יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

בתאריך 23.10.2017 אישר בית המשפט המחוזי מרכז תביעה ייצוגית נגד בית חולים לניאדו בעקבות הפליית נשים מטעמי דת (ת"צ 13451-09-15 פלונית אלמונית נ' מרכז רפואי צאנז – בית חולים לניאדו).

בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד בית חולים לניאדו הוגשה בעקבות מדיניות בית החולים שלא לאפשר טיפולי פוריות לנשים שאינן נשואות. טענת בית החולים הייתה כי מדיניות בית החולים מקיימת ציווי הלכתי שהוא חלק מצביונו ומהותו של בית החולים כמוסד שומר דת.

יודגש, אין זהו ההליך הראשון במסגרתו נקבע כי מתקיימת אפליה כנגד נשים מטעמי דת. בסוף שנת 2015 העניין אף התברר בפני בית המשפט העליון בסוגיית אי העלאת נשים לשידור במסגרת שידורי רדיו בתחנה חרדית.

בית המשפט המחוזי קבע כי התקיימה לכאורה אפליה המזכה בפיצוי:

סבורתני כי כפי שנקבע בפסיקה נזק זה מוכח מעצם הוכחת האפליה, ולפיכך עמדה המבקשת, בנטל המוטל עליה להוכחת נזקים אלה במידה הנדרשת לצורך בקשת האישור. בנוסף, לא עלה בידי בית החולים לסתור את החזקה כי נזק כזה נגרם עקב המדיניות המפלה לכאורה.

בענייננו יש חפיפה בין הנזק שנגרם לכאורה עקב המדיניות המפלה לכאורה של בית החולים בניגוד להוראות חוק זכויות החולה ובניגוד להוראות חוק איסור הפליה. כ"הנחת עבודה", משהוכחה אפליה לכאורה על פי כל אחד מחוקים אלה, הוכח גם גרם נזק לכאורה.

לאחר שהוכחה ברמה לכאורית הפגיעה בכוח הבחירה של המבקשת וחברות הקבוצה לקבל טיפולי ההפריה החוץ גופית בבית החולים, מצאתי כי לא בידי בית החולים להוכיח שמדיניותו השוללת את אפשרות הבחירה כאמור הותירה את חברות הקבוצה שוות נפש או אדישות לפגיעה באופן המלמד של נגרם להן נזק בלתי ממוני. 

בית החולים מודה למעשה כי מדיניותו אינה עולה בקנה אחד עם הנורמה החוקית השרירה במועדים הרלוונטיים לבקשת האישור ועד היום.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום