התנגדות היועמ”ש לפשרה במסגרת תביעה ייצוגית נגד סלקום

תביעה ייצוגית נגד סלקום בגין הטעיה בתוכנית “ללא הגבלה”:

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הגיש התנגדותו לבקשה להסדר הפשרה שהוגשה לאישורו של בית משפט המחוזי מרכז במסגרת תביעה ייצוגית נגד סלקום (ת”צ 37203-09-14 יפת נ’ סלקום ישראל בע”מ).

עניינה של תביעה ייצוגית נגד סלקום – סלקום גבתה ממנוייה בתכניות “ללא הגבלה” סכומים ביתר בגין מה שהוגדר בחוזי ההתקשרות שלה כ”שימוש שאינו הוגן וסביר”. המבקש ציין כי כאשר בדק את החשבוניות מצא לתדהמתו שנגבו ממנו ביתר 1,434.3 ₪ בגין “שיחות פנים ארציות בשימוש שאינו הוגן וסביר בתעריף התוכנית”.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

המבקש הגדיר את חברי הקבוצה במסגרת תביעה ייצוגית נגד סלקום כלקוחותיה של סלקום, אשר נגבו מהם סכומים בעבור שיחות או מסרונים בגין “שימוש שאינו הוגן וסביר” במסגרת תוכנית החיוב.

לפי הסדר הפשרה שהוגש לאישור בית המשפט, סלקום תשיב את הסכומים שגבתה ביתר ממנויים בתוכנית “ללא הגבלה” רק למנויים שלא קיבלו התראה לפני שחויבו ביתר. כלומר, מנויים שכן קיבלו התראה לא יקבלו כל פיצוי. למרות זאת, לפי ההסדר יתגבש נגדם מעשה בית-דין ייצוגי, כלומר הם לא יוכלו להגיש תביעה ייצוגית נגד סלקום בנושא זה. בנוסף, נקבע בהסדר הפשרה שסלקום תציין בהסכמי ההתקשרות שלה מהו “שימוש שאינו הוגן וסביר”, שיוגדר בערך מספרי נקוב, כפי שיהא מעת לעת.

עמדת היועמ”ש להסדר הפשרה במסגרת תביעה ייצוגית נגד סלקום:

הזינו מייל ותקבלו ללא תשלום או התחייבות עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

עמדת היועץ המשפטי לממשלה הינה כי הסדר הפשרה אינו ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה ועל כן אין לאשר את הסדר הפשרה במתכונתו הנוכחית.

עוד הוסיף היועץ המשפטי בהתנגדותו כי סלקום מפרסמת לציבור ומתקשרת עם מנוייה בתכניות המכונות על ידה תכניות “ללא הגבלה”. אף שסלקום מכנה תכניות אלה כתכניות “ללא הגבלה”, בפועל קיימות הגבלות שונות על השימוש במסגרתן, שאינן מובאות לידיעת הלקוח באופן גלוי וברור. בכך, סלקום מפרה את הדין ומטעה באופן חמור צרכנים בכל הנוגע לתכניות “ללא הגבלה”. כמו כן, פעולתה של “סלקום” אינה מתיישבת עם הוראות הרישיון שלה.

בקשר לשינוי הסכמי ההתקשרות שהוצע בהסדר הפשרה, טען היועץ המשפטי ששינוי זה אינו מתקן את הפרת הדין. לגישת היועץ המשפטי לממשלה, על סלקום לחדול באופן מיידי מההטעיה החמורה של הצרכנים ולשנות את שם התכנית – הן בשיווק ובפרסום של התכנית והן בכלל הסכמי ההתקשרות והחשבוניות החודשיות– לשם תכנית אשר יבטא באופן ברור את העובדה כי קיימת הגבלה על היקף השימוש בתכנית. כמו כן, על סלקום להבהיר במפורש, באופן בולט וגלוי לצרכן, מהי ההגבלה, וככל שיתבצע שינוי בהגבלה זו, ליידע את לקוחותיה על כך מראש ובדרך אפקטיבית.

בנוסף, טען היועץ המשפטי כי לא ניתן לחסום תובענות ייצוגיות של מנויים של תוכניות “ללא הגבלה”, שלא מקבלים פיצוי כלשהו לפי ההסדר המוצע.

[מקור]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב