רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

הגנת הצרכן – הגופים שיעזרו לכם בעת פגיעה בזכויות הצרכן

הגנת הצרכן

סוגיית הגנת הצרכן זוכה לחשיבות רבה בארצנו, ובכך ניתן להיווכח ללא קושי לאור הוראות חוק הגנת הצרכן, תקנות הגנת הצרכן וצווים העוסקים בהגנת הצרכן. ישנה סבירות גבוהה שאתם (ועורכי דין רבים) כלל לא מכירים את כל או רוב החקיקה הרלוונטית להגנת הצרכן:

מטבע הדברים הגנת הצרכן לא יכולה להתבצע על ידי בית המשפט בלבד (בדרך כלל, על ידי בית משפט לתביעות קטנות) משום שלא תמיד צרכן יודע שזכויותיו הופרו, ולעיתים, גם אם הצרכן יודע שזכויותיו הופרו הוא לא יטרח לפנות לבית המשפט משום שהדבר יגזול ממנו זמן וכסף.

על מנת להתמודד עם פגיעה בזכויות הצרכן ולהעניק לצרכן הגנה מפני עסקים סוררים הוקמו מספר גופים אשר מטרתם לקבל תלונות מצרכנים ולפעול מול בית העסק. חלק מגופים אלה בעלי יכולת ממשית להתמודד עם פגיעה בזכויות הצרכן, וחלקם יעשו ככל יכולתם, אך לא יוכלו להפעיל סנקציה כלשהי נגד בית העסק הסורר, ובמקרים אלה יפנו את המתלונן להגשת תביעה קטנה.

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן היא כנראה הגוף המשמעותי ביותר אשר עוסק בהגנת הצרכן. מדובר בגוף ממשלתי אשר יכול לנקוט בהליכים משפטיים כנגד עסקים סוררים (בחלק מהמקרים אף הליכים פליליים). ניתן לשלוח לתלונה לרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן באמצעות טופס מקוון.

כמו כן, הממונה על הגנת הצרכן (העומד בראש רשות זו) מפרסם מדי פעם הנחיות המחייבות בעלי עסקים. מומלץ לעקוב אחרי פרסומים אלה. בעבר סקרתי את הנחיות הממונה על הגנת הצרכן בכל הקשור לביטול עסקת רהיטים או מטבחים, וגם, הנחיות בעניין חיוב בגין משקל אריזה עבור מוצרים שנמכרים לפי משקל, ולפני מספר חודשים פורסמו הנחיות חדשות העוסקות בביטול עסקה בעת מגיפת הקורונה.

המועצה הישראלית לצרכנות

המועצה הישראלית לצרכנות היא גוף נוסף האמון על הגנת הצרכן. גם המועצה הישראלית לצרכנות מאפשר שליחת תלונה לאחר פגיעה בזכויות הצרכן. בנוסף, ניתן למצוא באתר המועצה הישראלית לצרכנות גם פורום בו הגולשים יכולים לשאול בצורה אנונימית.

בדומה לממונה על הגנת הצרכן, גם המועצה מפרסמת מדי פעם עדכונים חשובים בתחום הצרכנות. בהחלט מומלץ לעקוב ולהתעדכן.

המועצה הישראלית לצרכנות פועלת בשנים האחרונות במיוחד באופן אקטיבי על מנת להגן על זכויות הצרכנים. הדבר בולט במיוחד במסגרת תביעות ייצוגיות המוגשות על ידי המועצה או בקשותיה להצטרף לתביעות ייצוגיות קיימות כידיד בית המשפט. כך קרה לאחרונה במסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברה לשיווק ברי מים המטופלת על ידי משרדנו. הגשת בקשה מעין זו על ידי המועצה מעידה כי מדובר בסוגיה צרכנית חשובה אשר רלוונטית לצרכנים רבים.

אמון הציבור

אמון הציבור זהו גוף נוסף האמון על הגנת הצרכן. בניגוד לגופים אחרים גוף זה פועל בצורה מעט שונה (ואף ייחודית), במסגרתה מתבצע שיתוף פעולה עם בעלי העסקים עצמם. אמון הציבור מספק לעסקים את תו אמון הציבור אשר משמעותו שבית העסק התחייב לפעול בהתאם לכללי ההגינות אשר גובשו על ידי אמון הציבור.

בעלי עסקים מציבים את תו אמון הציבור בבתי העסק שלכם (חנויות פיסיות או אתרי האינטרנט) וכך צרכן יודע שבית העסק שבו הוא קונה פועל בסטנדרט גבוה יותר, והסבירות שתיווצר בעיה כלשהי היא נמוכה יותר.

לצורך הגנת הצרכן גם אמון הציבור מאפשרים לשלוח תלונה לאחר פגיעה בזכויות הצרכן, אם כי לפי המידע המעודכן באתר אמון הציבור, לא ניתן לשלוח תלונות חדשות עד חודש נובמבר 2020. במקרים מסוימים אתר אמון הציבור מפנה לאתר/גוף נוסף בשם "שירוטוב", אך מבדיקתי אתר האינטרנט כלל לא עולה ולכן לא ראיתי לנכון להרחיב עליו.

בית משפט לתביעות קטנות

בית משפט לתביעות קטנות עוסק רבות בסוגיות הרלוונטיות לחוק הגנת הצרכן, תקנות הגנת הצרכן וצווים הרלוונטיים להגנת הצרכן. תביעה קטנה שונה מאוד מתביעה לבית משפט השלום, ומאפשרת לתובע להגיש את התביעה בעצמו, לשלם אגרת בית משפט נמוכה מאוד (1% משווי התביעה או מינימום 50 שקלים), לסיים את ההליך המשפטי (לרוב) תוך חודשים ספורים, ולא לדאוג שבית העסק יגיע עם עורך דין מטעמו. ללא אישורו של בית משפט לתביעות קטנות הצדדים בהליך זה אינם רשאים להיות מיוצגים באמצעות עורכי דין (למעט חריגים בהם אחד מבעלי הדין הוא עורך דין בעצמו, ובמקרים אלה בית המשפט יעתר לבקשת הצד שכנגד להיות מיוצג על ידי עורך דין מטעמו).

על אף היתרונות הרבים של תביעה קטנה, יש לה גם לא מעט חסרונות. הבולטים שבהם הוא סכום התביעה המקסימילי (נכון להיום מוגבל לכ-34 אלף שקלים) והעובדה שבחלק גדול מהמקרים השופט/ת לא יתעמקו במיוחד בתיק שלכם. לנוכח העובדה שמוגשות תביעות קטנות רבות מאוד, לכל תביעה השופט מקדיש כ-15-30 דקות. לעיתים לא מדובר בפרק זמן מספק לצורך בירור כל הטענות.

בית משפט השלום

בית משפט השלום מטפל, בין היתר, בתביעות צרכניות העולות על סך כ-34 אלף ש"ח (מעשית, ניתן גם להגיש תביעה אזרחית – צרכנית לבית משפט השלום בסכום הנמוך מ-34 אלף ש"ח, אך לנוכח האגרה הגבוהה יותר, וההליך המורכב יותר, זה קורה לעיתים רחוקות).

על מנת להגיש תביעה לבית משפט השלום, בסוגיה צרכנית, תצטרכו להסתייע בשירותיו של עורך דין הגנת הצרכן אשר מכיר היטב את החקיקה והפסיקה הרלוונטית. בניגוד לתביעה קטנה ההתנהלות בבית משפט השלום היא הרבה יותר פורמלית והשופט הרבה פחות סלחן כאשר מבצעים טעויות פרוצדוראליות או מגישים כתב תביעה שאינו מנוסח כראוי.

בית המשפט המחוזי

הגשת תביעה צרכנית לבית המשפט המחוזי מתבצעת לרוב על ידי עורך דין תביעות ייצוגיות אשר מגיש תביעה ייצוגית. מדובר בהליך שונה לחלוטין מתביעה אישית/פרטית, אך מטרתו הסופית של הליך זה היא להוביל לפיצוי גבוה ככל הניתן, לקבוצה גדולה ככל הניתן של צרכנים אשר נפגעו בצורה דומה מבית עסק ספציפי.

תביעה ייצוגית קלאסית עוסקת, בדרך כלל, בסכומי נזק נמוכים במיוחד (לעיתים אפילו שקלים בודדים לכל צרכן), אך הצטברותם של שקלים בודדים אלה עשויה להגיע למיליונים/עשרות מיליונים ואף מאות מיליונים של שקלים אשר נגבו שלא כדין מצרכנים תמימים.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב