תביעות קטנות או “תביעות גדולות”?

תביעות קטנות מוכרות לכולנו משום שמדי יום אנו עדים לתופעה במסגרתה חברות הענק המספקות לנו שירותים שונים מבצעות כלפינו מחדלים רבים. מחדלים אלה באים לידי ביטוי בחיובים שגויים, אי קיום הסכמים, אי קיום הוראות חוק או רישיון, ולעיתים אף הונאות.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

במקרים רבים הצרכן מגלה כי אין בידיו כל ברירה אחרת אלא להגיש תביעה כנגד החברה. יתכן כי הצורך בהגשת התביעה נובע משום שהחברה התעלמה מפניות הצרכן, לא העניקה מענה הולם או שלא תיקנה כלל את המחדל.

במרבית המקרים, ביחסי ספקלקוח, מחליט הצרכן להגיש תביעה לבית משפט תביעות קטנות. זהו הליך מוכר, מהיר, זול ופשוט. הצרכן לא נאלץ לשכור שירותיו של עורך דין ונהנה מאמפתיה של השופטים.

חסרונות בית משפט תביעות קטנות:

הזינו מייל ותקבלו ללא תשלום או התחייבות עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

להליך של תביעות קטנות יש מספר חסרונות בולטים:

  1. ההליך מוגבל בסכום הפיצוי (כיום כ-33 אלף שח בלבד).

  2. מדי יום על השופטים לדון במספר רב של תביעות קטנות רבות ולכן התובע עשוי לגלות כי השופט יעודד אותו לצאת עם נציג הנתבעת מחוץ לאולם ולסגור את התביעה בפשרה. כמובן שבמצב זה התובע לא יכול להציג בפני השופט את מלוא טענותיו וראיותיו, והסיכוי שיקבל את הסכום התביעה אינו גובה.

  3. מייצגים מקצועיים – מרבית נציגי החברות המייצגים בבית משפט תביעות קטנות הם נציגים מקצועיים. הם מגיעים לדיונים רבים, מכירים את ההליכים, יודעים אילו טענות לטעון. לעיתים נוצר מצב של אי שוויון בולט בין המתדיינים בתביעה.

  4. עוגמת נפש – מושג שכמעט ואינו קיים בהליך של תביעות קטנות. מרבית השופטים בהליך של תביעות קטנות נוטים להתעלם ממנו או לפסוק סכומים נמוכים במיוחד.

כאשר שוקלים להגיש תביעה קטנה כדאי מאוד לבדוק האם מלבדנו יש אנשים נוספים שנפגעו מהתנהלותה של החברה. ככל שמצליחים לאתר יותר אנשים שנפגעו מאותו מחדל הסיכוי של תביעה ייצוגית להצליח גדל בצורה משמעותית.

במסגרת תביעה ייצוגית התובע או התובעים הייצוגיים מייצגים את כלל הנפגעים ממחדל החברה. היות ומייצגי הקבוצה נוטלים על עצמם סיכון שבניהול תביעה ייצוגית, אם התביעה הייצוגית מתבררת כמוצדקת הם עשויים להנות מגמול נאה במיוחד.

כך לדוגמה; בתביעה ייצוגית תצ 497-02-11 יהודית מנצור ואחנפרטנר תקשורת בעמ, נהנו התובעים הייצוגיים מגמול בסך 100,000 שח.

לפרטים נוספים בעניין תביעה ייצוגית זו לחצו כאן.

מומלץ מאוד לפנות בכתב אל החברה לפני הגשת תביעה ייצוגית. בצורה זו תשיגו שתי מטרות חשובות.

הראשונה – יתכן שתקבלו תגובה מהחברה אשר תבהיר לכם שטעיתם. במצב בו מוגשת תביעה ייצוגית המתבררת כתביעת סרק, התובע הייצוגי עשוי לשלם הוצאות בסך עשרות אלפי שקלים. לכן, פניה שכזו הכרחית על מנת להקטין את הסיכוי בפסיקת הוצאות.

השניה – יתכן שבמענה של החברה תגלו נתונים נוספים אשר יסייעו לכם בניהול תביעה ייצוגית. כך לדוגמה עשויה החברה להודות במחדל, או לחלופין לטעון כי לא התרחש כל מחדל, וזאת בניגוד להוכחות שיש בידיכם.

יובהר, תביעה ייצוגית איננה הליך פשוט. זהו הליך המצריך ידע רב והכרות עם פסיקת בתי המשפט. כדאי מאוד לפנות לעורך דין אשר עוסק בתחום זה באופן קבוע על מנת להימנע מהפסד ופסיקת הוצאות כנגד התובע הייצוגי.

עוד אדי בליטשטיין עוסק דרך קבע בתחום התביעות הייצוגיות. לרשימת התביעות המנוהלות על ידי עוד אדי בליטשטיין לחצו כאן.

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב