רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

ביטול עסקה בכרטיס אשראי – דגשים חשובים

ביטול עסקה בכרטיס אשראי

ביטול עסקה בכרטיס אשראי מתקשרת למאמרים קודמים שכתבתי בעבר על ביטול עסקה מכוח חוק הגנת הצרכן או תקנות הגנת הצרכן (תוכלו לקרוא על ידי לחיצה כאן), על גובה דמי ביטול עסקה שניתן לגבות לאחר ביטול עסקה (תוכלו לקרוא על ידי לחיצה כאן), על מקרים מיוחדים בהם לא ניתן לבטל את העסקה, וכיצד ניתן להתגבר עליהם (תוכלו לקרוא על ידי לחיצה כאן), ואפילו תוך כמה זמן תוכלו לקבל החזר כספי לאחר ביטול עסקה (תוכלו לקרוא על ידי לחיצה כאן).

במאמר זה לא אתמקד בנושאים אלה, אלא בנושא ביטול עסקה בכרטיס אשראי מול חברת האשראי, ולא מול בית העסק שמסרב לקבל חזרה את המוצר לאחר ביצוע העסקה ולאחר קבלת הודעה על ביטול עסקה.

האם ביטול עסקה בכרטיס אשראי אפשרי בכל מקרה?

תארו לעצמכם את המצב הבא: הגעתם לבית עסק, רכשתם מוצר ושילמתם בכרטיס אשראי. לא פתחתם את האריזה ובאותו היום ביקשתם להחזיר את המוצר. כמו כן, אתם דורשים ביטול עסקה בכרטיס אשראי. 

בית העסק מחליט לסרב לדרישתכם ומודיע לכם שהוא לא מתכוון להודיע לחברת האשראי על ביטול עסקה בכרטיס אשראי. כנראה שבשלב הבא תחליטו לפנות בעצמכם לחברת האשראי ותנסו לשכנע את אחד מנציגי השירות לסייע לכם ולבטל את העסקה. אם תפעלו כך אתם תבזבזו את זמנכם לשווא.

חוק הגנת הצרכן או תקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה) אינם מחייבים את חברת האשראי לבטל את החיובים בכרטיס האשראי במקרה שתיארתי (או במקרים דומים אחרים). חברת האשראי איננה גוף שיפוטי ואין באפשרותה להכריע מי צודק ומי טועה בנסיבות שתיארתי. אם חברת האשראי תקבל את עמדתכם ותחליט לבטל את החיובים אז היא תהיה חשופה לתביעה מטעם בית העסק.

אז מה עושים אם בית העסק מסרב לבטל את העסקה?

כנראה שבמקרים אלה לא תהיה לכם ברירה אלא להגיש תביעה קטנה או תביעה לבית משפט השלום ולדרוש פסק דין המורה על ביטול עסקה, וכן, פיצוי כספי.

במקרים אלה חשוב מאוד להקפיד שלא לבצע שימוש במוצר ולשמור אותו באריזתו המקורית.

ביטול עסקה בכרטיס אשראי

אז מתי כן ניתן לדרוש (ולקבל) ביטול עסקה בכרטיס אשראי?

ביטול עסקה בכרטיס אשראי מול חברת האשראי ניתן לבצע כאשר מדובר בשימוש לא מורשה בכרטיס האשראי, בהתאם להוראות חוק כרטיסי חיוב, תשמ"ו – 1986.

חוק כרטיסי חיוב מגדיר מהו "שימוש לרעה" בכרטיס אשראי:

שימוש בכרטיס חיוב בידי מי שאינו זכאי לכך לפי חוזה כרטיס חיוב, בדרך של רכישת נכסים או משיכת כסף, ובכרטיס תשלום – גם טעינתו;

סעיף 5(ב) לחוק כרטיסי חיוב קובע באילו מקרים חברת האשראי מחויבת לבצע ביטול עסקה בכרטיס אשראי: 

הלקוח לא יהיה אחראי בשום מקרה לשימוש לרעה שנעשה אחרי שנמסרה הודעה.

הוראה דומה קיימת בסעיף 6(א):

חוייב לקוח בשל עסקאות או פעולות שנעשו תוך כדי שימוש לרעה בכרטיס חיוב, ישיב המנפיק ללקוח, בהקדם האפשרי אך לא יאוחר מעשרה ימי עסקים מיום הודעת הלקוח, את סכום החיוב, למעט הסכום שבו חייב הלקוח לפי סעיף 5(ג).

כלומר, אם בעל כרטיס האשראי הודיע לחברת האשראי על אובדן כרטיס האשראי, ולאחר שהודיע לחברת האשראי, אדם אחר ביצע שימוש לרעה בכרטיס האשראי שלו ורכש מוצרים בבתי עסק שונים, הרי שבמקרה זה חברת האשראי מחוייבת לבצע ביטול עסקה בכרטיס אשראי ולזכות את הלקוח, גם אם בית העסק לא קיבל חזרה את המוצרים שהוא מכר.

לעומת זאת, אם הלקוח לא הודיע לחברת האשראי על אובדן כרטיס האשראי שלו, הוא יהיה אחראי לכל החיובים, וחברת האשראי לא תהיה מחויבת לבצע ביטול עסקה בכרטיס אשראי.

אי קבלת המוצר מחייבת ביצוע ביטול עסקה בכרטיס אשראי

מצב נוסף בו חברת האשראי מחויבת לבצע ביטול עסקה בכרטיס אשראי הוא כאשר הלקוח לא קיבל את המוצר שהזמין. עניין זה מוסדר בסעיף 10(א), אשר קובע כך:

(א)        הודיע לקוח למנפיק, בכתב, לגבי עסקה שנעשתה בינו לבין ספק באמצעות כרטיס אשראי, כי מתקיימים שניים אלה, יפסיק המנפיק לחייב את הלקוח בשל אותה עסקה, במועד קבלת ההודעה:

(1)     הנכס שנרכש בעסקה לא סופק אף שחלף מועד ההספקה שעליו הוסכם בין הלקוח לבין הספק, ואם מועד ההספקה כאמור טרם חלף – הספק הפסיק, דרך קבע, לספק נכסים מסוגו של הנכס שנרכש בעסקה;

(2)     הלקוח ביטל את העסקה.

שימו לב: כדי שחברת האשראי תבטל את החיוב צריכים להתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון שהמוצר לא התקבל או שחלף מועד אספקתו, והתנאי השני הוא שהלקוח הודיע לבית העסק על ביטול העסקה.

.
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב