רשלנות מקצועית של עורך דין באימות חתימה עלולה להוביל לנזקים כספיים גבוהים ביותר למרשו או לצדדים שלישיים. לאחרונה נדון מקרה בו רשלנות מקצועית של עורך דין הובילה לנזק לחברת אשראי אשר נתנה הלוואה על סך כמעט 500 אלף ש”ח על בסיס תצהיר שאומת שלא כדין.

כאשר עורך דין מאמת תצהיר עליו לוודא שמי שעומד לחתום על התצהיר נמצא מולו, עליו לזהותו באמצעות תעודה מזהה, וכן להזהירו כי הצהרה שאיננה אמת עלולה להוביל לעונשים הקבועים בחוק.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

במקרה הנדון (ע”א 61322-05-16 אודליה נפתלי נ’ ישראכרט מימון בע”מ), עורכת הדין אימתה את החתימה באמצעות הטלפון, כלומר, הגיע למשרדה אדם כלשהו אשר חתם בשם אדם אחר, ולמרות זאת עורכת הדין אימתה את החתימה, בניגוד לדין. במקרים כאלה הגשת תביעה נגד עורך דין בגין רשלנות מקצועית איננה דבר מופרך (לפסיקה המפרטת אילו מקרים יחשבו לרשלנות מקצועית של עורך דין לחצו כאן).

רוצים לקבל עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים מעניינים נוספים? הזינו מייל ונדאג שתמיד תשארו מעודכנים – השירות לא כרוך בתשלום

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

בית משפט השלום קיבל את התביעה וחייב את עורכת הדין בכל הנזק, אך חייב את מי שחתם על המסמך בפועל לשלם לעוה”ד מחצית מהסכום. הערעור שהוגש לבית המשפט המחוזי נדחה. בפסק הדין של בית המשפט המחוזי נקבע, בין היתר, כך:

זאת ועוד, אילו עוד נפתלי הייתה ממלאת את חובתה הבסיסית כעורכת דין ולא מסכימה לאשר חתימת מצהיר שלא חתם בפנייה (גם אם הוטעתה על ידי אלמוג וסברה שזו חתימת ציפורה), לא היה נוצר כלל המצב אליו נקלעו הצדדים, שכן אם עוד נפתלי הייתה אכן מאמתת את חתימת ציפורה ומסרבת להסתמך על המצג שהציג בפנייה אלמוג, לא הייתה יכולה להיות לישראכרט כל טענה כלפיה אם הייתה ניתנת ההלוואה, כך שהכל היה בידיה, והיא יכלה למנוע את קרות הנזק לולא אשמתה המוסרית.

אני סבור שאין מקום, בנסיבות אלה, לקבוע כי אשמתה המוסרית של עוד נפתלי נמוכה מזו של אלמוג (שנקבעה בגובה 50%, הכרעה שהינה חלוטה עקב אי הגשת ערעור מצדו).

אין צורך להכביר במילים על אופיו וחשיבותו של מקצוע עריכת הדין. עמד על כך בית המשפט העליון בעלע 1746/98 מדינת ישראל נעוד מזור (פורסם בנבו, 14.12.98):

מקצוע עריכת הדין מחייב את העוסקים בו לנהוג בנקיון כפיים, בהגינות, בנאמנות ובמסירות. אלה אינן רק מידות טובות שיבור לו עורך הדין, ולא רק חובות מוסריות ואתיות שהוא חייב בהן, אלא גם חובות המוטלות עליו מכוח הדין“.

בכך שעוד נפתלי אימתה את החתימות שנחזו להיות חתימותיה של ציפורה מבלי שזו הופיעה וחתמה בפנייה (ואף מבלי שקיבלה את אישורה לכך שאלה חתימותיה), הפרה עוד נפתלי חובות מוסריות, אתיות, מקצועיות וחובות המוטלות עליה מכוח הדין, כמו גם את חובתה הבסיסית כעורכת דין המחויבת לנהוג בהגינות ובניקיון כפיים.

אם עורכי הדין לא יקפידו קלה כחמורה, וישימו להם קווים אדומים (כמו אי אישור בתצהיר של חתימה בפני עוד שלא בנוכחות המצהיר), נמצא עצמנו במהרה בפני מדרון חלקלק. לכן, ישנה חשיבות רבה להקפדה יתרה על כל תג ותג ועל כל חובה וחובה, והמקרה הנוכחי יעיד על חשיבות ההקפדה כאמור.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. בהקשר זה עורך דיני חתם על הסכם פשרה עם החייב והכניס בהסכם סעיפים שבהם ויתר על כמה דברים ללא תיאום איתי וביותר שעל חלקם שלחתי לו מייל קודם ובו הזהרותיו שאיני מסכים לוותר ( על ההוצאות שהיו לי) .
  מה ביכולתי לעשות? לעצור ההסכם או לחייב את עורך הדין? או לפחות לחייבו להחזיר את שכר הטירחה ששילמתי שהרי אינו מייצג אותי?

  1. שלום,

   ככל שההסכם לא הוגש לבית המשפט או עדיין לא אושר, פנה לבית המשפט ועדכן שההסכם נחתם בניגוד להסכמתך.
   אם ההסכם הוגש ואושר על ידי בית המשפט עדיין כדאי לפנות ולבקש לבטלו. אם לא תהיה אפשרות לבטלו לא יהיה מנוס מלהגיש תביעה כנגד עורך הדין.

כתיבת תגובה

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב