עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוכן עניינים למאמר

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

מהו ספאם (דואר זבל) והדרכים להתמודד איתו, פירטנו במאמר קודם (אותו תוכלו לקרוא כאן). במאמר זה נתייחס לספאם שנשלח מעמותות הפועלות לקדם סוגיות ספציפיות (לעיתים סוגיות חשובות ומבורכות), והאם ניתן להגיש תביעת ספאם נגדן.

סעיף 30א לחוק התקשורת קובע מהו דבר פרסומת בגינו ניתן להגיש תביעת ספאם:

"דבר פרסומת" – מסר המופץ באופן מסחרי, שמטרתו לעודד רכישת מוצר או שירות או לעודד הוצאת כספים בדרך אחרת;

אם כך, ניתן להגיש תביעת ספאם רק במקרים בהם מדובר במסר שמופץ באופן מסחרי (בניגוד למסר שנשלח ספיציפית לאדם מסוים) ושנועד לגרום למקבל הספאם להוציא כספים. שימו לב שמדובר בתנאים מצטברים, אם אחד מהם לא מתקיים לא ניתן להגיש תביעת ספאם. זו אחת הסיבות לכך שלא ניתן להגיש תביעת ספאם בגין מסרים פוליטיים אשר נשלחו ללא הפסקה לתושבי ישראל בתקופת הבחירות לממשלה.

עמותות מוקמות בדרך כלל לצורך קידום מטרה מסוימת וחלקן פועלות ללא מטרת רווח. כלומר, מטרתן אינה לעודד הוצאת כספים. מכאן עולה השאלה האם הודעות אשר נשלחות מעמותות הן דברי פרסומת, ואם כן, האם ניתן להגיש נגדן תביעת ספאם?

תביעת ספאם נגד עמותה – החלטות בתי המשפט

סוגיה זו נבחנה מספר פעמים בבית משפט לתביעות קטנות אך בעניין זה אין פסיקה אחידה (יובהר, קביעותיו של בית משפט לתביעות קטנות אינן מחייבות ובתי משפט אחרים עשויים לפסוק אחרת במסגרת תביעת ספאם שאתם תגישו. יחד עם זאת, אין להתעלם מפסיקות אלה).

דוגמאות למקרים בהם הוגשה תביעת ספאם נגד עמותה, ובמסגרתם בית המשפט קבע כי ניתן לפסוק פיצוי כספי לתובעים: ת"ק 54943-10-13 רובינס נ' עמותת תנו לחיות לחיות, ת"ק 50990-06-15 העמותה למען עתיד טבעוני נ' יובל חרש (החלטה מתאריך 2.8.2015).

בהחלטה בעניין יובל חרש, מהימים האחרונים, פירט בית המשפט בהרחבה באילו מקרים יש לדחות תביעת ספאם נגד עמותה ובאילו מקרים יש לקבל תביעת ספאם נגד עמותה. מהחלטת בית המשפט בולטות מאוד מספר אמירות הקובעת כי לעמותה אין חסינות מפני תביעה בגין ספאם:

בחנתי את טענות הצדדים, את החוק ופרשנותו ודעתי כי אין לעמותה הפועלת ללא מטרת רווח חסינות גורפת מפני תביעות על פי סעיף 30א לחוק התקשורת, אך משום שמדובר בעמותה הפועלת ללא כוונת רווח, ויש לבחון כל מקרה לנסיבותיו, בהתאם לתוכן הפרסום.

עם זאת, אין בכך כדי להעניק לעמותות חסינות גורפת מתביעות על פי החוק. המחוקק הוציא במפורש מגדר החוק תכנים פוליטיים, ולא פרסומים של עמותות. המבקשת מפנה להצעת חוק התקשורת (בזק ושידורים) (תיקוןדואר זבל), תשע"ד -2014 להכללת מלכר"ים בחוק שלא התקבלה. לא ניתן ללמוד גזירה שווה מהצעת חוק שלא התקבלה על פרשנות החוק הקיים, שאינו מחריג מתכולתו עמותות.

ככל שתוכן הודעות העמותה יכללו אלמנטים מסחריים, מעבר לפרסום מטרות פעילות העמותה, לא תהיה העמותה, אף אם היא פועלת ללא מטרות רווח, חסינה מתביעה על פי סעיף 30א' לחוק התקשורת. כך למשל, הודעות הכוללות הפנייה לרכישת שירותים או מוצרים, בין במסגרת העמותה ובין מגורמים אחרים, באופן שיהיה בכך, ולו באופן מוסווה, לקדם מכירת מוצרים או שירותים או לעודד הוצאת כספים. הודעות אלה יכול שיחשבו "דבר פרסומת" כמשמעות המונח בסעיף 30א לחוק, אף אם מדובר בעמותה ללא מטרות רווח ואף אם מדובר במטרה ראויה.

לסיכום, לעמותות אשר פועלות שלא למטרת רווח אין חסינות אוטומטית מפני תביעת ספאם. על מנת להגיש תביעה בגין ספאם נגד עמותה צריכים להראות שבמסר הפרסומי אשר התקבל ממנה קיימים אלמנטים מסחריים.

לאור מסקנה זו נראה כי אין כל מניעה להגיש גם תביעה ייצוגית בגין ספאם נגד עמותה.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה

לפני שאתם עוזבים....

הזינו כתובת מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים (אנחנו לא שולחים פרסומות או ספאם)

וגם….

הצטרפו לקבוצות הפייסבוק והטלגרם שלנו במסגרתן הגולשים יכולים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום