עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

בעבר פירטתי באילו מקרים ניתן לדרוש ביטול עסקה לרכישת רהיטים או מטבחים אשר יוצרו לפי מידות מיוחדות. מאמר זה נכתב בעבר בעקבות פניות רבות למשרדי בנושא זה. לצערי, נראה כי חנויות רהיטים אינן מפנימות את הוראות חוק הגנת הצרכן או תקנות הגנת הצרכן וממשיכות לגבות דמי ביטול עסקה בגובה 25% מסכום העסקה. כתוצאה מכך הוגשה תביעה ייצוגית נגד חנות רהיטים אשר פעלה בניגוד לדין, וחנות הרהיטים נאלצה להתפשר ולהחזיר את הכספים שגבתה ביתר ללקוחות (ת”צ 20304-05-16 יעל שולמן נ’ ד.ס. רהיטי יוקרה (2001) בע”מ).

תביעה ייצוגית נגד חנות רהיטים ד.ס. רהיטי יוקרה בע”מ

בית המשפט תיאר את מחדליה של חנות הרהיטים כך:

בקליפת אגוז, עניינה של התביעה הייצוגית, בטענה כי הנתבעת – שהיא חברה העוסקת בשיווק רהיטים – פעלה לכאורה שלא כדין בכך שהגבילה את זכות הביטול של לקוחותיה בניגוד לתקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה), התשע”א – 2010 (להלן: “תקנות ביטול עסקה”). בהחלטת האישור נקבע, כי קיימת אפשרות סבירה שייקבע כי הנתבעת הפרה את הוראות התקנות, במסגרת טופס הזמנה סטנדרטי בו עשתה שימוש, בו נכתב כי כל ביטול הזמנה יחייב את הלקוח בתשלום קבוע של 25% מסכום ההזמנה. זאת, הן בכך שלכאורה מנעה או הגבילה את זכות הביטול של הלקוחות בניגוד לדין והן בכך שלכאורה גבתה דמי ביטול העולים על התקרה הקבועה בתקנות ביטול עסקה מלקוחות שהעסקאות איתם בוטלו לבקשתם.

תביעה ייצוגית נגד חנות רהיטים זו לא התבררה עד לסיומה אלא לאחר שבית המשפט אישר את ההליך כתביעה ייצוגית, הצדדים הגיעו להסדר פשרה.

הסדר פשרה במסגרת תביעה ייצוגית נגד חנות רהיטים

אלה ההסכמות העיקריות אליהן הגיעו הצדדים:

ואלה עיקרי הסדר הפשרה שאישורו מבוקש כעת, לאחר התיקונים עליהם הוסכם:

תיקון טופס ההזמנה הסטנדרטי: לאחר הגשת התובענה, והחל מיום 1.1.17, הנתבעת עושה שימוש בטופס העומד בתנאי תקנות ביטול עסקה, ואינו כולל עוד את התנייה לפיה כל ביטול יחוייב ב-25% משווי ההזמנה.

השבה ופיצוי לחברי הקבוצה שנגבו מהם בפועל כספים ביתר: כל מי מחברי הקבוצה אשר ביטל את הזמנתו בהתאם לתקנות ביטול עסקה ונגבו ממנו דמי ביטול העולים על הסכום המירבי הנקוב בתקנות (דהיינו 5% משווי העסקה או 100 ₪, לפי הנמוך מביניהם), תשיב לו הנתבעת את ההפרש שגבתה, בתוספת הפרשי הצמדה וריבית לכל התקופה.

נוסף על כך, יזכה כל חבר קבוצה כזה, בפיצוי כספי של 500 ₪ או בשובר זיכוי בסך של 3,000 ₪ לתקופה של 3 שנים, למימוש בעת רכישת סלון / פינת אוכל / מזנון / יחידת קיר, או בסך 2,000 ₪ לרכישת שולחן / שידה, ביחס למחיר המחירון הנקוב בחנות.

זיכוי לחברי הקבוצה אשר ביקשו לבטל את העסקה והעסקה לא בוטלה: לאלו מחברי הקבוצה אשר ביקשו לבטל את העסקה בהתאם להוראות תקנות ביטול עסקה והעסקה לא בוטלה – תעניק הנתבעת פיצוי בסך 250 ₪, או שובר זיכוי דומה בטיבו, בסכום של 3,000 ₪ או 2,000 ₪ בהתאם למוצר הנרכש.

לשיטת בית המשפט היה ראוי לבצע הבחנה בין לקוחות שביצעו ביטול עסקה בפועל ושילמו לחנות רהיטים זו דמי ביטול עסקה בגובה 25%, לבין לקוחות שדרשו לבטל עסקה אך בסופו של דבר נמנעו מלעשות זאת עקב דרישת החנות לגבות דמי ביטול עסקה בגובה 25% (דרישה שנוגדת את הדין):

תת הקבוצה הראשונה כוללת לקוחות אשר ביטלו את העסקה בהתאם לתקנות ביטול עסקה, ונגבו מהם דמי ביטול העולים על המותר – לקוחות אלו יקבלו השבה מלאה של הסכום שנגבה מהם ביתר, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית, ובנוסף יזכו לפיצוי בסך 500 ₪ או זיכוי כמפורט לעיל, לפי בחירתם;

תת הקבוצה השנייה כוללת לקוחות אשר ביקשו לבטל את העסקה אך חזרו בהם בשל דמי הביטול האמורים – חברי קבוצה אלו יקבלו פיצוי בסך 250 ₪ או זיכוי כמפורט לעיל, לפי בחירתם.

הרציונל להבחנה בין שתי תתי הקבוצות ברור, ועיקרו בעובדה שחברי הקבוצה אשר ביטלו את העסקה ושילמו את דמי הביטול, ספגו נזק ממוני ונזק זה ישולם להם במלואו, נוסף על פיצוי על הנזק הלא ממוני שנגרם להם. לעומת זאת, חברי הקבוצה אשר החליטו שלא לבטל בסופו של יום את העסקה נותרו עם הרהיטים אותם רכשו ומהם נהנו. מטבע הדברים, הנזק שנגרם להם (ככל שנגרם) הוא בעיקרו של דבר נזק לא ממוני ולמצער נזק אשר קשה מאוד לאמוד אותו ולהוכיחו, ולפיכך הפיצוי שניתן להם הוא בהתאם.

מקרה זה מדגים היטב עד כמה תביעה ייצוגית נגד חנות רהיטים עשויה להיות אפקטיבית כאשר חנות הרהיטים מפרה את הוראות החוק וגובה בפועל סכומי כסף שהיא איננה זכאית לקבל.

ציון הגולשים למידע זה
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום