תביעה ייצוגית נגד עיריית רמת גן בגין משלוח פרסומות (ספאם) נדחתה

בתאריך 14.7.2016 בית המשפט המחוזי, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהלים, דחה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד עיריית רמת גן (ת”צ 18208-10-15 עכבר הכפר מלאכת מחשב נ’ עיריית רמת גן).

בקשה לאישור תביעה ייצוגית זו הוגשה לאחר שעיריית רמת גן שלחה לתושביה הודעות פרסומיות המעודדות אותם להוציא כספים. המבקשת טענה כי מדובר בהפרה של סעיף 30א לחוק התקשורת (הידוע בכינויו “חוק הספאם“).

בית המשפט דחה את הבקשה לאישור תביעה ייצוגית על הסף משום שבמקרה זה העירייה פעלה בכובעה העסקי ולא המנהלי, ומשכך, היה על המבקשת להגיש את הבקשה לבית המשפט המחוזי ולא לבית משפט לעניינים מנהליים:

אם נגדיר את שני המסרונים הנל ששלחה העירייה לתושביה כפרסומת מסחרית, כך שהם נעשו עי הרשות בכובעה המסחרי, ממילא אין סמכות עניינית לבימש זה, בהיותו בימש לעניינים מנהליים בלבד, לדון בתובענה. לפי גישה זו, המבקשת היתה צריכה להגיש את תביעתה הייצוגית, לביהמש האזרחי, בהתאם להלכת פסד אסל לעיל.

אם נגדיר את המסרונים ששלחה העירייה כהודעה על שירותי תרבות שהעירייה מוסמכת ומחויבת להעניק לתושביה, לא ניתן להחיל בענייננו את סע‘ 30א לחוק התקשורת, שעוסק בפרסומת למטרה מסחרית…

אין חולק כי שירותי תרבות ופרסומם הם לתועלת הציבור. העירייה טענה כי שני האירועים שפורסמו מומנו, או סובסדו עי העירייה, כך שלא זו בלבד שהיא לא הרוויחה מהם מאומה, אלא שהיא אף הוציאה מתקציבה על מנת לממן ולסבסד אירועים אלו לרווחת ולתועלת התושבים. אכן, עלות של 10 ₪ בלבד לשימוש במגלשה, כאשר באותה הודעה פורסם שיתר הפעילויות בהפנינג הם בחינם ולתועלת הציבור, נראית התנהלות סבירה של העירייה, כך שלא ברור האינטרס הציבורי בניהול התובענה דנן. גם באשר לאירוע כנס נשים יוצרות מציאותבעלות 60 ₪ , המבקשת לא הפריכה את טענת העירייה כי גם אירוע זה מסובסד על ידה. חזקת תקינות המעשה המנהלי עומדת לזכות העירייה. לא למותר לציין שהייתה גם אפשרות בהודעה אודות כנס הנשים, ללחיצה על הוראת הסרה מרשימת התפוצה.

לעיון בהחלטה המלאה בבקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד עיריית רמת גן, לחצו כאן.

[Total: 1 Average: 5]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

המלצות לקוחותינו

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו עדכונים ומידע נוסף בנושא זה ונושאים משפטיים נוספים

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב