עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

בתאריך 26.4.2015 אושר ניהולה של תביעה ייצוגית נגד הנהלת בתי המשפט (ת”צ 18835-04-13 מרדכי לוי נ’ הנהלת בתי המשפט). עילת התביעה נסובה סביב טענת עשיית עושר ולא במשפט – הנהלת בתי המשפט מפיקה טובת הנאה, שלא כדין.

הנהלת בתי המשפט טענה כי מדובר בטעויות נקודתיות וכי לאחר שהחזירה את הכספים לתובע הייצוגי אין לו עוד עילת תביעה נגדה, ובמצב זה יש לדחות את התביעה הייצוגית.

האם החזרת הכספים על ידי הנהלת בתי המשפט מבטלת את עילתו האישית של התובע?

בית המשפט לא קיבל את טענת הנהלת בתי המשפט וקבע כך:

מקובלת עלי טענת בכ המבקש, כי תפיסה המצדדת בשלילת עילת התביעה של תובע מייצג, שאחרי הגשת התביעה השיב לו הנתבע את כספו, עלולה לאיין כל תובענה ייצוגית באשר תהא. אכן, יש לעודד נתבע לפעול על חובתו ולהשיב לתובע המייצג את כספו, גם אם הדבר נעשה לאחר הגשת התביעה, אולם אין לאפשר לנתבע לחמוק ממסגרת התובענה הייצוגית, רק בשל כך שהחליט לשלם לתובע את הסכום הפעוט שהוא חייב לו, ולטעון כי בכך איבד התובע את עילתו האישית.

למעשה, ההחזר בעניינו של המבקש בוצע רק לאחר הגשת התביעה הייצוג, ובעניינו של משעל הוא בוצע רק לאחר פניית באכוחו. אין לקבל התנהגות זו. על המשיבה לקיים החלטות שיפוטיות ולהשיב את הכספים, ולא להמתין עד שתהיה פניה נוספת אליה.

האם טעות פוטרת את הנהלת בתי המשפט מהמשך ניהול ההליכים?

גם טענה זו לא התקבלה על ידי בית המשפט:

העובדה שהמשיבה טוענת, כי הסכום לא הושב מחמת טעות, אינה מפחיתה ממשקלה של טענת המבקש, כי עד להגשת התביעה לא נעשה שום ניסיון להשיב לו את כספו. הטענה כי המשיבה ניסתה להחזיר את הסכום למבקש, אך נבצר ממנה לבצע את ההחזר, מאחר שהמבקש לא טרח לפנות למזכירות ביהמש ולעדכן את פרטי החשבון שלו, אינה מפחיתה מאחריותה של המשיבה.

אמנם בתחילת שנת 2013 הוציאה הנהלת בתי המשפט נוהל, הקובע את דרך ביצוע תשלומים/החזרים של כספים למוטבים באמצעות זיכוי לחשבון בנק, ועל הזכאי למסור את פרטי חשבונו, אך בהיעדר פרטים אין המשיבה יכולה לשבת בחיבוק ידיים. עליה ליזום פניה לבכ המבקש (כפי שהמשיבה טוענת שעשתה ולא נענתה) או לפנות בבקשה לבית המשפט, שיקבע כיצד יבוצע ההחזר. המשיבה לא נקטה בשום צעד כדי לקיים את חובתה, אלא לאחר הגשת התביעה ובכך יצרה מחדל שנמשך כשישה חודשים, מאז שניתן פסק הדין ועד שהושב למבקש סכום יתרת האגרה.

טענת טעות נקודתית זוהי טענת הגנה אשר עולה בתביעות ייצוגיות רבות משום שאם יוכח שמדובר בטעות נקודתית הרי שאז, גם אם אכן נגרם נזק לתובע הייצוגי, התביעה תדחה. מטרתה של תביעה ייצוגית היא לדון בנזק אשר נגרם לקבוצה גדולה של אנשים ולא להתמקד בנזקו של התובע הייצוגי בלבד.

ציון הגולשים למידע זה
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום