תובענה ייצוגית אשר לא כוללת מנגנון איתור נפגעים – דינה להיכשל 

תובענה ייצוגית זהו הליך משפטי מורכב אשר מתמקד בקבוצת נפגעים גדולה. ידיעת חוק תובענות ייצוגיות אינה מספיקה לצורך ניהול מוצלח של תובענה ייצוגית. פסיקות בתי המשפט מפרשות את החוק ומוסיפות תנאים באופן קבוע. אי ידיעת תנאים אלה, אשר לעיתים עשויים להיום טכניים במהותם, עשויים להכשיל ניהולה של תביעה ייצוגית. אחד התנאים שנוצר בפסיקה מתייחס למנגנון איתור נפגעים אליו יש להתייחס כבר בבקשה לאישור התובענה הייצוגית.

תובענה ייצוגית אינה מתמקדת בתובע הייצוגי אלא בקבוצת הנפגעים 

תביעה ייצוגית מתמקדת בקבוצת נפגעים. אדם אשר יגיש תובענה ייצוגית, יוכיח את נזקו האישי, אך לא יוכיח שקיימת קבוצת אנשים נוספת אשר נפגעה בצורה דומה, לא יצליח לגרום לאישורה של התובענה הייצוגית.

לשם כך, עוד טרם הגשת תובענה ייצוגית, יש לבצע בדיקות מקדימות לצורך איתורם של חברי הקבוצה, אשר נפגעו בצורה דומה מהגוף המזיק. ויתור על בדיקות מקדימות טרם הגשת תביעה ייצוגית יקטינו את סיכויי הצלחתה באופן משמעותי. 

יודגש, אי הצלחתה של תובענה ייצוגית יוביל, ברוב המקרים, לחיובו של התובע הייצוגי בהוצאות משפט משמעותיות, אשר עשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים, ואף יותר מכך.

מדוע תובענה ייצוגית אשר איננה מפרטת מנגנון איתור נפגעים – דינה להיכשל?

כפי שהזכרתי, פסיקת בתי המשפט מוסיפה באופן קבוע תנאים והוראות שונות, המבהירות כיצד יש לנסח תביעה ייצוגית. בע”א 458/06 עו”ד יובל שטנדל נ’ חברת בזק בינלאומי בע”מ, התייחס בית המשפט העליון למנגנון איתור נפגעים. קביעתו של בית המשפט העליון מחייבת את יתר בתי המשפט, ומדובר בהלכה לפיה נחרץ גורלן של תובענות ייצוגיות רבות.

בית המשפט קבע כך:

המערער לא הציג לפנינו נתונים שיש בהם כדי להצביע על גובה הנזק שנגרם לצרכנים בעקבות ההטעיה. כמו כן, אין בערעור הצעות מעשיות ומשביעות רצון למנגנון, על פיו ניתן יהיה לקבוע או לכל הפחות להעריך אלו צרכנים הושפעו מן הפרסום ומהי מידת הנזק שנגרמה לתובעים בשל הפרסום, להבדיל מן השימוש בשירותיה של בזק בינלאומי שלא בעקבות ההטעיה.

ניתן למצוא ציטוט זה בתגובות רבות אשר מוגשות על ידי נתבעות בהליכי תובענות ייצוגיות. בתי המשפט נוטים להתייחס לטיעון זה ברצינות רבה.

לנוכח פסיקה זו, יש לציין כבר בשלב הבקשה לאישור תביעה ייצוגית הצעות ריאליות לאיתור כלל הנפגעים ולאמדן הנזק שנגרם להם.

[Total: 1 Average: 5]

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

המלצות לקוחותינו

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו 03-6427876 או השאירו את פרטיכם

הזינו מייל ותקבלו עדכונים ומידע נוסף בנושא זה ונושאים משפטיים נוספים

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב