רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

צו הרחקה בגין אלימות במשפחה – מה מטרתו ומתי תקבלו אותו?

צו הרחקה

צו הרחקה בגין אלימות במשפחה ידוע גם בתור צו הגנה. מטרתו של צו הרחקה במקרים אלה איננה עונשית אלא הגנתית, כלומר להגן על האדם שנפגע (בדרך כלל, אך לא תמיד, מדובר באישה או בילדים קטינים). על מנת שבית משפט לענייני משפחה יאשר צו הרחקה לגורם המפעיל אלימות כלפי בן משפחתו, למשך תקופה ממומשכת, לא מספיק להעלות טענה כללית לפיה אותו בן משפחה נהג באלימות אלא צריכים להוכיח בראיות מתאימות את אותם מעשי אלימות.

כיצד מקבלים צו הגנה/צו הרחקה?

בעבר כתבתי מדריך מפורט בעניין קבלת צו הגנה/צו הרחקה מכוח חוק למניעת אלימות במשפחה. מומלץ מאוד לעיין בו משום שהוא כולל גם את הטפסים הרלוונטיים לצורך הגשת הבקשה. מדריך זה מפרט גם למשך איזו תקופה תוכלו לקבל צו הרחקה מאותו גורם אלים.

מטרתו של צו הרחקה ובאילו מקרים תקבלו אותו

סוגייה זו נבחנה לאחרונה בפסיקת בית המשפט לענייני משפחה בה"ט 35272-09-21 פלונית נ' אלומני (החלטה מיום 7.11.2021).

במסגרת הליך זה נדונה בקשה של אישה לקבלת צו הרחקה כך שבעלה לא יוכל להתקרב אליה או לילדיה הקטינים. הטענה הייתה שנחוץ צו הרחקה בעקבות אלימות פיסית מצד הבעל.

בית המשפט לענייני משפחה פסק, בין היתר, כך:

המדובר בבקשה לצו הגנה שהגישה המבקשת כנגד המשיב ביום 26.9.21 בהתאם להוראת סעיף 3 לחוק למניעת אלימות במשפחה, תשנ"א-1991, במסגרתה ביקשה להרחיקו מדירת הצדדים בטענה שביום 3.9.21 סטר על פניה ארבע פעמים כשהיא אחזה את ילדיהם הקטינים, נעל את דלת הדירה וכלא אותה בה. כן ביקשה להרחיק את המשיב מילדיהם המשותפים.

הנטל להוכיח כי יש עילה להרחיק אדם ממקום מסוים מוטל על מי שמעלה את הטענה נגדו, והנטל אינו פשוט. כבר נקבע שצו הגנה נועד למתן עזרה ראשונה במקרים קיצוניים וחריגים. הדברים סוכמו ע"י כבוד השופטת דר' ורדה בן שחר בעמודים 6-9 לפסק הדין בתמ"ש (ראשל"צ) 24401/09 י.פ. נ' י.פ. (2009 לא פורסם), כדלקמן:

"מטרת החוק למניעת אלימות במשפחה להרחיק בן משפחה אשר נוקט מעשי אלימות והתעללות כאלה שאינם מאפשרים חיים סבירים, פוגעים פגיעה משמעותית בכבודו וברווחתו של בן המשפחה המבקש הגנה.

על בית המשפט לאזן איפה בין כבודו שלמותו וחירותו הגופנית והנפשית של האחד אל מול זכותו של האחר להמשיך את מסגרת ורצף חייו הרגילים בביתו, עם בני משפחתו וילדיו.

לכן, רק במקרים שבית המשפט מגיע למסקנה ברורה וחד משמעית שהאלימות הננקטת היא אכן כזו המצדיקה נקיטת אמצעי כה מרחיק לכת הוא יעתר לבקשה וירחיק את האדם מביתו".

בהתאם לפסיקה, הרחקת אחד הצדדים בהתאם לחוק למניעת אלימות במשפחה אינה הפתרון החוקי למצב בו בני זוג מסוכסכים מתקשים להתנהל באופן ראוי זה במחיצת זה, וגם לא מצליחים להגיע להסדר שיאפשר את פרידתם:

"יש לזכור כי לא פעם, כאשר פורץ סכסוך בין בני זוג ומתנהלים הליכי גירושין, משתבשים בצורה קשה חייהם של בני הזוג ואף של ילדיהם. כאשר בני זוג מצויים בקונפליקט חריף, הדבר מונע כשלעצמו ניהול חיי משפחה תקינים. משבר בחיי הזוגיות והליכים משפטיים המתנהלים בין הצדדים גורמים לא פעם לשיבוש אורחות החיים בבית והופכים את החיים תחת קורת גג אחת קשים לכל בני המשפחה. תיאור זה מאפיין, כך נראה, משפחות רבות בהן התגלע סכסוך חריף בין בני הזוג. על פי רוב, השיבוש האינהרנטי באורחות החיים בתקופת משבר משפחתי אינו מצדיק, כשלעצמו, הרחקתו של בן משפחה מהבית, הרחקה שהיא צעד דרסטי, חריג וקיצוני, הפוגע פגיעה קשה בזכויות היסוד שלו".

[עמ"ש (מחוזי באר שבע) 58533-05-16‏ ‏א.ד נ' ד.י.ד (31.5.16); ההדגשה שלי – א.ב.ד]

לאחר שהורחק המשיב על ידי משטרת ישראל למשך עשרה ימים החליפו ביניהם הצדדים הודעות רבות בכתב וניכר שההתכתבות ביניהם הדדית ומתוך רצון. העובדה שהמבקשת הגישה תלונה בתום תקופת ההרחקה בטענה שהמשיב מפר את הצו בהודעות כלפיה לא אך תמוהה אלא עולה ממנה גם חוסר תום לב.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב