדרך מסובכת יותר, אין בה כדי לקיים את דרישות חוק התקשורת.

לעיון בהחלטה המלאה לחצו כאן.

מקרים מסוג זה עשויים להתאים להגשת תביעה ייצוגית במסגרתה מקבל דברי הפרסומת מייצג את כלל מקבלי דברי הפרסומת מאותו גורם מפרסם. כאשר תביעה ייצוגית מסתיימת בהצלחה סכום הפיצוי לתובע הייצוגי עשוי להגיע גם לעשרות אלפי שקלים ואף ליותר מכך.

ציון ממוצע

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב