הזינו מייל ותקבלו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים

המלצות שקיבלנו מלקוחות המשרד (לחצו להגדלה)

המלצות

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

עצרו! לפני הגשת תביעה נגד עו"ד חייבים להפנים את הנקודות הבאות:

ראשית, חשוב מאוד להבין שלא ניתן או לא כדאי להגיש תביעה נגד עו"ד כשלא מדובר במקרה אמיתי בו עורך הדין התרשל. הסיבה לכך ברורה – אם לא מדובר ברשלנות, תביעה נגד עורך הדין תדחה ובית המשפט יחייב אתכם בהוצאות משפט, אשר עשויות להגיע לסכומים גבוהים מאוד.
כך שאם אתם לא שבעי רצון מעורך הדין שלכם והחלטתם "לנקום", "להציק" או "להטריד" אותו סתם כך – כנראה שהגשת תביעה נגדו לא יהיה הצעד הנכון.

דבר חשוב נוסף שחובה להפנים טרם הגשת תביעה נגד עורך דין היא שלא כל טעות של עורך דין היא סיבה לתבוע בגין רשלנות מקצועית. לדוגמה: עורך דין שבחר בטקטיקה מסוימת לצורך ניהול המשפט, הפסיד במשפט עצמו, על אף שעשה את מירב המאמצים להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור לקוחו. במקרה שכזה כלל לא בטוח שתביעה נגד עורך הדין בגין רשלנות תתקבל על ידי בית המשפט.

לעומת זאת, אם היה על עורך הדין להגיש כתב הגנה במועד מסוים והוא לא עשה זאת ללא הסבר מניח את הדעת (כמו לדוגמה: הגשת בקשה להארכת מועד להגשת כתב הגנה), סביר להניח שבית המשפט יקבל את התביעה, ויחייב את עורך הדין בנזקי הלקוח

אם כך, מה צריכים לעשות כדי להגיש תביעה נגד עורך דין?

כמו בכל תביעה אחרת חייבים לאסוף תיעודים וראיות אשר תומכות בטענותינו. תביעה נגד עו"ד ללא ראיות תוביל לכישלון חרוץ.

מהן אותן ראיות הנחוצות להצלחה בתביעה נגד עו"ד?

ראיות טובות לצורך הגשת תביעה יכולות להיות התכתבות בין עורך הדין ללקוח בו מודה עורך הדין ששכח לבצע מטלה או שלא הגיש מסמך לבית המשפט;
הקלטות שיחה עשויות להיות ראיה טובה נוספת. במקרה זה יש לתמלל את השיחה ולצרף הצהרת מתמלל;
לעיתים בית המשפט עצמו קובע בפרוטוקול או בפסק דין שעורך הדין לא ביצע כפי שצריך או שכח לבצע את שהיה עליו לבצע. במקרה כזה יהיה קשה יותר לעורך הדין להתגונן בהליך של תביעה נגדו.

מה כדאי לעשות לפני הגשת תביעה נגד עו"ד?

 מומלץ מאוד ליצור קשר עם עורך הדין בכתב לפני הגשת התביעה, וזאת ממספר סיבות:

  1. יתכן מאוד שעורך הדין יסכים איתכם שהוא לא ביצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר. במקרה כזה יתכן שהגשת תביעה נגד עורך הדין תהיה מיותרת, שכן, תגיעו להסכמה שתהיה מקובלת עליכם (לדוגמה קבלת סכום כלשהו משכר הטרחה ששולם לעורך הדין, או כולו. יתכן שעורך הדין אף יסכים לפצות אתכם בצורה כלשהי).
  2. אף אם עורך הדין לא יסכים איתכם שהוא התרשל (וברוב המקרים הוא לא יסכים איתכם בעניין זה) סביר להניח שהוא יענה על טענותיכם בכתב. יתכן שדווקא במענה הכתוב של עורך הדין יהיה נתון כלשהו שיסייע לכם בניהול ההליך המשפטי נגדו. בכל מקרה, טענותיו יהיו ידועות לכם עוד לפני הגשת תביעה נגד עו"ד.
  3. הוצאות כספיות בניהול תביעה נגד עו"ד – פניה בכתב לפני הגשת תביעה נגד עורך דין עשויה לחסוך תשלום שכר טרחה לעורך הדין החדש שתשכרו לצורך עניין זה. אין להתעלם גם מאגרת בית המשפט שתצטרכו לשלם בעת הגשת תביעה נגד עו"ד.
  4. זמן ועצבים – לפני הגשת תביעה כלשהי, ובוודאי במקרים בהם רוצים להגיש תביעה נגד עורך דין, שוכחים לקחת בחשבון שההליך המשפטי כרוך בהשקעת זמן רב מאוד (פגישות עם עורך הדין שייצג אתכם, קריאת תצהירים, הגעה לדיונים בבית המשפט, הגעה לפגישות מהו"ת וגישור, נסיעות לדיונים ועוד), וכן, מתח רב. במקרים רבים תראו שההליך אינו מתנהל כמצופה (ואין זה אומר שגם עורך הדין החדש שלכם מתרשל), ולכן לעיתים כדאי לוותר מראש על סכום מסוים על מנת להגיע להסכמה עם עורך הדין שהתרשל, ובכך להמנע מבזבוז זמנכם וחרדות מיותרות.
  5. לא כל עורך דין מוכן (ויודע) לטפל בתביעה נגד עורך דין.

האם ניתן להגיש תביעה נגד עו"ד מבלי שעורך דין אחר ייצג אותי?

תאורטית הדבר אפשרי, אך בהחלט לא מומלץ לנהל תביעה נגד עו"ד באופן עצמאי. על מנת למקסם את סיכויי התביעה יש לפנות לעורך דין אשר עוסק, בין היתר, בתחומו של עורך הדין אשר התרשל.

בנוסף, לצורך הגשת תביעה נגד עו"ד מומלץ ביותר להיעזר בעורך דין אשר מכיר היטב את כל החקיקה הרלוונטית לרשלנות מקצועית, וכן, את פסיקת בתי המשפט הרבה שקיימת בעניין זה. הגשת תביעה נגד עו"ד מבלי להכיר את החקיקה והפסיקה הרלוונטית עשויה להיחשב כרשלנות בפני עצמה.

האם יש חלופות להגשת תביעה נגד עו"ד?

במקום להגיש תביעה נגד עו"ד אפשר לפנות ללשכת עורכי הדין ולהגיש תלונה נגד עורך דין. ההבדל בין השניים הוא מהותי. בעוד שבמקרים של תביעה נגד עורך דין מי שדן בתיק הוא שופט, במקרים של תלונה נגד עורך דין מי שדן בתלונה הם עורכי דין השייכים לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין. אנשים מניחים, בשוגג, שעורכי דין לעולם לא "יענישו" עורך דין אחר כדי שבעתיד עורכי דין אחרים לא "יענישו" גם אותם. מדובר בהנחה שגויה. לעיתים העונשים שנקבעים על ידי ועדת האתיקה הם חמורים מכל פסיקת פיצויים שאתם עשויים לזכות בבית המשפט. לעומת תביעה, במקרה בו מוגשת תלונה אשר מתבררת ונמצאת כמוצדקת, הדבר עשוי להוביל אף להשהיית או הרחקת עורך הדין מלשכת עורכי הדין. משמעות הדבר היא שעורך הדין לא יוכל לעסוק בעריכת הדין.

אני מבולבל – מה עדיף? תביעה נגד עו"ד או תלונה נגד עו"ד?

קשה להכריע בשאלה זו וברוב המקרים התשובה האם להגיש תביעה נגד עורך דין או תלונה נגד עו"ד תלויה בנסיבות הספציפיות של כל לקוח ולקוח.
יתכן שכדאי לשקול נקיטת תביעה וגם תלונה נגד עו"ד. להחלטה כזו יש השלכות לא מעטות וכדאי לשקול אופציה זו בכובד ראש.

סיכום

זיכרו את מה שנכתב במאמר זה – תביעה נגד עורך דין אינה דבר של מה בכך, ולא כל טעות חייבת להוביל להגשת תביעה נגד עורך הדין שטיפל בכם, וגם אם תוגש תביעה נגד עורך הדין כלל לא בטוח שהיא תוביל לזכיה.

מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין שעוסק בתחום זה באופן קבוע. לעיתים כדאי להגיע לפגישת ייעוץ (כן, גם אם היא כרוכה בתשלום) על מנת לקבל הערכה לסיכויי התביעה. פגישה שכזו (בתשלום או לא) עשויה לחסוך הרבה כאב ראש בעתיד.

לסקירה קצרה של חקיקה ופסיקת בתי המשפט בעניין רשלנות מקצועית של עורכי דין לחצו כאן.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה