רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

חוק הגנת הצרכן – מה הוא קובע ועל מי הוא חל?

חוק הגנת הצרכן

חוק הגנת הצרכן עוסק ביחסים בין עוסק (מי שמוכר נכס או נותן שירות דרך עיסוק, כולל יצרן) לצרכן (מי שקונה נכס או מקבל שירות מעוסק במהלך עיסוקו לשימוש שעיקרו אישי, ביתי או משפחתי). לעיון בנוסחו המלא של חוק הגנת הצרכן לחצו כאן.

החוק יוצא מנקודת הנחה שביחסים בין עוסק לצרכן, העוסק הוא הצד החזק יותר משום שלו יש מידע רב יותר ביחס למוצר או השירות שאותו הוא מוכר לצרכן. משום שהעוסק הוא הצד החזק, החוק מטיל עליו חובות רבות ביחס לצרכן.

כך לדוגמה; החוק מטיל על העוסק את החובות שלא להטעות את הצרכן ביחס לעסקה, ואף ליידע אותו בפרטים המהותיים של העסקה (על פי חוק הגנת הצרכן, וכן, פסיקת בתי המשפט, מדובר בשתי חובות נפרדות).

בשנים האחרונות התווספו הוראות רבות נוספות לחוק הגנת הצרכן אשר מסייעות לצרכנים בחיי היום יום. לפירוט מלא ניתן להתייעץ עם עורך דין הגנת הצרכן.

כיום כולם יודעים שאם המחיר על המוצר לא זהה למחיר המופיע בקופת הסופרמרקט (לדוגמה), המחיר שקובע הוא המחיר שעל המוצר (תודות לסעיף 17ב(ד) לחוק), כולם יודעים שאם טכנאי מאחר בלמעלה משעתיים מגיע לצרכן שממתין לבואו פיצוי כספי (תודות לסעיף 18א(ד) לחוק), כולם יודעים שניתן לבטל עסקת רוכלות (מצב בו נציג של בית העסק מגיע לביתו של הצרכן) או עסקת מכר מרחוק (מצב שבו העסקה מבוצעת שלא בנוכחות שני הצדדים. לדוגמה; עסקה טלפונית או עסקה דרך האינטרנט) תוך 14 ימים.

הוראות עדכניות יותר של חוק הגנת הצרכן אשר סוקרו בהרחבה בכלי התקשרות מתייחסות לאפשרות לבטל מנוי בחדרי כושר (ראו תוספת רביעי לחוק), החזר כספי במקום זיכוי באמצעות שובר וקביעת כללים ברורים באילו מקרים כן ניתן להנפיק שובר זיכוי (ראו 14ז לחוק), הגבלות על העוסקים בהנפקת תווי קניה (ראו סעיף 14ח לחוק).

חוק הגנת הצרכן אינו דבר החקיקה היחיד שמגן על הצרכנים

מלבד החוק קיימות גם תקנות הגנת הצרכן. תקנות אלה מסייעות בהתמודדות עם סוגיות ממוקדות יותר כגון: סוגיית ביטולי עסקאות וסוגיית אחריות ושירות לאחר מכירת מוצר.

לנוכח סעיפי החוק הרבים, ולנוכח העובדה שקיימות תקנות רבות, צרכנים אינם תמיד מודעים לכל זכויותיהם. בעלי עסקים רבים מנצלים עובדה זו על מנת לקדם את האינטרסים שלהם על פני אלה של הצרכנים.

על מנת להתמודד עם בעלי עסקים שאינם מקיימים את הוראות החוק, חוק תובענות ייצוגות קובע כי ניתן להגיש תביעה ייצוגית בסוגיות הרלוונטיות ליחסים בין עוסק ללקוח. מבדיקה שנעשתה עולה כי תביעות ייצוגיות מכוח חוק הגנת הצרכן מהוות רוב מכלל התביעות הייצוגיות (קראו לדוגמה כאן).

תביעות ייצוגיות צרכניות מסייעות להתמודד עם בעלי עסקים אשר אינם מקיימים את הוראות חוק הגנת הצרכן ותקנות הגנת הצרכן, ומחייבות אותם לפצות את קבוצת הנפגעים, וכן, לשנות את נוהלי העבודה שלהם על מנת שיהיו תואמים את הוראות חוק הגנת הצרכן.

עורך דין אדי בליטשטיין מנהל תביעות ייצוגיות מכוח חוק הגנת הצרכן נגד החברות הגדולות בארץ.

שאלות נפוצות על חוק הגנת הצרכן

 • על מי חל חוק הגנת הצרכן?

  החוק חל על "צרכן" כהגדרתו בחוק. באופן כללי מדובר בכל אדם אשר רוכש שירות או מוצר לשימושו הפרטי.

 • האם חוק הגנת הצרכן חל על חברה או לקוח עסקי (לדוגמה עוסק מורשה)?

  החוק אינו חל על חברה אך על פי פסיקות בתי המשפט עשוי לחול במקרים מסוימים על עוסק מורשה.

 • האם בכל מקרה ניתן לדרוש ביטול עסקה תוך 14 ימים?

  לא.
  צריכים לבחון כיצד נעשתה העסקה (פרונטלית/טלפונית/דרך האינטרנט/באמצעות סוכן מכירות) על מנת להבין האם חלות הוראות חוק או תקנות הגנת הצרכן.
  לא כל עסקה ניתן לבטל תוך 14 ימים.

 • באילו מקרים ניתן לדרוש פיצוי בגובה 10,000 ש"ח ללא הוכחת נזק?

  סעיף 31א לחוק הגנת הצרכן קובע רשימה של מקרים בהם ניתן להגיש תביעה ולדרוש פיצוי ללא הוכחת נזק בגובה 10,000 ש"ח.

 • לאיזה בית משפט ניתן להגיש תביעה בסוגיות צרכניות?

  ברוב המקרים ניתן להסתפק בהגשת תביעה קטנה לבית משפט לתביעות קטנות.

 • למי ניתן לפנות אם אני לא רוצה או יכול להגיש תביעה?

  ניתן לפנות לארגונים צרכנים כמו המועצה הישראלית לצרכנות או אמון הציבור.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב