תביעה ייצוגית נגד המשטרה הובילה לביטול קנסות בשווי מיליוני שקלים

בתאריך 9.7.2015 ניתן פסק דין במסגרת תביעה ייצוגית נגד המשטרה, במסגרתו התברר כי הגשת תביעה ייצוגית נגד המשטרה הובילה לביטול קנסות מהירות בשווי מיליוני שקלים (ת”צ 45495-01-14 כרמית כהן נ’ משטרת ישראל).

מדוע הוגשה תביעה ייצוגית נגד המשטרה?

תביעה ייצוגית נגד המשטרה הוגשה מכיוון שהתובעת נסעה בכביש 65, ממזרח למערב, במהירות 108 קמ”ש וצולמה על ידי מצלמת מהירות. בעקבות כך נשלח אליה קנס על סך 750 ש”ח.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

לשיטת המשטרה המהירות המותרת בקטע כביש זה היא 80 קמש. לשיטת התובעת מאחר שהדרך הייתה ביןעירונית עם שטח הפרדה בנוי, המהירות המירבית המותרת לפי הדין בקטע זה הייתה 90 קמש. מאחר שהתובעת עברה את המהירות המותרת בפחות מ – 25 קמש, הקנס שקיבלה היה אמור להיות בסך 250 ₪ בלבד, ולא בסך של 750 ₪.

רוצים לקבל עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים מעניינים נוספים? הזינו מייל ונדאג שתמיד תשארו מעודכנים – השירות לא כרוך בתשלום

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

בעקבות הגשת תביעה ייצוגית נגד המשטרה הוגשה הודעת חדילה

כשמוגשת תביעה ייצוגית נגד רשות, באפשרותה להגיש הודעת חדילה. משמעות הודעת החדילה היא שהגבייה מופסקת, אך הכספים שנגבו עד לאותו מועד לא מוחזרים לציבור. במקרה זה המשטרה הסכימה להחזיר את הכספים לכל הנהגים מהם נגבו 750 ש”ח (גם אם היה עליהם לשלם 250 שקלים). היתרון במקרה זה שבעקבות הגשת תביעה ייצוגית נגד המשטרה, המשטרה לא תגבה את יתר הקנסות ששלחה לנהגים רבים נוספים.

בית המשפט תיאר זאת כך:

הנתבעות טענו כי החליטו להשיב את כל הקנסות במלואן בסך 750 ₪ לנהג, למרות שכל חברי הקבוצה התובעת עברו עבירה שבכל מקרה חייבים בגינה קנס של 250 ₪. לשיטת הנתבעות יש לקחת בחשבון עובדה זו בפסיקת הגמול ושכהט. מאידך, התובעת טענה כי אילו המשטרה הייתה פועלת כדין, לא היו מוטלים כלל על חברי הקבוצה קנסות, שכן לפי מדיניות האכיפה של המשטרה לא אוכפים במקרה שנסיעה עוברת את המהירות המותרת בפחות מ– 20 קמש מחוץ לעיר. התובעת צירפה לתובענה, להוכחת טענה זאת, ראיון עיתונאי מיום 16.8.2013 עם ניצב משנה אלכס פרלמן שפרש מתפקידו כראש מחלקת תכנון ופיתוח באגף התנועה של המשטרה. פרלמן ציין כי דוחות מחולקים רק כשהרכב עובר את המהירות המותרת ב– 20 קמש בתוך העיר, וב– 25 קמש מחוץ לעיר. לפיכך אתייחס לשווי תועלת הקבוצה לפי הסכומים בתחשיב שהנתבעות עצמן ציינו שבכוונתן להשיב, דהיינו סך של 750 ₪ קנס לכל נהג בערכי הקרן. לכך יש לצרף תשלום הפרשי הצמדה וריבית מיום הגבייה שלא כדין ועד להשבה בפועל.

באשר לסכום ההשבה הכולל, לצורך חישוב התועלת לקבוצה, שממנה ייגזר הגמול ושכהט, העותרת הסכימה לקבל את נתוני הנתבעות שמדובר ב – 14,147 דוחות, שכוללים הן את הנהגים ששילמו והן את אלה שטרם שילמו (ראו: עמ‘ 2 לפרוט‘, ש‘ 15-8). הנתבעות טענו בדיון כי קבוצת הנהגים ששילמו מונה 8,533 דוחות וסכומם עומד על 9,530,511 ₪. לפיכך מספר הדוחות שטרם שולמו יהיה –5,614 דוחות. הכפלת 5,614 דוחות ב– 750 ₪ לדוח מביאה לתוצאה של 4,210,500 ₪ של קנסות שטרם שולמו. כאמור, הנתבעות הודיעו בדיון כי יבטלו את כל הדוחות, מי ששילם יוחזר כספו, ומי שטרם שילם יאותר ויודיעו לו על ביטול הדוח. לפיכך, לצורך שקלול התועלת לקבוצה התובעת ניתן לומר שהסכום עומד על כ– 13,741,000 ₪. זאת בנוסף לתועלת לכלל הציבור, שבהפסקת הטלת קנסות עתידית שלא כדין, בקטע כביש זה. עוד יש לקחת בחשבון התועלת של הקבוצה את ביטולי כפל הקנסות והריביות של נהגים שטרם שילמו את קנסותיהם ואת ביטולי ההליכים הפליליים שהיו צפויים למי שביקש להישפט.

בעקבות הגשת תביעה ייצוגית נגד המשטרה שולם לתובעת הייצוגית גמול בסך 100,000 ש”ח.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

אם המידע שאתם קוראים סייע לכם נשמח אם תשתפו אותו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. מה עושים כדי לקבל את הכסף בחזרה

    1. שלום,

      מדובר בהליך משנת 2015. להערכתי הפיצוי לקבוצה ניתן מזמן.

כתיבת תגובה

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב