עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לאחרונה מתקבלות במשרדי פניות רבות בעניין קבלת פיצוי כספי לאחר ביטול טיסה או עיכוב משמעותי בטיסה. כתבתי בעבר בהרחבה על חוק שירותי תעופה (הידוע גם בתוק חוק טיבי) המפרט באילו תנאים ניתן לדרוש קבלת פיצוי כספי לאחר ביטול טיסה או עיכוב משמעותי בטיסה, מהם הסכומים שניתן לדרוש, ובאילו מקרים חברת התעופה פטורה מתשלום פיצוי כספי לאחר ביטול טיסה, ולכן כדי להתמקד בסוגיית קבלת פיצוי כספי לא אתעכב על כך במאמר זה (תוכלו לאתר מאמרים אלה בקלות על ידי ביצוע חיפוש באתר).

שימו לב – טיסה אשר המריאה באיחור של שמונה שעות ויותר, דינה כטיסה שבוטלה, והנוסע זכאי לדרוש פיצוי כספי.

הסכומים המפורטים למאמר זה רלוונטיים לכל כרטיס טיסה. ולכן, אם נניח שאתם משפחה בת ארבע נפשות שרכשה ארבעה כרטיסי – תכפילו את הסכומים פי ארבע.

יש לדרוש קבלת פיצוי כספי לאחר ביטול טיסה מיד עם הנחיתה בארץ

לצורך קבלת פיצוי כספי לאחר ביטול טיסה פנו בהזדמנות הראשונה, ורק בכתב, לאחר הנחיתה בארץ. אמנם תקופת ההתיישנות לצורך הגשת תביעה ממועד ביטול הטיסה נקבעה על ארבע שנים (סעיף 19 לחוק שירותי תעופה), אך יש לקחת בחשבון שחברת התעופה רשאית לשלם את הפיצוי הכספי תוך 45 ימים ממועד ביצוע הפניה (סעיף 3(א)(4) לחוק שירותי תעופה). קבלת פיצוי כספי לאחר ביטול טיסה בהקדם האפשרי היא בוודאי השאיפה שלכם, ולכן אין סיבה לדחות את מועד הפניה.

לצורך קבלת פיצוי כספי לאחר ביטול טיסה אין לפנות במכתב ארוך. כל מה שאתם צריכים לציין הוא שאתם דורשים את הפיצוי הכספי אשר נקבע בתוספת לחוק שירותי תעופה (גובה הפיצוי תלוי במרחק הטיסה. סכום הפיצוי הנמוך ביותר, נכון להיום הוא 1280 ש"ח, וסכום הפיצוי הגבוה ביותר הוא 3070 ש"ח, נכון למועד כתיבת מאמר זה). יש לציין את מספר הטיסה, מועד ההמראה אשר נכתב בכרטיס הטיסה ואת שעת ההמראה בפועל. מומלץ לצרף העתק מכרטיסי הטיסה.

מלבד פיצוי בגין ביטול טיסה ניתן לדרוש פיצוי כספי בגין אי קבלת ההטבות הקבועות בחוק שירותי תעופה

חוק שירותי תעופה קובע מספר הטבות שעל חברות התעופה לספק לנוסעים במקרה של ביטול טיסה. אי קבלת ההטבות מאפשרת לדרוש פיצוי כספי נוסף מעבר לפיצוי הכספי אליו התייחסתי עד כה.

ההטבות הן:

(א) מזון ומשקאות בהתאם לזמן ההמתנה (בחוק זה – מזון ומשקאות);

(ב) אירוח בבית מלון אם נדרשת שהייה של לילה אחד או יותר או אם נדרשת שהייה ארוכה מהשהייה שתכנן הנוסע (בחוק זה – שירותי לינה);

(ג) שירותי הסעה בין שדה התעופה לבית המלון שבו הנוסע שוהה כאמור בפסקת משנה (ב), ואם בחר הנוסע לשהות במקום אחר במרחק סביר משדה התעופה, בפרק הזמן כאמור באותה פסקת משנה – שירותי הסעה בין אותו מקום לשדה התעופה (בחוק זה – שירותי הסעה);

(ד) שתי שיחות טלפון, וכן משלוח הודעה באמצעות פקסימיליה או דואר אלקטרוני לפי בחירת הנוסע (בחוק זה – שירותי תקשורת);

במקרה שבו חברת התעופה לא מספקת את אחת ההטבות (או יותר) ניתן לדרוש פיצוי ללא הוכחת נזק בסכום העולה מעט על 10,000 ש"ח (סעיף 11 לחוק שירותי תעופה) ביחס לכל כרטיס טיסה שרכשתם לאותה טיסה.

לא קיבלתם פיצוי כספי לאחר ביטול טיסה ולאחר הפניה בכתב? תוכלו לפנות לבית המשפט ולתבוע את חברת התעופה

לחברות התעופה ישנו אינטרס ברור לא לשלם לכם את הפיצוי הכספי המגיע לכם מכוח חוק שירותי תעופה, ולכן חברות התעופה טוענות לעיתים לתקלות במטוס ומתייחסות אליהן כ"כוח עליון", המזכה בפטור מתשלום פיצוי כספי לאחר ביטול טיסה.

במקרה כזה, לצורך קבלת פיצוי כספי לאחר ביטול טיסה, תאלצו להגיש תביעה. תוכלו להעזר בפסקי הדין המפורטים באתר זה המעידים כי תקלה במטוס אינה "כוח עליון" ומזכה את הנוסעים בפיצוי כספי לאחר ביטול הטיסה.

כיצד תדעו לאיזה בית משפט להגיש את התביעה ולדרוש פיצוי כספי?

הגשת תביעה לבית משפט לתביעות קטנות אפשרית רק כאשר מדובר בתביעה עד לסך של כמעט 34 אלף ש"ח. אם אתם משפחה בת שלוש נפשות ונתקלתם בטיסה שבוטלה או שהתעכבה בפרק זמן העולה על שמונה שעות, תשקלו להגיש תביעה קטנה ותדרשו את הפיצוי הכספי בגין ביטול הטיסה, ובנוסף, פיצוי כספי בגין אי קבלת ההטבות המפורטות לעיל (ככל שאכן לא ניתנו).

הליך זה רלוונטי גם למשפחות עם מספר נפשות גדול יותר, אך כאלה שקיבלו את כל ההטבות המפורטות לעיל (כך שהתביעה תתמקד אך ורק בפיצוי כספי בגין ביטול הטיסה ולא ההטבות הנוספות).

קבלת פיצוי כספי במקרה שבו מדובר במספר נפשות גדול יותר תאלץ אתכם להחליט האם אתם מוותרים על חלק מהדרישות, ובמקרה כזה להגיש את התביעה לבית משפט לתביעות קטנות, או להגיש תביעה לבית משפט השלום (במקרה כזה תצטרכו להסתייע בעורך דין).

אופציה נוספת שניתן לשקול היא הגשת תביעה ייצוגית. מדובר בהליך שונה לחלוטין מתביעה קטנה ומחייב הוכחה שחברת התעופה פועלת בניגוד לדין ביחס לקבוצה גדולה מאוד של אנשים (לדוגמה; ידוע לכם שחברת התעופה לא מספקת את ההטבות הקבועות בחוק שירותי תעופה באף טיסה שמתבטלת או מתעכבת בפרק זמן ניכר).

יש לכם שאלות? תוכלו לשאול אותן בתחתית העמוד.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. שלום חב נורוויג׳ן שינתה טיסה מישירה מלוס אנגלס למדריד לטיס עם קונקשין של 5 שעות בקופנהגן, מהם זכויותיי בתודה מראש

 2. שלום
  רציתי לשאול אם טיסה יצאה באיחור של 10 שעות
  האם מגיע גם פיצוי של 1280 וגם זיכוי כרטיס.
  תודה

  1. שלום,

   גובה הפיצוי נקבע בהתאם למרחק הטיסה ויכול להיות גבוה מהסכום שציינת גם כמעט פי 3.
   בנוסף לקבלת פיצוי כספי בגין ביטול טיסה הנוסע זכאי לקבל כרטיס טיסה חלופי ללא תשלום.

כתיבת תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום