עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

בתאריך 31.12.2018 אישר בית המשפט המחוזי הסדר פשרה במסגרת תביעה ייצוגית נגד asos.com (ת"צ 61273-02-17 נדב מרסיאנו נ' Asos.com LTD).

asos.com זהו אתר אינטרנט בינלאומי, מוכר וותיק המוכר מוצרי ביגוד רבים, והוא פופולרי מאוד גם בקרב ישראלים רבים. התובע הגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד asos.com מכיוון שהאתר התחייב לספק את המוצרים לכתובת שפורטה בהזמנה, אך בפועל המוצרים סופקו לנקודות מסירה, שאינן הכתובות שפורטו בהזמנות שהתקבלו מישראלים.

בית המשפט: יש לאשר את הסדר הפשרה במסגרת תביעה ייצוגית נגד asos.com, אך לא מבלי ספקות

במסגרת הסדר הפשרה סוכם כך:

הסדרה לעתיד – הצדדים מסכימים כי בעקבות הגשת בקשת האישור, ובהתאם להצהרת המשיבה, לכל המאוחר ביום 5.7.2017, עדכנה המשיבה וחידדה את המידע המופיע באתר האינטרנט שלה, כך שזה משקף כהלכה את העובדה שמוצרים הנרכשים באמצעות האתר מועברים לנקודת איסוף ("Standard Pick Up Point" ו/או "Collection Point"), ולא נמסרים (בהכרח) ישירות לכתובת שהוזנה על ידי הלקוח באתר. המשיבה מתחייבת כי המידע ימשיך לשקף כהלכה את דרך מסירת המוצרים, גם בעתיד.

הטבה בגין העבר – ההטבה – לכל אחד ממקבלי ההטבה יוענק שובר לרכישת מוצרים בחנות המקוונת של המשיבה (באמצעות אתר האינטרנט שלה) בשווי של 5 ליש"ט לכל שובר (שהם 24.1 ₪ נכון למועד חתימתו של הסדר פשרה זה) (להלן: "השוברים"). ניתן יהיה לממש את השוברים בתקופה של שישה חודשים ממועד הנפקתם (להלן: "תקופת המימוש הראשונה").

הסדר הפשרה במסגרת תביעה ייצוגית נגד asos.com יחול אך ורק על לקוחות שביצעו את הזמנתם בין התאריכים 12.8.2016 – 5.7.2017.

בית המשפט פירט מדוע היה ספק האם יש לאשר את הסדר הפשרה במסגרת תביעה ייצוגית נגד asos.com:

בפסיקת בתי המשפט הובעה אי נחת מהסדר שהוא "הסדר קופונים", שכן הסדר כזה כובל את הלקוח אל העוסק שלכאורה הפר את ההסכם הקודם עמו, משום שעם הפיצוי ללקוח מקבל העסק טובת הנאה מכך שהלקוח בוחר לערוך את העסקה עמו, ומשום שלא ניתן לפקח על שווי העסקה באופן יעיל (ר' והשוו ת"צ 42344-12-10קרשובר נ' מאיר חברה למכוניות ומשאיות בע"מ (7.7.13) כב' השופטת א' שטמר, שם גם כן אושר הסדר כאמור חרף הביקורת עליו). 

גם  אביאל פלינט וחגי ויניצקי תובענות ייצוגיות (2017) בספרם מתייחסים לפרקטיקה זו:

"במונח 'הסדרי שובר' הכוונה להסדרים המצריכים, כאמור, התקשרות בין הצדדים ורכישה – אמנם הנחה – של מוצר או שירות או מילוי תנאי אחר כלשהו לצורך קבלת ההטבה. הסדרים אלה מעוררים קשיים רבים: ראשית, 'הסדרי שובר' מחייבים את הנפגע להמשיך להתקשר עם מי שפגע בו, כתנאי לקבלת הפיצוי. ספק רב אם הנפגע אכן מעוניין בהמשך התקשרות עם מי שעיוול כלפיו בעבר… שנית, במקרים רבים השוברים אינם מביאים לשלילת רווחי הנתבע או לפיצוי של ממש לחברי הקבוצה משום שניתן לעשות בנקל מניפולציות בשובר. כך למשל, יכול להיות שהנתבע יעניק בשובר הנחות שהוא ממילא התכוון להעניק, ולכן לא יעניק פיצוי כלשהו לחברי הקבוצה… יתרה מזו, גם אם הנתבע אינו מקשה במכוון את השימוש בשובר, בכל זאת הסדר שמחייב את חברי הקבוצה לנקוט פעולה אקטיבית, בדרך כלל מביא לידי כך שהם יימנעו מלממשו. רק כדי לסבר את האוזן נציין כי לפי ההערכה, בארה"ב רק כ-3%-1% מהשוברים המחולקים לחברי הקבוצה ממומשים בסופו של דבר, ולפי הערכה אחרת רק כ-226% מהשוברים מנוצלים בסופו של דבר. כך או אחרת, אין מחלוקת שמרבית השוברים אינם נפדים בסופו של דבר, וכך חברי הקבוצה אינם זוכים לפיצוי, וגם הנתבע עשוי לשמור בידו את פירות העוולה שביצע. שלישית, כאשר ההנחה ניתנת כנגד רכישה בסכום כספי לא מבוטל […], אזי חברי הקבוצה העניים יותר לא יוכלו לרכוש את המוצר ולממש את הקופון או ההנחה הניתנים להם". (שם בעמ' 668-666).

בעניין שלפניי למרות שמדובר בהסדר קופונים, לא בלי היסוס, החלטתי לאשר אותו שכן בנסיבות העניין ובהתחשב בעילת התובענה ובחומרת העילה הנטענת, ההסדר סביר והוגן.

התובע הייצוגי צפוי לקבל גמול בגובה כ-25 אלף ש"ח לנוכח העובדה שהוא נטל על עצמו את הסיכון שבניהול תביעה ייצוגית.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום