תביעה ייצוגית בגין פגיעה בפרטיות איננה דבר חדש בעולם התובענות הייצוגיות (דוגמאות ראו כאן או כאן) אך עילת הפגיעה בפרטיות לא נכתבה במפורש בחוק תובענות ייצוגיות, אשר קובע רשימה סגורה של מקרים בהם ניתן להגיש תביעה ייצוגית, ומשכך נאלצו התובעים לבצע “להטוטנות משפטית” כדי שהתביעות שהם הגישו, אשר עסקו בפגיעה בפרטיות, ידונו בבית המשפט.

המחוקק ער לכך שסוגיית הפגיעה בפרטיות היא סוגיה חשובה, במיוחד לאור העובדה שחברות מסחריות סוחרות במידע של אנשים, במטרה לשלוח אליהם דברי פרסומת, ולכן הועלתה הצעה לתקן את חוק תובענות ייצוגיות כך שתהיה אפשרות מפורשת להגיש תביעה ייצוגית בגין פגיעה בפרטיות.

בדברי ההסבר לתיקון חוק תובענות ייצוגיות נכתב כך:

לשם הסדרת נושא התביעות הייצוגיות נוספה לחוק התוספת השניה, הכוללת את רשימת העילות בשמן ניתן להגיש תביעה ייצוגית. התוספת אינה כוללת את הפרת הזכות לפרטיות, ועל כן לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית בשל הפרטה. כתוצאה מכך, על מנת לאכוף את החוק ולאפשר תרופה לנפגעים באמצעות תביעה ייצוגית, יש למצוא עילה אחרת הנכללת בתוספת.

הצעת חוק זו נועדה לתקן עוול זה ולאפשר סעד כאשר הזכות לפרטיות של קבוצה גדולה נפגעת.

תיקון החוק על ידי הכללת הפרט המוצע תהווה מימוש של מטרות החוק, משום שאינו מתמצה רק במתן סעד לנפגעים עצמם, אלא גם מגן על האינטרס הציבורי של אכיפת הוראות החוק להגנת הפרטיות ומרתיע מפני הפרת החוק.

ההגנה על הזכות לפרטיות חשובה במיוחד בעידן בו אנו חיים, בו למידע עצמו יש ערך סחיר. סחר במידע או מתן נגישות למידע שנצבר על אנשים בחברות מסחריות הוא חלק מדפוס הפעולה של חברות רבות בעידן האינטרנט. גם היום החוק הישראלי להגנת הפרטיות אינו מספק את ההגנה המתבקשת בעידן המודרני, וישראל מפגרת בחקיקה בוודאי נוכח ה-GDPR  האירופי. החלת חוק התובענות הייצוגיות גם על הוראות חוק הגנת הפרטיות תאפשר את חיזוק ההרתעה והאכיפה מחד גיסא ואת ההגנה המתבקשת לאזרח במקרים של פגיעה מאידך גיסא.

לעיון בנוסח המלא של ההצעה לתקן את חוק תובענות ייצוגיות לחצו כאן.

[Total: 1 Average: 5]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

יצירת קשר

רוצים שעורך דין אדי בליטשטיין יחזור אליכם? מלאו פרטים ליצירת קשר

הצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב