רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

ביטול עסקה לרכישת רכב משומש (יד שניה) ממגרש לאחר 14 ימים

ביטול עסקה לרכישת רכב משומש

לאורך השנים משרדנו צבר ניסיון רב מאוד בייצוג תובעים אשר רכשו רכב משומש (יד שניה) ממגרש או סוחר רכבים (או אנשים פרטיים) אך גילו שקיימים פגמים רבים ברכב או מידע מהותי שהוסתר מהם לפני ביצוע הרכישה (לרבות מקרים בהם הרכב עבר תאונה לפני רכישתו אך מידע זה לא נמסר לקונה). לאחר גילוי הפגמים הלקוחות פונים למוכר (סוחר הרכבים) ודורשים ממנו לבצע ביטול עסקה, אך המוכר מסרב בטענה (הלא נכונה) כי הדבר לא אפשרי.

ניתן ליצור איתנו קשר בעניין ביטול עסקה לרכישת רכב משומש (יד שניה) או חדש בטלפון 03-6427876. נוכל לבחון האם יש מקום להגשת תביעה ולדרוש ביטול עסקה לרכישת רכב משומש או חדש, או קבלת פיצוי כספי. תוכלו להתרשם מפסקי דין בהם זכינו בנושא ביטול עסקה לרכישת רכב בתחתית מאמר זה.

ביטול עסקה לרכישת רכב משומש – מידע כללי

ביטול עסקה לרכישת רכב משומש (יד שניה) ממגרש עשויה להיות משימה לא פשוטה במיוחד אם לא מכירים את הוראות חוק מכירת רכש משומש (זכאות למידע וגילוי נאות), תשס"ח – 2008.

מדובר בחוק קצר ביותר המחייב את המוכר (בעל המגרש או סוחר רכבים) לפרט בפני הקונה ולהעביר לידיו טופס גילוי נאות המפרט פרטים רלוונטיים לרכב שנמכר/נרכש (לדוגמה, אך לא רק, אם הרכב עבר תאונות).

ניתן לדרוש ביטול עסקה לרכישת רכב משומש אם לא התקיימו כל התנאים על פי חוק מכירת רכש משומש. במידת הצורך ניתן להגיש תביעה נגד סוחר רכבים משומשים או חדשים בסיועו של עורך דין העוסק בתביעות נגד סוחרי רכבים.

עמדת בית המשפט המחוזי בעניין ביטול עסקה לרכישת רכב משומש ממגרש

לאחרונה הגיע מקרה מעניין בעניין ביטול עסקה לרכישת רכב משומש ממגרש לפתחו של בית המשפט המחוזי. בית המשפט השלום דחה תביעה של רוכש רכב ממגרש ולא אישר לבטל את העסקה. התובע לא התייאש והגיש ערעור לבית המשפט המחוזי, ושם זכה לסעד המבוקש (ע"א 62888-11-15 שמואל אמיתי נ' דוד לובינסקי בע"מ, החלטה מיום 10.10.2018).

בית המשפט המחוזי קבע מפורשות כי יש להורות על ביטול עסקה לרכישת רכב משומש ממגרש כאשר המוכר לא הקפיד על קיומן של כל הוראות חוק מכירת רכב משומש. בין היתר נקבע כך:

בחלקו התחתון של המסמך המופנה למשיבה וכולל את הצהרת המערער לפיה קיבל את המכונית בדק אותה ואין לו כול טענות או תלונות שהן, וכי כול תנאי ההסכם קוימו נרשם בכתב יד התאריך 30.05.2011.

לא מצאתי בעיקרי הטיעון ובסיכומי ב"כ המשיבה כול התייחסות לשאלה מה המועד בו היה עליה למסור למערער את המסמכים העונים על דרישת הגילוי הנאות.

שעה שאין חולק כי מלוא תמורת הרכב שולמה על ידי המערער בתאריך 16.05.11.

המסקנה המתבקשת הינה כי זהו המועד בו היה על המשיבה למסור לו את כול המידע הרלבנטי כולל העובדה שמנוע הרכב הוחלף.

הימנעות ממסירת המידע עובר להשתכללות החוזה מהווה הפרה של חובת הגילוי בשלב הטרום חוזי ועולה כדי הפרתה של חובת תום הלב.

סבורה אני כי המשיבה לא עמדה בחובת הגילוי בכך שמסרה המסמכים לידי המערער ביום מסירת הרכב.

אשר על כן, החלטתי לקבל את הערעור ולקבוע כי המערער זכאי לבטל את עסקת המכר, וכן לפיצוי בגין הנזקים שנגרמו לו.

מאחר שסוגיית הפיצוי והנזק לא נבחנה, אני מחזירה את הדיון לבית משפט השלום על מנת שידון בתוצאות הכספיות של ביטול העסקה, בהתחשב בעובדה שבמועד הדיון בתיק בבית משפט קמא הרכב לא היה שמיש, ובפיצוי המערער.

מה עושים לאחר שמחליטים שרוצים לבטל עסקת רכישת רכב?

חשוב להבין שלא ניתן לדרוש ביטול עסקה לאחר רכישת רכב בכל מקרה. ביטול עסקה לרכישת רכב ניתן לדרוש בעיקר במקרים בהם התגלה פגם ברכב שהמוכר לא הצהיר ולא גילה אותו לקונה.

ככל שהפגם שהתגלה חמור יותר כך הסיכוי שבית המשפט יורה על ביטול עסקה לרכישת רכב והחזרת הרכב למוכר גבוה יותר.

לאחר גילוי הפגם יש לפנות בעל פה ובכתב (דוא"ל או פקס מספיקים – אין חובה לשלוח מכתב בדואר רשום כי הדבר גוזל לא מעט זמן). אם החלטתם לפנות למגרש או לבית העסק ממנו רכשתם את הרכב באמצעות טלפון – הקפידו להקליט את השיחה.

תפרטו את הטענות שלכם ותעדו היטב את את תשובת בית העסק. אם אתם מקליטים את השיחה אתם לא חייבים לציין שהשיחה מוקלטות.

אם בית העסק מודה בטענות שלכם אך מסרב בכל תוקף לדרישת ביטול עסקה לרכישת רכב, לא יהיה מנוס אלא לפנות לבית המשפט על ידי הגשת תביעה.

במקרים מסוג זה מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין תביעות אשר מתמחה ויודע כיצד לייצג תובעים בבית המשפט. בניגוד לדעה הרווחת לא כל עורך דין עוסק ומתמחה בלטיגציה, ובחירה בעורך דין שאינו מנוסה עשויה להקטין את סיכויי ההצלחה שלכם.

במצב בו בית העסק מסכים לבטל את העסקה אך מתנה את ביטול העסקה במתן החזר חלקי של התשלום – אל תסכימו וציינו כי גם במצב זה תפנו לבית המשפט. אם יוחלט על החזר מלא תחזירו את הרכב שקיבלתם בהקדם האפשרי למגרש.

לסיכום: כל מקרה של ביטול עסקה לרכישת רכב משומש ממגרש יש לבחון לגופו, אך נקודת התחלה היא בבדיקת הוראות חוק מכירת רכש משומש (זכאות למידע וגילוי נאות), תשס"ח – 2008.

רוצים לדעת אם אתם זכאים לדרוש ביטול עסקה של רכישת רכב חדש או משומש? שלחו לנו הודעה עם תיאור מפורט של העסקה (רכב חדש או לא, איזה מסמכים קיבלתם, כמה זמן עבר ממועד ביצוע העסקה, האם יש תקלה ברכב, וכל פרט אחר שעשוי להיות רלוונטי). לאחר בחינת המקרה עורך דין אדי בליטשטיין יחזור אליכם עם מענה.

שאלות נפוצות בעניין ביטול עסקה לרכישת רכב

 • האם ניתן לבטל עסקה גם אם הרכב נרשם כבר על שמי?

  כן, אך כל מקרה יש לבחון לגופו.

 • ישנם פגמים ברכב שרכשתי. האם אני יכול לבטל את עסקת רכישת הרכב?

  יש לבחון האם הפגמים גולו לרוכש טרם ביצוע העסקה. אם מדובר בפגמים שהמוכר ידע עליהם אך לא גילה אותם לקונה, יש סיכוי טוב שבית המשפט יורה על ביטול העסקה, פיצוי כספי או שילוב של שני הסעדים ביחד.

 • כמה עולה להגיש תביעה על מנת לבטל עסקת רכב?

  אין מחירון אחיד בסוגיות אלה וכל מקרה נבחן לגופו.
  הדבר היחיד שהוא קבוע במקרים אלה הוא גובה האגרה שיש לשלם לבית המשפט. גובה האגרה הוא 2.5% מסכום התביעה. מתוך סכום זה יש לשלם 1.25% מיד עם הגשת התביעה.

 • לקחתי את הרכב לבדיקה לפני הרכישה. לפי טופס הבדיקה הרכב תקין אך בפועל הוא עבר תאונה והדבר נודע לי בדיעבד. האם אני יכול לדרוש ביטול עסקה?

  יתכן שמדובר באחד מאותם מקרים בהם המוכר ועובד במכון הבדיקה פעלו במשותף על מנת לרמות את הרוכש. במקרים אלה יהיה צורך להגיש תביעה גם נגד המוכר וגם נגד מכון הבדיקה. אחד הסעדים שיש לתבוע הוא ביטול עסקה.

 • חתמתי על חוזה בעת רכישת הרכב. האם זה אומר שאני לא יכול לבטל עסקה?

  לסוגיית החתימה על חוזה אין בהכרח רלוונטיות לשאלה האם ניתן לדרוש ביטול עסקה. יתרה מזאת, בעסקאות לרכישת רכבים משומשים (יד שניה) מסוחרי רכבים או ממגרשים יש חובה לחתום על מסמך נוסף. אם סוחר הרכבים לא החתים את הרוכש על המסמך עשויה להיות עילה טובה לדרוש ביטול עסקה.

דוגמה לפסק דין בעניין ביטול עסקה לרכישת רכב משומש שנרכש מסוחר רכבים

דוגמה לתביעה בה לקוח משרדנו זכה להחזיר לסוחר רכבים רכב שנמכר לו מבלי לגלות שהרכב עבר תאונה, וקיבל ממנו את כל כספו חזרה:

תביעה נגד שמעון אלון טלמור סוחר רכבים מבת ים (אוטו אלון)
.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב