תביעת ספאם – האם ניתן להגיש נגד עמותה שפועלת ללא מטרת רווח?

מהו ספאם (דואר זבל) והדרכים להתמודד איתו, פירטנו במאמר קודם (אותו תוכלו לקרוא כאן). במאמר זה נתייחס לספאם שנשלח מעמותות הפועלות לקדם סוגיות ספציפיות (לעיתים סוגיות חשובות ומבורכות), והאם ניתן להגיש תביעת ספאם נגדן.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

סעיף 30א לחוק התקשורת קובע מהו דבר פרסומת בגינו ניתן להגיש תביעת ספאם:

דבר פרסומת” – מסר המופץ באופן מסחרי, שמטרתו לעודד רכישת מוצר או שירות או לעודד הוצאת כספים בדרך אחרת;

אם כך, ניתן להגיש תביעת ספאם רק במקרים בהם מדובר במסר שמופץ באופן מסחרי (בניגוד למסר שנשלח ספיציפית לאדם מסוים) ושנועד לגרום למקבל הספאם להוציא כספים. שימו לב שמדובר בתנאים מצטברים, אם אחד מהם לא מתקיים לא ניתן להגיש תביעת ספאם. זו אחת הסיבות לכך שלא ניתן להגיש תביעת ספאם בגין מסרים פוליטיים אשר נשלחו ללא הפסקה לתושבי ישראל בתקופת הבחירות לממשלה.

הזינו מייל ותקבלו בחינם עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

עמותות מוקמות בדרך כלל לצורך קידום מטרה מסוימת וחלקן פועלות ללא מטרת רווח. כלומר, מטרתן אינה לעודד הוצאת כספים. מכאן עולה השאלה האם הודעות אשר נשלחות מעמותות הן דברי פרסומת, ואם כן, האם ניתן להגיש נגדן תביעת ספאם?

תביעת ספאם נגד עמותה – החלטות בתי המשפט

סוגיה זו נבחנה מספר פעמים בבית משפט לתביעות קטנות אך בעניין זה אין פסיקה אחידה (יובהר, קביעותיו של בית משפט לתביעות קטנות אינן מחייבות ובתי משפט אחרים עשויים לפסוק אחרת במסגרת תביעת ספאם שאתם תגישו. יחד עם זאת, אין להתעלם מפסיקות אלה).

דוגמאות למקרים בהם הוגשה תביעת ספאם נגד עמותה, ובמסגרתם בית המשפט קבע כי ניתן לפסוק פיצוי כספי לתובעים: ת”ק 54943-10-13 רובינס נ’ עמותת תנו לחיות לחיות, ת”ק 50990-06-15 העמותה למען עתיד טבעוני נ’ יובל חרש (החלטה מתאריך 2.8.2015).

בהחלטה בעניין יובל חרש, מהימים האחרונים, פירט בית המשפט בהרחבה באילו מקרים יש לדחות תביעת ספאם נגד עמותה ובאילו מקרים יש לקבל תביעת ספאם נגד עמותה. מהחלטת בית המשפט בולטות מאוד מספר אמירות הקובעת כי לעמותה אין חסינות מפני תביעה בגין ספאם:

בחנתי את טענות הצדדים, את החוק ופרשנותו ודעתי כי אין לעמותה הפועלת ללא מטרת רווח חסינות גורפת מפני תביעות על פי סעיף 30א לחוק התקשורת, אך משום שמדובר בעמותה הפועלת ללא כוונת רווח, ויש לבחון כל מקרה לנסיבותיו, בהתאם לתוכן הפרסום.

עם זאת, אין בכך כדי להעניק לעמותות חסינות גורפת מתביעות על פי החוק. המחוקק הוציא במפורש מגדר החוק תכנים פוליטיים, ולא פרסומים של עמותות. המבקשת מפנה להצעת חוק התקשורת (בזק ושידורים) (תיקוןדואר זבל), תשעד -2014 להכללת מלכרים בחוק שלא התקבלה. לא ניתן ללמוד גזירה שווה מהצעת חוק שלא התקבלה על פרשנות החוק הקיים, שאינו מחריג מתכולתו עמותות.

ככל שתוכן הודעות העמותה יכללו אלמנטים מסחריים, מעבר לפרסום מטרות פעילות העמותה, לא תהיה העמותה, אף אם היא פועלת ללא מטרות רווח, חסינה מתביעה על פי סעיף 30א לחוק התקשורת. כך למשל, הודעות הכוללות הפנייה לרכישת שירותים או מוצרים, בין במסגרת העמותה ובין מגורמים אחרים, באופן שיהיה בכך, ולו באופן מוסווה, לקדם מכירת מוצרים או שירותים או לעודד הוצאת כספים. הודעות אלה יכול שיחשבו דבר פרסומתכמשמעות המונח בסעיף 30א לחוק, אף אם מדובר בעמותה ללא מטרות רווח ואף אם מדובר במטרה ראויה.

לסיכום, לעמותות אשר פועלות שלא למטרת רווח אין חסינות אוטומטית מפני תביעת ספאם. על מנת להגיש תביעה בגין ספאם נגד עמותה צריכים להראות שבמסר הפרסומי אשר התקבל ממנה קיימים אלמנטים מסחריים.

לאור מסקנה זו נראה כי אין כל מניעה להגיש גם תביעה ייצוגית בגין ספאם נגד עמותה.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב