רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

רכב אובדן להלכה – מה זה ומדוע מסוכן מאוד לקנות רכבים כאלה?

רכב אובדן להלכה

תעשיית מכירת רכבי יד שניה מגלגלת סכומי עתק מדי שנה. בתעשייה זו מעורבים הן אנשים פרטיים, הן סוכניות רכב יד שניה והן יבואני רכב אשר מנסים למכור רכבי יד שניה שהם קיבלו מלקוחות בעסקאות טרייד אין. בין רכבים אלה נמכרים גם רכבים המוגדרים בתור אובדן להלכה או בתור Total loss. בניגוד לדעה הרווחת רכב אובדן להלכה ורכב Total loss אינם בהכרח במצב משפטי זהה.

רכב אובדן להלכה – מה זה?

רכב אובדן להלכה הוא רכב שהנזק שנגרם לו קרוב ל-60% משוויו של רכב זה. לעומת זאת רכב Total loss הוא רכב שיצא מכלל שימוש או שהנזק שנגרם לו הוא 60% או יותר משוויו של הרכב. מי שקובע האם הרכב הוא אובדן להלכה או Total loss הוא שמאי מוסמך.

הבעיה ברכבי אובדן להלכה היא שמדובר ברכבים שעברו, בדרך כלל, תאונות קשות, אך לכל המעורבים (בעל הרכב, חברת הביטוח, מוסכים, שמאים, סוכנויות רכב יד שניה) יש אינטרס שלא להשבית את הרכב. רכב מושבת (Total loss) אינו מאפשר להמשיך ולהשתמש בו, צריכים להעבירו למגרש גרוטואות וצריכים להפקיד את רישיון הרכב במשרד התחבורה.

חברות הביטוח מעדיפות שרכבים לא יוגדרו Total loss אלא יוגדרו אובדן להלכה משום שבמקרים אלה הם לא יצטרכו לשלם תמיד את מלוא סכום הפיצוי הכספי הנקוב בפוליסת הביטוח לבעל הרכב. השמאים מטעם חברות הביטוח בעלי אינטרס לספק לחברות הביטוח את השירות שמשרת את חברות הביטוח ולכן לעיתים הם משתפים פעולה ובמקרים גבוליים עשויים להגדיר רכב כרכב אובדן להלכה ולא Total loss.

חברות הביטוח עשויות אף לסייע לבעל הרכב במכירת הרכב, ושוב, משום שהדבר משרת אותן, כי מחיר המכירה יקוזז מהסכום שחברת הביטוח תצטרך לשלם לבעל הרכב. לאחר שהרכב נמכר הוא יגיע למוסך כלשהו שירוויח כסף מתיקונו.

לאחר תיקון הרכב הרכב עשוי להגיע למגרש של סוחר רכבי יד שניה אשר ימכור אותו ללקוח תמים, לעיתים מבלי לפרט ללקוח שהרכב בסטטוס אובדן להלכה.

שימו לב – ישנם סוחרי רכב יד שניה אשר מתמחים במכירת רכבי אובדן להלכה ואף מחתימים את הלקוחות בעת מכירת הרכב שהלקוח יודע שהרכב הוא אובדן להלכה. לקוח שלא מבין את המשמעות של מונח זה ואשר חותם על כל הטפסים עשוי למצוא את עצמו בבעיה משפטית קשה, ולא בהכרח יוכל לבטל את העסקה.

מדוע רכב אובדן להלכה הוא רכב לא בטיחותי

לאחר מכירת הרכבים שעברו תאונות קשות, שהוגדרו כרכבים בסטטוס אובדן להלכה, הם מועברים, בחלק גדול מהמקרים, לשטחי הרשות הפלסטינית, שם הם מתוקנים (לא ברור איך ותחת איזה פיקוח) ומוחזרים לכבישים. בחלק גדול מאוד מהמקרים רכבים אלה אינם רכבים בטוחים לנהיגה וישנה אף סבירות שרובם או חלקם לא יעברו את הטסט השנתי.

באגף התנועה קוראים לרכבים אלה "משטובה" והם מוגדרים כ"פצצה מתקתקת". בכתבה שפורסמה לאחרונה ב-Ynet (כדאי ללחוץ על הקישור ולקרוא את הכתבה) ניתן להתרשם מהתאונות הקשות שרכבים בסטטוס אובדן להלכה מעורבים בהן, וכיצד הם מגיעים מלכתחילה לכבישים בישראל.

בשורה התחתונה יש להימנע בכל מחיר ממצב בו רוכשים רכב שעבר תאונה קשה. אם בכל זאת אתם שוקלים לרכוש רכב אובדן להלכה תדרשו לקבל חוות דעת שמאי שתפרט האם הרכב תקין ובטוח לנסיעה.

מה לעשות כדי להימנע מרכישת רכב אובדן להלכה?

לעיתים קשה לזהות רכב אובדן להלכה בעת רכישת רכב יד שניה משום שעבודת השיפוץ היא כה טובה שעין של לקוח תמים לא תמצא ליקויים. מסיבה זו תמיד תדרשו לקבל את היסטוריית הטיפולים של הרכב ואת דו"ח תביעות הביטוח, אותו ניתן להפיק בעלות של עשרה שקלים באתר מרכז הסליקה של חברות הביטוח.

אם תראו בדו"ח התייחסות לסטטוס אובדן להלכה תוותרו על הרכב גם אם הוא יוצע לכם בהנחה משמעותית. אם יש תאונות "קלות" לא תמיד כדאי לוותר על הרכב ובמקרים אלה כדאי להתייעץ עם איש מקצוע מטעמכם (ולא מטעם המוכר שמנסה לשכנע אתכם לקנות את הרכב).

ככל שאתם רוכשים רכב מסוחר רכבים כדאי לוודא שסוחר הרכבים מספק לכם טופס גילוי נאות. אם טופס גילוי נאות לא יסופק לכם, יתכן שתהיה לכם עילה לדרוש ביטול עסקת רכישת הרכב.

זוהי דוגמה לטופס גילוי נאות:

טופס גילוי נאות

דבר נוסף שכדאי להקפיד עליו, במיוחד לפני רכישת רכבים יקרים, הוא בדיקה במכון בדיקת רכבים. כמובן שאת הבדיקה יש לבצע לפני רכישת הרכב ולא לאחר רכישת הרכב. קחו בחשבון שגם מכוני הבדיקה לא תמיד מאתרים את כל הליקויים, ורובם אף מציינים זאת במפורש בטופס הזמנת הבדיקה, כך שייתכן מאוד שלא תוכלו לבוא בטענות למכון בדיקת רכבים שלא איתר תקלה, גם אם היא משמעותית.

דוגמה לתקלה משמעותית שכלל לא נבדקת בחלק ממכוני בדיקת הרכבים – סוגיית כריות האוויר. יתכן שתרכשו רכב עם כריות אוויר שאינן פעילות/לא תקינות וכלל לא תדעו על כך.

אם אתם קונים רכב יד שניה ממגרש רכבים בדקו האם למגרש זה ישנו עמוד בפייסבוק או בגוגל. לעיתים תגלו שסוחרי רכב יד שניה קיבלו מלקוחות קודמים ביקורות וחוות דעת שליליות במיוחד. במקרים אלה כדאי לשקול להימנע מביצוע רכישה באותו מגרש רכבים.

משרדנו עוסק בהגשת תביעות נגד סוחרי רכבים.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב