עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

רשלנות מקצועית של עורך דין באימות חתימה עלולה להוביל לנזקים כספיים גבוהים ביותר למרשו או לצדדים שלישיים. לאחרונה נדון מקרה בו רשלנות מקצועית של עורך דין הובילה לנזק לחברת אשראי אשר נתנה הלוואה על סך כמעט 500 אלף ש"ח על בסיס תצהיר שאומת שלא כדין.

כאשר עורך דין מאמת תצהיר עליו לוודא שמי שעומד לחתום על התצהיר נמצא מולו, עליו לזהותו באמצעות תעודה מזהה, וכן להזהירו כי הצהרה שאיננה אמת עלולה להוביל לעונשים הקבועים בחוק.

במקרה הנדון (ע"א 61322-05-16 אודליה נפתלי נ' ישראכרט מימון בע"מ), עורכת הדין אימתה את החתימה באמצעות הטלפון, כלומר, הגיע למשרדה אדם כלשהו אשר חתם בשם אדם אחר, ולמרות זאת עורכת הדין אימתה את החתימה, בניגוד לדין. במקרים כאלה הגשת תביעה נגד עורך דין בגין רשלנות מקצועית איננה דבר מופרך (לפסיקה המפרטת אילו מקרים יחשבו לרשלנות מקצועית של עורך דין לחצו כאן).

בית משפט השלום קיבל את התביעה וחייב את עורכת הדין בכל הנזק, אך חייב את מי שחתם על המסמך בפועל לשלם לעוה"ד מחצית מהסכום. הערעור שהוגש לבית המשפט המחוזי נדחה. בפסק הדין של בית המשפט המחוזי נקבע, בין היתר, כך:

זאת ועוד, אילו עו"ד נפתלי הייתה ממלאת את חובתה הבסיסית כעורכת דין ולא מסכימה לאשר חתימת מצהיר שלא חתם בפנייה (גם אם הוטעתה על ידי אלמוג וסברה שזו חתימת ציפורה), לא היה נוצר כלל המצב אליו נקלעו הצדדים, שכן אם עו"ד נפתלי הייתה אכן מאמתת את חתימת ציפורה ומסרבת להסתמך על המצג שהציג בפנייה אלמוג, לא הייתה יכולה להיות לישראכרט כל טענה כלפיה אם הייתה ניתנת ההלוואה, כך שהכל היה בידיה, והיא יכלה למנוע את קרות הנזק לולא אשמתה המוסרית.

אני סבור שאין מקום, בנסיבות אלה, לקבוע כי אשמתה המוסרית של עו"ד נפתלי נמוכה מזו של אלמוג (שנקבעה בגובה 50%, הכרעה שהינה חלוטה עקב אי הגשת ערעור מצדו).

אין צורך להכביר במילים על אופיו וחשיבותו של מקצוע עריכת הדין. עמד על כך בית המשפט העליון בעל"ע 1746/98 מדינת ישראל נ' עו"ד מזור (פורסם בנבו, 14.12.98):

"מקצוע עריכת הדין מחייב את העוסקים בו לנהוג בנקיון כפיים, בהגינות, בנאמנות ובמסירות. אלה אינן רק מידות טובות שיבור לו עורך הדין, ולא רק חובות מוסריות ואתיות שהוא חייב בהן, אלא גם חובות המוטלות עליו מכוח הדין".

בכך שעו"ד נפתלי אימתה את החתימות שנחזו להיות חתימותיה של ציפורה מבלי שזו הופיעה וחתמה בפנייה (ואף מבלי שקיבלה את אישורה לכך שאלה חתימותיה), הפרה עו"ד נפתלי חובות מוסריות, אתיות, מקצועיות וחובות המוטלות עליה מכוח הדין, כמו גם את חובתה הבסיסית כעורכת דין המחויבת לנהוג בהגינות ובניקיון כפיים.

אם עורכי הדין לא יקפידו קלה כחמורה, וישימו להם קווים אדומים (כמו אי אישור בתצהיר של חתימה בפני עו"ד שלא בנוכחות המצהיר), נמצא עצמנו במהרה בפני מדרון חלקלק. לכן, ישנה חשיבות רבה להקפדה יתרה על כל תג ותג ועל כל חובה וחובה, והמקרה הנוכחי יעיד על חשיבות ההקפדה כאמור.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. בהקשר זה עורך דיני חתם על הסכם פשרה עם החייב והכניס בהסכם סעיפים שבהם ויתר על כמה דברים ללא תיאום איתי וביותר שעל חלקם שלחתי לו מייל קודם ובו הזהרותיו שאיני מסכים לוותר ( על ההוצאות שהיו לי) .
  מה ביכולתי לעשות? לעצור ההסכם או לחייב את עורך הדין? או לפחות לחייבו להחזיר את שכר הטירחה ששילמתי שהרי אינו מייצג אותי?

  1. שלום,

   ככל שההסכם לא הוגש לבית המשפט או עדיין לא אושר, פנה לבית המשפט ועדכן שההסכם נחתם בניגוד להסכמתך.
   אם ההסכם הוגש ואושר על ידי בית המשפט עדיין כדאי לפנות ולבקש לבטלו. אם לא תהיה אפשרות לבטלו לא יהיה מנוס מלהגיש תביעה כנגד עורך הדין.

כתיבת תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום