מדוע מוגשות תביעות ייצוגיות רבות נגד חברות סלולר?

במאמר קודם פירטתי מהי תביעה ייצוגית ומדוע אנשים מגישים תביעות ייצוגיות. במאמר זה ננסה להבין מדוע אנשים מגישים תביעות ייצוגיות רבות נגד חברות הסלולר, ומדוע חברות סלולר כגון פלאפון, פרטנר (אורנג’) וחברת סלקום מככבות במדורי הצרכנות כאשר מוגשות נגדן תביעות ייצוגיות.

מספר רב של לקוחות = מספר רב של טעויות = מספר גבוה של תביעות ייצוגיות

מחלקת שירות הלקוחות

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

תביעות ייצוגיות מוגשות כאשר ניתן להוכיח שקיימים נפגעים רבים ממחדל כלשהו. חברות הסלולר מהוות “מטרה קלה” לתביעות ייצוגיות משום שכל טעות מצידן עשויה להשפיע על עשרות אלפי, ואף מאות אלפי, לקוחות.

חברות הסלולר מפעילות מחלקות רבות אשר כל אחת מהן עשויה לגרום להגשת תביעות ייצוגיות נגדן. המחלקה המוכרת ביותר לכולנו, כלקוחות חברות הסלולר, היא מחלקת שירות הלקוחות והמכירות. במחלקה זו העובדים מתוגמלים כספית בגין פעולות שונות, אך בעיקר על פעולות מכירתיות. כלומר, ככל שנציג המכירות ימכור לנו יותר, כך הוא יקבל שכר גבוה יותר. נוסחה זו רלוונטית עוד יותר לסוכני המכירות (ולעיתים משווקים חיצוניים).

הזינו מייל ותקבלו בחינם עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

לעיתים קורה שנציג או מחלקה של עובדים מחליטים “למכור” ללקוח שירותים שלא בידיעתו. מכיוון שלנציגים גישה מלאה לחשבונכם, ולאמצעי התשלום שלכם, הם יכולים לצרף אתכם לשירותים בתשלום שכלל לא ביקשתם. במקרים אלה מוגשות תביעות ייצוגיות אך ורק אם ניתן להוכיח שלא מדובר בנציג אחד שסרח ופעל בניגוד לנהלים, אלא שמדובר ב”הוראה מלמעלה” או חיובים עודפים הרלוונטיים לקבוצה גדולה מאוד של אנשים. הגשת תביעות ייצוגיות נגד חברות סלולר בגין טעויות נקודתיות תוביל לרוב לכישלון תביעות ייצוגיות אלה.

עילה נוספת להגשת תביעות ייצוגיות נגד חברות הסלולר בתחום שירות הלקוחות עשויה להיות רלוונטית לזמן ההמתנה הארוך שעל הלקוח להמתין בעת פנייתו לשירות הלקוחות הטלפוני או לחיוב בגין השיחה למוקד השירות הטלפוני (בחלק גדול מהמקרים שיחות למוקדי השירות אינן צריכות להיות מחויבות בתשלום).

ניתן להגיש תביעות ייצוגיות נגד חברות הסלולר גם במקרים בהן אינן פועלות על פי חוק הגנת הצרכן או תקנות הגנת הצרכן. לדוגמה; נציגי השירות מחייבים את הלקוחות בסכומים גבוהים מהסכומים הנקובים בחוק ובתקנות בעת ביטול עסקה. גם מקרים אלה עשויים להיות מתאימים להגשת תובענות ייצוגיות רק אם ניתן להציג דוגמאות רבות למחדלים אלה.

מחלקת הכספים והבילינג

תובענות ייצוגיות רבות מוגשות גם במקרים מתרחשת טעות (לעיתים בתום לב) במערכות המחשב של חברות הסלולר, ומסיבה זו או אחרת, המערכת מחייבת באופן אוטומטי את הלקוחות בתשלום עבור שירותים.

בסוגיה דומה ניהל משרדנו בעבר תביעה ייצוגית נגד חברת הוט מובייל. באותו מקרה מערכות המחשב של חברת הוט מובייל חייבו לקוחות ששהו בחו”ל בגין שיחות נכנסות ו/או יוצאות שהם כלל לא ביצעו (תביעה ייצוגית דומה התנהלה נגד חברת סלקום). באותו מקרה הצלחנו להוכיח כי הלקוחות לא ביצעו או קיבלו את אותן שיחות בחו”ל וחברת הוט מובייל נאלצה לזכות את לקוחותיה במאות אלפי שקלים.

על מנת להגיש תובענות ייצוגיות במקרים מסוג זה, צריכים להראות שבוצעה פעולה מערכתית הרלוונטית ללקוחות רבים, בניגוד לרצונם, שגרמה להם לשלם כספים עודפים.

מחלקת ציוד הקצה

יתכן שחלקכם זוכרים כי בעבר המכשירים נמכרו על ידי חברות הסלולר כשהם נעולים לחברות אחרות. כלומר, ניתן היה להשתמש בהם אך ורק עם סים של החברה ממנה נרכש המכשיר. עניין זה הוביל להגשת תביעות ייצוגיות נגד כל חברות הסלולר, אשר בסופו של דבר התפשרו עם התובעים הייצוגיים, ואפשרו לכלל הלקוחות לרכוש מכשירים סלולרים בהם ניתן לעשות שימוש בכל רשתות הסלולר.

תביעות ייצוגיות לא רק מכוח חוק או תקנות – אלא גם מכוח הרישיון

בניגוד לחברות אחרות, חברות הסלולר אינן כפופות אך ורק לחוקים ותקנות, אלא גם לרישיונות שניתנו על ידי משרד התקשורת. רישיונות אלה כוללים הוראות (רבות מאוד) המחייבות את חברות הסלולר, והפרתן עשויה להיות עילה טובה להגשת תובענות ייצוגיות. יודגש, רישיונות חברות הסלולר אינם גוברים על הוראות חוק או תקנות, ולכן גם אם ישנה הוראה מסוימת ברישיון אשר מתירה פעולה מסוימת, אך החוק קובע אחרת, ניתן יהיה להגיש תביעות ייצוגיות תוך הסתמכות על החוק.

מרביתן המוחלט של הוראות הרישיון זהות כלפי כל חברות הסלולר, ולכן אם תעיינו בפנקס תובענות ייצוגיות תגלו תביעות ייצוגיות רבות בהן “מככבות” מספר חברות סלולר ביחד.

אם אתם שוקלים להגיש תביעות ייצוגיות נגד חברות הסלולר עיינו גם בתיקוני הרישיון ובדברי ההסבר להם. מידע זה עשוי לסייע לכם להבין (וגם להוכיח לבית המשפט) מדוע משרד התקשורת אסר או התיר פעולה מסוימת, ובעקבות כך תוכלו להחליט האם להגיש תובענות ייצוגיות או לא.

עורך דין אדי בליטשטיין – עורך דין תביעות ייצוגיות

עורך דין אדי בליטשטיין מנהל תובענות ייצוגיות רבות, וזהו תחום עיסוקו המרכזי.
בעברו עבד כעורך דין בלשכה המשפטית של חברת פלאפון, ובשנות עבודתו שם צבר ידע וניסיון רב בתחום הסלולר והתקשורת, דבר המאפשר לו לייצג תובעים ונתבעים במסגרת תובענות ייצוגיות בתחום הסלולר והתקשורת.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב