נפוץ המצב בו מספקים מוצר או שירות כלשהו, מקבלים תמורתו צ’ק, מפקידים את הצ’ק לפירעון בבנק ומגלים שבידינו צ’ק חוזר.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אכן מדובר במצב לא נעים אך הדבר הראשון שאסור לעשות הוא להתייאש ולוותר על גביית הכסף המגיע לכם.

מערכת ההוצאה לפועל מציעה פיתרון לאדם המחזיק בידו צ’ק חוזר. יובהר, בחלק מהמקרים ניתן לבצע את פעולות הגבייה ללא ליווי עורך דין. יחד עם זאת, מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין הבקיא בתחום ההוצאה לפועל משום שקיימות פעולות רבות שיש לבצע על מנת למנוע הברחת נכסים/כספים מצד החייב, ובכך למקסם את אפשרויות הגבייה.

כיצד מתחילים בגביית צ’ק חוזר?

הזינו מייל ותקבלו ללא תשלום או התחייבות עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

ניתן להתחיל הליך של גביית צ’ק חוזר בלשכת ההוצאה לפועל הקרובה לביתכם, או בכל לשכת הוצאה לפועל אחרת שתרצו. שימו לב – לא ניתן להתחיל הליך גבייה של צ’ק אם הוא טרם הופקד בבנק ולא כובד על ידו. שלב זה הכרחי גם אם אתם יודעים בוודאות שהצ’ק לא יכובד על ידי הבנק.

כשתגיעו ללשכת ההוצאה לפועל תתבקשו למלא טופס בקשה לביצוע שטר/שיק, להציג את הצ’ק (המקור – ולא צילום), וכן, לשלם אגרה.

האגרה בלשכת ההוצאה לפועל עבור צ’ק חוזר היא 1.25% מערך הצ’ק. קיימת אגרה מינימלית עבור צ’ק חוזר – 164 ש”ח בתוספת 23 ש”ח עבור אגרת פרוטוקול (סה”כ: מינימום 187 ש”ח).

יש חובה להמציא לחייב “אזהרה”

במזכירות לשכת ההוצאה לפועל ישאלו אתכם האם אתם מעוניינים שלשכת ההוצאה לפועל תמציא את ה”אזהרה” לחייב או שמא אתם מעוניינים להמציא את ה”אזהרה” בעצמכם.

לפני שתוצע דרך הפעולה העדיפה, אסביר מהי אותה “אזהרה”.

אזהרה זהו מכתב מלשכת ההוצאה לפועל בו החייב מוזהר כי נפתח נגדו תיק הוצאה לפועל וכי עליו לשלם את החוב. ככל שלא יפעל במסגרת המועדים הקבועים במכתב ו/או לא ישלם את חובו, הזוכה (פותח תיק ההוצאה לפועל) יהיה רשאי להמשיך נגדו בהליכי הגבייה.

אם כך, מהי דרך הפעולה העדיפה? דרך הפעולה העדיפה היא לבקש לבצע את האזהרה בעצמכם. מדוע? שתי סיבות עיקריות:

  1. פיתרון מהיר יותר – לאחר שהאזהרה תשלח אליכם מלשכת ההוצאה לפועל (היא לא ניתנת במקום במעמד פתיחת תיק ההוצאה לפועל) אתם תוכלו לנסוע עוד באותו היום לביתו או לעסקו של החייב ולמסור את האזהרה. מומלץ מאוד להיעזר בשליח או אדם אחר לצורך המצאת האזהרה על מנת שלחייב לא יהיו טענות בשלב מאוחר יותר כנגד ההמצאה אשר בוצעה על ידכם.

  2. פיתרון יעיל יותר – כל עוד האזהרה לא נמסרת לחייב, ככלל, לא תוכלו להתקדם בהליכי גביית צ’ק חוזר בלשכת ההוצאה לפועל. חייבים “מקצועיים” נוטים להתעלם מדואר רשום שנשלח אליהם וכלל לא טורחים להגיע לסניף הדואר על מנת לאסוף את דברי הדואר שנשלחים אליהם. במקרה כזה, תמתינו זמן רב עד שלא תהיה בפניכם כל ברירה אלא לבצע המצאת אזהרה בעצמכם (או באמצעות שליח מטעמכם).

אם החייב החליט להתעלם מהאזהרה וחלפו 30 ימים ממועד המצאתה, ניתן להתחיל לפעול בתיק (במקרים חריגים ניתן לפעול גם קודם לכן).

בשלב זה ניתן להתחיל בעיקולים. באמצעות לשכת ההוצאה לפועל ניתן להגיש בקשה לעיקולים לצורך גביית צ’ק חוזר למוסדות פיננסיים רבים מאוד. לא מומלץ להגיש בקשה לעיקול אך ורק לחשבון הבנק של החייב משום שבמקרים רבים החייבים מבריחים ממנו את כל כספם. אגרה בגין עיקול היא 9 ש”ח עבור כל מוסד פיננסי.

בשלבים מאוחרים יותר ניתן להגיש בקשה לקבלת מידע ממוסדות רבים, וביניהם המוסד לביטוח לאומי, מוסדות פיננסיים, משרד הרישוי, ועוד. לעיתים מידע זה נחוץ משום שהוא מסייע לגלות אם צדדים שלישיים חייבים כספים לחייב. אם כן, ניתן לבקש את עיקולם של כספים אלה.

בשלבים מאוחרים עוד יותר ניתן להגיש בקשה להטלת הגבלות על החייב. לדוגמה; להגביל את החייב מלצאת מן הארץ (עיכוב יציאה מהארץ).

הליך גבייה של צ’ק חוזר הוא לא בהכרח קצר או פשוט. כדי למקסם את אפשרויות הגבייה של צ’ק חוזר מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין הבקיא בתחום ההוצאה לפועל. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר.

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

לפוסט הזה יש 4 תגובות

  1. תודה אך לא דיברתי על הבנק… דיברתי על המתנס

  2. אני מדברת כעת מהצד השני…. זו ששומרת על החוק…. מסרתי 12 המחאות במהלכן החלפתי חשבון בנק… וידעתי את בעל העסק במקרה שלי תשלום על מעונות יום דרך החברה למתנסים כבר 9 שנים אני מתנהלת כספית עם הגורם ללא כל בעייה… ובכן לאור קושי כלכלי בגינו עזב בעלי את הבית כשהוא מתנער מתשלום צרכי הבית נכנסתי למשבר כלכלי ולכן לא מסרתי תמורתם צ’קים… הנל ידעו את המצב שכן טופלתי על ידי גורמי רווחה במקום הבעל חזר ואנו מצמצמים אט אט חובות כאשר הבחירה היא בין הגורמים היותר בעייתיים… הם הפקידו 4 צ’קים שחזרו מסיבת חשבון סגור… לא ידעתי שכן הבנק הישן לא דיווח על כך…. רק בדרך אגב, גיליתי שחזרו המחאות לא קיבלתי שיחה ולא מכתה ויתרה מכך הפקידה במקום התארחה אצלי לא מעט ומעולם לא דיווחה לי על הנעשה…. שילמתי את החוב אך חייבת לדעת את החוק לגבי מתן הודעה בכתב או בעל פה או בשיחה יכולתי להיות מוגבלת בחשבון ולא לדעת על כך… ידועה התשובה מחובתך לסגור את החוב,??? כן לא התנערתי אך אם הייתי מוסרת צ’ק שלא יכובד הרי שאשאר לנצח בבעיה של צ’קים חוזרים…. היכן המוסר ומה החוק… ואיפה הצדק או האנושיות?? האם לנצח בחוק היבש???

כתיבת תגובה

הזינו מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב